Centralne odkurzanie sposobem na porządek

Marzysz o odkurzaczu, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, nie zajmuje zbyt wiele miejsca, nie potrzebuje plączących się kabli, a także pozwala sprzątać dom bez hałasu i wznoszącego się kurzu? Taką wygodę zapewni odkurzacz centralny, którego nie może zabraknąć w domu zawierającym nowoczesne instalacje. Dla niektórych to zbędny luksus, ale czy nie warto zainwestować, by zapewnić sobie późniejszy komfort?

Czym różni się odkurzacz centralny od tradycyjnego? Przede wszystkim tym, że jest zamontowany na stałe i nie musimy przenosić lub ciągnąć za sobą ciężkiej maszyny w trakcie sprzątania. Niepotrzebne są także plączące się pod nogami przewody. Właściwie jedyną widoczną częścią systemu są rury odkurzacza. O takiej zapewniającej wygodę inwestycji należy pomyśleć najlepiej już na etapie projektowania, by instalacja odkurzacza centralnego nie kolidowała z pozostałymi instalacjami. Samą zaś jednostkę centralną montuje się po wykończeniu domu, zaś przed wprowadzeniem się mieszkańców. Nie warto robić tego wcześniej – korzystanie z odkurzacza centralnego przy sprzątaniu po budowie może tylko zniszczyć całą instalację. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest efektywniejsze niż tradycyjnym, ponieważ wytwarza większe podciśnienie i przepływ powietrza. Może włączać się automatycznie po włożeniu rury giętkiej do gniazda ssawnego lub po włączeniu przełącznika w uchwycie.

Koszt instalacji odkurzacza centralnego

Zaletą inwestycji jest możliwość etapowego wykonania. Nie musimy zatem od razu finansować całej instalacji. Rurociąg oraz przewody elektryczne można wykonać na etapie prac instalacyjnych przed wylewkami, zaś na sam montaż centrali ssącej oraz gniazd można zdecydować się później. Ile wydamy na taką przyjemność? Oferowane na rynku odkurzacze oczywiście różnią się ceną i jakością. W przypadku gdy za bardzo dobry odkurzacz tradycyjny zapłacimy mniej niż 1 tys. zł, koszt centralnego odkurzacza zależy od wielkości i złożoności instalacji oraz od modelu jednostki centralnej, która jest w tym przypadku największym wydatkiem. Około 1 tys. zł wydamy na sam montaż rurociągu, zaś ceny centralnego ssania wahają się od 2 tys. zł do 6 tys. zł.

Gwarancja producenta i wykonawcy

Przed realizacją inwestycji warto zapoznać się z warunkami oraz okresem gwarancji. Jedną z najczęstszych wątpliwości, jakie pojawiają się u osób planujących zakup odkurzacza centralnego, jest kłopotliwość naprawy w razie awarii. Choć awarie zdarzają się rzadko, trzeba pamiętać o rozgraniczeniu gwarancji producenta od gwarancji wykonawcy. Ta pierwsza wynosi zwykle od roku do pięciu lat, zaś ta druga może być ważna nawet do dziesięciu lat. Po wykonaniu całej instalacji powinna być sprawdzona, a odbiór potwierdzony pisemnie. Najczęstsze usterki polegają na zatkaniu źle wykonanego rurociągu, jednak problem rozwiąże serwisant, który fachowo udrożni rurę.

Jak rozplanować instalację?

Instalacja odkurzacza centralnego wymaga starannego rozplanowania rurociągu oraz gniazd ssących. Dobrze zaprojektowany system powinien wykluczyć całkowicie konieczność używania odkurzacza tradycyjnego. Dlatego przy wyborze należy kierować się powierzchnią całkowitą domu, nie zaś użytkową. Nie można przecież zapomnieć o takich miejscach jak taras, balkony,

schody czy garaż, a nawet strych. Jednostkę centralną należy umieścić na najniższej kondygnacji domu w piwnicy czy kotłowni lub innym pomieszczeniu pomocniczym oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych, by dźwięk pracującego silnika był mniej słyszalny. W przypadku umiejscowienia jej na wyższym poziomie będzie trzeba wybrać model jednostki centralnej o większej sile ssania, by zwalczyć działającą na zanieczyszczenia siłę grawitacji. Trzeba pamiętać o łatwym dostępie w celu opróżnienia zbiornika na kurz, dlatego jednostkę centralną zwykle montuje się na wysokości 60 cm od podłogi. Miejsce odprowadzające zużyte powietrze powinno znajdować się co najmniej 30 cm od gruntu (co pozwoli wytłumić hałas pracującego odkurzacza, nie pozwalając, by wyrzucane powietrze gwałtownie uderzało o ziemię), lecz można je podłączyć do przewodu wentylacyjnego. Filtr zastosowany w odkurzaczu centralnym nie pełni tej samej funkcji co w tradycyjnym, ponieważ powietrze zasysane przez odkurzacz nie trafia z powrotem do domu, lecz jest wyrzucane na zewnątrz. Filtry w systemie centralnego ssania zabezpieczają silnik i wentylator, jednak nie wpływają na czystość powietrza w domu.

Gniazda ssące powinny być tak rozmieszczone, by można było dotrzeć do każdego miejsca w domu. Poza tym ich ilość oraz rozmieszczenie powinny zapewnić nam wygodny do nich dostęp. Jeśli nie jesteśmy pewni co do rozplanowania mebli w pomieszczeniach, najlepiej umieścić gniazda przy futrynach.

Dobrze zaplanowany i fachowo wykonany system rurociągu zapewni nam prawidłowe i bezawaryjne użytkowanie. Rury powinny być położone w liniach prostych – im mniej załamań, tym lepiej. Aby uniknąć tzw. spadków grawitacyjnych, które tworzą opory hydrauliczne w przepływie powietrza, należy podłączenia do przewodu głównego wykonać na płaszczyźnie poziomej.

Wygodę w kuchni czy przedpokoju zapewni nam automatyczna szufelka. Pozwoli ona używać odkurzacza bez korzystania z węża. Zamontowana przy podłodze zastąpi wąż ssący – zmiecione śmieci zostaną wciągnięte po wciśnięciu przycisku nogą.

Używając odkurzacza centralnego, nie należy obawiać się rozmnażania bakterii czy roztoczy w rurociągu, ponieważ podczas jego pracy prędkość powietrza w rurach dochodzi do 100 km/h. Tak duża prędkość nie pozwala im się osadzać na gładkiej powierzchni rur. Zaś kiedy odkurzacz nie jest włączony, gniazda ssące są zamknięte.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.