Ogrodzenia metalowe

Najpopularniejsze ogrodzenie metalowe to prosta siatka rozpięta pomiędzy słupkami. Najmniej efektowna, ale najtańsza. Bardziej eleganckim rozwiązaniem są metalowe przęsła umieszczone między murowanymi słupkami, a najbardziej szczelnym – panele ze sztachet.

Ogrodzenie w postaci metalowej siatki kosztuje najmniej, ale decydując się na tę opcję, trzeba mieć na uwadze, że jednocześnie jest to najmniej dekoracyjne rozwiązanie. Stalowy drut, z którego wykonuje się siatkę, może być splatany lub zgrzewany. Drut wykonany w ten drugi sposób jest sztywniejszy, a płot dzięki temu - trwalszy. Materiał może zostać pokryty tworzywem (wówczas nie wymaga konserwacji) lub ocynkowany (należy go pomalować).

Reprezentacyjny front, siatka na tyłach

Siatka nie zasłoni ogrodu przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Ale można przy niej zasadzić żywopłot lub krzewy. Gdy osiągną odpowiedni wzrost i gęstość – skutecznie zasłonią posesję i jednocześnie sprawią, że siatka „zniknie” na zielonym tle.

Często stosowane rozwiązanie polega na ogrodzeniu siatką tych części ogrodu, które są mniej wystawione na widok, i umieszczeniu od strony frontowej bardziej reprezentacyjnego płotu.

Elegancko będą prezentować się na przykład metalowe przęsła wykonane w pracowni ślusarskiej lub kowalskiej według indywidualnie przygotowanego projektu. Kupując ogrodzenie wykonane na zamówienie, zyskuje się pewność, że taki sam wzór nie będzie otaczał co drugiej posesji. Takiej pewności nie można mieć wówczas, gdy kupuje się gotowe przęsła bezpośrednio u producenta lub w supermarkecie budowlanym. Elementy produkowane masowo są jednak tańsze niż wykonane na indywidualne zamówienie.

Można zamówić ogrodzenie metalowe wykonane na indywidualne zamówienie lub zdecydować się na jeden ze wzorów oferowanych w masowej sprzedaży
Można zamówić ogrodzenie metalowe wykonane na indywidualne zamówienie lub zdecydować się na jeden ze wzorów oferowanych w masowej sprzedaży

Ogrodzenie z profili zamkniętych

Obecnie bardziej popularne od ogrodzeń kutych (ze stali lub żeliwa) są te składające się z profili zamkniętych. Są lżejsze, ale nie mniej estetyczne. Można je łączyć z bardziej dekoracyjnymi elementami wykonanymi z pełnej stali. Kupując ogrodzenie systemowe u jednego producenta, otrzymuje się wszystkie elementy i akcesoria, łącznie z dopasowaną do stylu ogrodzenia furtką i bramą wjazdową.

Panele stalowe i aluminiowe

Do wyboru są również stalowe i aluminiowe panele - gotowe elementy, które umieszcza się między słupkami. Mogą mieć różną szerokość i wysokość, są oferowane w rozmaitych kolorach. Są lekkie i łatwe w montażu. Nie wymagają wykonywania podmurówki, ale lepiej prezentują się na takiej podstawie. Panele mogą wyglądać jak płot wykonany ze sztachet. Mogą też przybierać formę drutów lub płaskowników ujętych w ramę z kątownika. Są sprzedawane razem ze słupkami wykonanymi z tego samego materiału.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.