Tymczasowe ogrodzenie budowlane działki – z czego zrobić najtaniej?

Na etapie budowy obiektu często stosuje się tymczasowe ogrodzenie działki. Choć z założenia nie ma ono charakteru stałego, czasem w niezmienionej formie może funkcjonować już jako pełnoprawny płot. Czym jest tymczasowe ogrodzenie budowlane i kiedy jest stosowane? Jak je wykonać, żeby nie ponieść wysokich kosztów. Podpowiadamy.

Ogrodzenie z siatki
Tymczasowe ogrodzenie budowlane działki – z czego zrobić najtaniej?

Tymczasowe ogrodzenie działki – kiedy jest potrzebne?

Ogrodzenie posesji traktowane jest jako dopełnienie budynku. Ma też poprawiać bezpieczeństwo domowników i komfort ich wypoczynku. Jednak zanim wokół domu stanie właściwy płot, często buduje się ogrodzenie tymczasowe. Jest to jedna z pierwszych instalacji budowlanych, jakie znajdują się na obszarze działki.

Tymczasowe ogrodzenie budowlane jest obiektem wymaganym przed rozpoczęciem prac budowlanych. Przepisy wymagają ogrodzenia posesji, która ma stać się placem budowy. Z założenia ma to zabezpieczyć dobytek inwestora przed kradzieżami. Jednocześnie stanowi zabezpieczenie przed wejściem postronnych osób (także zwierząt) na teren budowy. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy oraz przechowywania niebezpiecznych materiałów przechowywanych na placu budowy. 

Ogrodzenie tymczasowe a przepisy 

Tymczasowe ogrodzenie budowlane podlega takim samym przepisom, co standardowe ogrodzenia działki. Jego wysokość nie może być mniejsza, iż 1,5 metra, ani nie większa, niż 2,2 metra. Nie może stanowić niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Powinno być konstrukcją stabilną, trwałą i spójną. Musi też znajdować się wewnątrz posesji i nie może wystawać poza jej obszar.

W przypadku dużych posesji tymczasowe ogrodzenie budowlane nie musi być układane w obrębie granic działki. Wystarczy wygodzić obszar, w którym będą prowadzone prace. Przepisy wskazują, że odległość od budynku powinna wynosić przynajmniej 10% jego wysokości. To ogranicza ryzyko upadku przedmiotów z wysokości. Miejscami zachowanie minimalnych wymiarów może być jednak trochę niepraktyczne i ograniczać wolną przestrzeń. 

Sprawdź: Ogrodzenie działki – jakie formalności trzeba spełnić?

Z czego zrobić tymczasowe ogrodzenie działki – propozycje 

Ogrodzenie działki o charakterze tymczasowym z reguły tworzone jest w miejscu, gdzie ma stanąć gotowy płot. Jednak tylko w nielicznych przypadkach staje się ogrodzeniem stałym. Dlaczego tak się dzieje? 

Ogrodzenia tymczasowe są budowane tylko z myślą o spełnieniu wymagań przepisów. W związku z tym nie inwestuje się w tego typu ogrodzenia znacznych środków finansowych. Raczej jest najtańszym ogrodzeniem i wykonanym możliwie najszybciej. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na tymczasowe ogrodzenie działki, wraz z ich szacunkowym kosztem.

Słupki drewniane i siatka leśna 

To najczęściej spotykany sposób na ogrodzenie tymczasowe placu budowy. Jako konstrukcję nośną wykorzystuje się tu żerdzie sosnowe o średnicy około 10 cm. Wbijane są w ziemię w odległości około 3 metrów. Końcówki można zabezpieczyć impregnatem. Na słupach trzeba zamontować siatkę leśną za pomocą gwoździ lub haków. Nie musi być mocno naprężona, co znacznie skraca czas wykonania pracy. Nie sprawi problemu również przy demontażu. 

Rolka 50 metrów siatki o szerokości 1,5 metra z drutów stalowych to koszt około 300 złotych. Pojedyncze żerdzie o długości 2 metrów można kupić za kilkanaście złotych. W związku z tym koszt ogrodzenia działki wyniesie około 10 złotych za metr bieżący. To najniższa wartość w zestawieniu. 

Trzeba jednak pamiętać, że ogrodzenia z siatki leśnej jest nietrwałe. Nie stanowi skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżami. Żerdzie niezabezpieczone przed wilgocią będą próchniały, co jeszcze przyspieszy postęp degradacji. Budowa tego ogrodzenia nie jest żadnym krokiem w stronę ostatecznego ogrodzenia finalnego. 

Słupki stalowe i siatka 

To kolejny typ ogrodzenia oparty na siatce zamocowanej na słupkach. Słupki można wykonać z profili stalowych o przekroju 40x40 lub większym. Trzeba je osadzić w otworach wykonanych w gruncie i zabetonować. Następnie pomiędzy słupkami rozciąga się siatkę stalową cynkowaną lub powlekaną warstwą PVC. Zaletą tego typu ogrodzenia jest stosunkowo łatwa rozbiórka. Słupki mogą stanowić bazę dla ogrodzenia stałego. 

Koszt ogrodzenia jest nieco wyższy. Pojedynczy profil stalowy o długości 2,5 m kosztuje około 30 - 50 złotych. Siatka powlekana PVC o szerokości 2 metry kosztuje od 10 złotych za metr bieżący. Do tego dochodzi beton potrzebny do osadzenia słupków. W sumie metr bieżący ogrodzenia wyniesie około 30 złotych.

Ogrodzenie panelowe 

Ostatnie rozwiązanie to klasyczne ogrodzenie panelowe. Montuje się je do słupków, najczęściej systemowych, osadzanych w gruncie. Panele z drutu stalowego cynkowanego, malowanego proszokowo lub pokrytego PVC, przykręca się do słupków. Zaletą jest bardzo szybki montaż i łatwy demontaż. Panele można wykorzystać ponownie, a słupki staną się bazą dla ogrodzenia gotowego. Najczęściej ten rodzaj ogrodzenia jest jednocześnie tymczasowym i stałym. 

Wadą panelowego ogrodzenia działki jest najwyższy koszt z wymienionych. Proste panele kosztują około 70 złotych za 2,5-metrowy odcinek. Do tego trzeba doliczyć słupki w cenie około 30 złotych za sztukę. Konieczne jest przygotowanie otworów w gruncie i użycie betonu. Daje to koszt około 100 złotych za metr bieżący konstrukcji. Sama budowa jest też dosyć czasochłonna. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.