Co zrobić, aby poddasze się nie nagrzewało?
Zastanawiasz się, jakie rozwiązania zastosować, aby poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach ulokowanych na poddaszu? Czy odpowiednia izolacja termiczna wystarczy? Sprawdzamy.
Czytaj dalejZastanawiasz się, jakie rozwiązania zastosować, aby poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach ulokowanych na poddaszu? Czy odpowiednia izolacja termiczna wystarczy? Sprawdzamy.
Czytaj dalejBudowa nieruchomości to dla wielu najważniejsza decyzja w życiu, stojąca na równi ze ślubem i narodzinami dziecka. Praktycznie żadne miejsce na świecie nie jest tak charakterystyczne jak własny dom. Ten piękny zapach, niebywały komfort i specyficzna energia... Tylko, jaką decyzję podjąć? – dom parte...
Czytaj dalejBudowa domu dwukondygnacyjnego to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni na działce, przy większym metrażu wnętrza. Dwa poziomy umożliwiają też skuteczniejszy i pod wieloma względami bardziej komfortowy podział na strefę dzienną i prywatną. Która z opcji będzie korzystniejsza: poddasze użytk...
Czytaj dalejW większości projektów domów, w których przewidziano poddasze, to ostatnie ma charakter użytkowy. Ale są także projekty, w których poddasze określa się jako nieużytkowe. Na czym, poza nazewnictwem, polega różnica?
Czytaj dalejPrzegryzają przewody w samochodach, ukrywają się na strychach, poddaszach, ogrodach. Jak skutecznie się ich pozbyć? Czy lepiej stosować pułapki, odstraszacze czy inne środki? Zobaczcie najskuteczniejsze sposoby na kuny.
Czytaj dalejPoddasze, zwłaszcza w domach parterowych lub jednopiętrowych bez piwnicy, coraz częściej pełni funkcję mieszkalną. Nawet jeżeli do tej pory znajdował się tam standardowy strych (np. jeżeli mieszkamy w starym domu), nic nie stoi na przeszkodzie, by przerobić go na przyjemne sypialnie, gabinet czy pok...
Czytaj dalejProjekty domów z poddaszem użytkowym są niezmiennie popularne. Poddasze pozwala znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową budynku przy zachowaniu stałych wymiarów budynku zajmującego działkę. Ponadto, nawet jeżeli nie stać nas na aranżację poddasza w trakcie realizacji projektu, można to spokojnie od...
Czytaj dalejŚcianka kolankowa jest charakterystycznym elementem domów z poddaszem użytkowym. Wpływa na komfort pomieszczeń pod skosami, a przez to stanowi szczególny obiekt zainteresowania inwestorów. Podniesienie jej wysokości to jedna z najczęstszych zmian dokonywanych w projektach gotowych.
Czytaj dalejPrzeciwnicy domów z poddaszem użytkowym najczęściej przywołują argument, że pokoje ze skosami są nieustawne i mniej wygodne od pokojów bez skosów. Można jednak uniknąć kłopotów z aranżacją poddasza, wybierając jego odpowiedni projekt. Co zrobić, by przestrzeń pod skosami była komfortowa?
Czytaj dalejAdaptacja strychu na pomieszczenia mieszkalne może być mało uciążliwym remontem albo poważną przebudową. Jakie roboty trzeba wykonać, by cieszyć się mieszkaniem na poddaszu?
Czytaj dalejW powszechnym przekonaniu za bardziej funkcjonalne uchodzą te wnętrza, w których przestrzeń komunikacyjną ograniczono do minimum. Jednak w ciasnych klatkach schodowych i wąskich korytarzach trudno jest poczuć się komfortowo. Skoro więc na parterze najczęściej hol łączy się z salonem, to dlaczego również na poddaszu nie zastosować podobnych rozwiąza...
Czytaj dalejPłyty gipsowo-kartonowe są wykorzystywane przy wznoszeniu rozmaitych elementów budowlanych, takich jak ściany działowe lub sufity podwieszane. Służą do wykończenia poddaszy, umożliwiają ciekawe rozwiązania aranżacyjne – konstruowanie półek, oświetlonych wnęk, a także połączeń ścian z meblami.
Czytaj dalejWłókno celulozowe, stosowane na rynku budowlanym od kilkudziesięciu lat, coraz bardziej zyskuje na popularności. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że prawidłowe ocieplenie poddasza jest jednym z bardziej istotnych czynników mających wpływ na użytkowanie całego budynku.
Czytaj dalejPodczas upalnego lata przebywanie w pomieszczeniach na poddaszu może stać się trudne do zniesienia. Tak jednak nie musi być. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie podobnych problemów jest zastosowanie – oprócz izolacji dachowych – także przesłon okiennych.
Czytaj dalejW wielu gotowych projektach domów architekci przewidują możliwość adaptacji poddasza. To atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ umożliwia modyfikację powierzchni domu. Aby przygotować dodatkowe pokoje do zamieszkania, najpierw trzeba jednak zadbać o ich odpowiednie wykończenie.
Czytaj dalejAranżacja poddasza stanowi małe wyzwanie, ponieważ wnętrza ze skosami uważa się za trudniejsze do zagospodarowania niż pomieszczenia pełnowymiarowe. Z drugiej jednak strony – na poddaszu można stworzyć niebanalny klimat. Jednym ze sposobów na osiągnięcie interesującego efektu jest wyeksponowanie dre...
Czytaj dalejInwestorów, którzy budują dom z poddaszem użytkowym, czeka wyzwanie polegające na aranżacji pomieszczeń na drugiej kondygnacji. To wymagające zadanie, ponieważ zagospodarowanie poddasza utrudniają skosy. Można jednak zdecydować się na ich zabudowanie, co pozwoli uzyskać pomieszczenia o prostych ścia...
Czytaj dalejW prawdziwie upalne dni wysokie temperatury są najbardziej dokuczliwe w pomieszczeniach na poddaszu. Z nadmiernym nagrzewaniem się najwyższych kondygnacji można poradzić sobie na kilka sposobów. Jednym z najskuteczniejszych i być może najmniej oczywistych jest ocieplenie połaci dachowych.
Czytaj dalejSposobem na powiększenie pokojów na poddaszu jest podwyższenie ścianki kolankowej. Od jej wymiaru zależy bowiem wysokość pomieszczeń na poddaszu, która decyduje o tym, czy możliwe będzie zaadaptowanie ich na użytkowe.
Czytaj dalejZmiana wysokości ścianki kolankowej wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu. Od niej bowiem zależy, jak będziemy mogli spożytkować przestrzeń poddasza. Skosy poddasza rozpoczynające się na większej wysokości wpłyną nie tylko na ustawność pomieszczeń, ale także ułatwią por...
Czytaj dalej