Kredyt na budowę domu – jak się przygotować? Poradnik 2025
Kredyt na budowę domu – jak uzyskać finansowanie w 2025 roku? Jak złożyć wniosek o kredyt? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego?
Czytaj dalejKredyt na budowę domu – jak uzyskać finansowanie w 2025 roku? Jak złożyć wniosek o kredyt? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego?
Czytaj dalejWszystko na temat budowy domu na działce o szerokości mniejszej niż 16 metrów. Jak wybrać projekt, ile metrów od granicy można się budować?
Czytaj dalejBudowa domu na wąskiej działce to wyzwanie, które wymaga nie tylko kreatywności architektonicznej, ale przede wszystkim znajomości aktualnych przepisów prawa budowlanego. W tym artykule przyjrzymy się, co wolno, a czego nie, planując budowę na wąskiej działce w świetle obowiązujących przepisów.
Czytaj dalejWielu inwestorów zadaje sobie jedno pytanie, czy budowa domu w końcu stanie się tańsza? Mimo iż w sektorze budowlanym nie obserwujemy drastycznych spadków, to tempo wzrostu kosztów wyraźnie wyhamowało. Czy to jednak wystarczający powód, by z ulgą planować inwestycję?
Czytaj dalejDom lub mieszkanie w stanie deweloperskim – jakie są koszty w 2025 roku? Zobacz RAPORT z cen w największych miastach Polski. Analiza Redakcji.
Czytaj dalejBudowa domu to marzenie wielu Polaków, ale również wyzwanie, które potrafi nadwyrężyć nawet najlepiej zaplanowany budżet. Istnieją jednak sposoby, by znacząco ograniczyć wydatki bez rezygnowania z jakości i funkcjonalności.
Czytaj dalejPozwolenie na budowę jest niezbędne przy budowie większości domów. Co jakiś czas zmieniają się jednak przepisy Prawa Budowlanego, dlatego tak ważne jest śledzenie ich na bieżąco. Nie zawsze jednak pozwolenie na budowę jest konieczne. Co powinien zawierać projekt domu, kiedy potrzebne jest pozwolenie...
Czytaj dalejNadzór budowlany – czym się zajmuje i kiedy może przeprowadzić kontrolę budowy domu jednorodzinnego? Czym różni się Inspektor Nadzoru Budowlanego od Inspektora Nadzoru Inwestorskiego? Przeczytajcie.
Czytaj dalejPolskie prawo budowlane od lat przechodzi ewolucję, dostosowując się do rosnących wymagań inwestorów, zmian technologicznych oraz unijnych regulacji. Na podstawie analizy dotychczasowych trendów oraz nadchodzących dyrektyw Unii Europejskiej można wskazać kilka obszarów, w których prawo budowlane moż...
Czytaj dalejKoszty budowy domu w ostatnich latach wzrosły diametralnie. Stąd twierdzenie, że da się wybudować dom za 150 tys. zł, staje się dość kontrowersyjne.
Czytaj dalejDynamiczne zmiany na rynku budowlanym, wahania cen materiałów i robocizny – to wszystko sprawia, że decyzja o rozpoczęciu inwestycji budowlanej staje się problematyczna. Wielu inwestorów zadaje więc sobie pytanie – czy budowa domu w najbliższych latach stanie się bardziej opłacalna? W tym artykule przyjrzyjmy się prognozom ekspertów i analizom rynk...
Czytaj dalejRok 2025 przynosi istotne zmiany w polskim prawie, które mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesów inwestycyjnych, a także dostosowanie przepisów do współczesnych realiów technologicznych i społecznych. Jak budować zgodnie z prawem? Przeczytajcie.
Czytaj dalejKażdego roku ceny materiałów budowlanych, kosztów robocizny oraz innych czynników związanych z budową zmieniają się dynamicznie. W tym artykule przeanalizujemy aktualne koszty budowy domu w Polsce, podając szczegółowe dane dotyczące cen za metr kwadratowy.
Czytaj dalejDom z bali jest nie tylko ekologiczny. Nowoczesne technologie umożliwiają pełny komfort mieszkania, a wygląd zewnętrzny ma niewiele wspólnego z dawnymi, grubo ciosanymi toporem pniami. Ile kosztuje budowa domu z bali? Sprawdzamy!
Czytaj dalejBudowa własnego domu to marzenie wielu osób. Taka inwestycja wiąże się jednak z dużymi nakładami finansowymi. Nie każdy może pozwolić sobie na postawienie nieruchomości z własnych oszczędności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają zrealizować to marzenie. Przekonaj się, jak sfin...
Czytaj dalejKażdy, kto buduje dom, wie, że taka inwestycja bardzo często jest studnią bez dna. Dlatego niektórzy z właścicieli zmuszeni są do wzięcia różnych pożyczek czy kredytów, aby pokryć jej koszty. W przypadku, gdy nagle robi się ich zbyt wiele, dobrym rozwiązaniem wydaje się konsolidacja. Na czym ona pol...
Czytaj dalejMiejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) określa przeznaczenie terenów na obszarze danej gminy – konkretyzuje co i w jaki sposób może być na nich wybudowane. Na jego podstawie rozstrzygane są wnioski o pozwolenie na budowę domów, osiedli mieszkalnych czy budynków gospodarczych.
Czytaj dalejPlanując budowę domu lub podział nieruchomości, należy przygotować mapę geodezyjną, sporządzaną na podstawie mapy zasadniczej. Na mapie do celów projektowych powinny znaleźć się m.in. dane dotyczące uzbrojenia i ukształtowania terenu, granic działki i jej otoczenia oraz innych istotnych obiektów.
Czytaj dalejChcąc przenieść prawo własności do domu, mieszkania lub działki na inną osobę, a równocześnie mieć zapewnioną opiekę do końca życia, można zawrzeć umowę dożywocia, która stanowi alternatywę dla darowizny. Wskutek takiej umowy nowy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do utrzymania dożywotnika. ...
Czytaj dalejInwestując w nieruchomości, możemy liczyć na to, że ich wartość będzie coraz większa. Niekiedy jednak wzrost wartości domu lub działki wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat, do których należy opłata adiacencka, ustalana przez władze samorządowe. Może ona zostać naliczona m.in. w prz...
Czytaj dalej