Budowa domu systemem gospodarczym – plan budowy od A do Z
Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym? Jak zaplanować samodzielną budowę domu bez generalnego wykonawcy? Sprawdzamy.
Czytaj dalejNa czym polega budowa domu systemem gospodarczym? Jak zaplanować samodzielną budowę domu bez generalnego wykonawcy? Sprawdzamy.
Czytaj dalejCzy należy pozostawić dylatację między membraną dachową a wełną mineralną? W budownictwie dylatacja oznacza utworzoną z pełną świadomością szczelinę budynku w różnych celach, między innymi w celu: termicznym, konstrukcyjnym, przeciwdrganiowym.
Czytaj dalejCzym charakteryzuje się dom bliźniak? Jakie są wady i zalety zabudowy bliźniaczej? Jak najlepiej zaprojektować dom w zabudowie bliźniaczej? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w naszym artykule.
Czytaj dalejWłasny dom nie zawsze musi być wolnostojący. Dom bliźniak, który składa się z dwóch przylegających do siebie budynków stykających się jedną ścianą, mimo pewnych ograniczeń również dysponuje wieloma zaletami. Jakimi? Sprawdźcie.
Czytaj dalejStan pod klucz to etap budowy domu, który następuje po stanie deweloperskim i jest coraz częściej wybierany przez inwestorów. Domy pod klucz wykańczane są w taki sposób, aby po oddaniu nieruchomości można się było od razu do nich wprowadzić. W artykule przybliżamy Wam zakres prac obejmujący stan pod...
Czytaj dalejMalowanie proszkowe to technika lakiernicza zaawansowana technologicznie. Do przeprowadzenia procesu potrzebny jest precyzyjnie dobrany sprzęt i konkretny rodzaj farb. Poznajcie technikę malowania proszkowego i rodzaj sprzętu, jaki będzie potrzebny w tym procesie.
Czytaj dalejW kolejnym artykule z cyklu Słownika Budowlanego, przedstawiamy pojęcia związane z budownictwem, zaczynające się na literę „D”.
Czytaj dalejO tym, że branża budowlana nie należy do najłatwiejszych, wie każdy inwestor, który musiał zmierzyć się z tym tematem. Zawiłość niektórych pojęć sprawia, że możemy czuć się zagubieni i zdezorientowani. Dlatego przedstawiamy Wam kilka pojęć związanych z budownictwem w ramach naszego cyklu. Tym razem ...
Czytaj dalejZdajemy sobie sprawę, że budowa domu to cała masa technicznych parametrów i formalnych kruczków. Aby ułatwić inwestorom temat budowy, przygotowaliśmy budowlane ABC. Dzięki niemu poznasz definicję najważniejszych wybranych przez nas pojęć dotyczących budownictwa. Dziś przedstawiamy pierwszą literę al...
Czytaj dalejDrugi z cyklu artykuł z definicjami podstawowych pojęć związanych z budownictwem. Dziś prezentujemy Wam pojęcia zaczynające się na literę „B”. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.
Czytaj dalejNiwelacja terenu rozpoczyna się od wykonania pomiarów i określenia różnic wysokości, by móc właściwie wykonać poziomowanie gruntu. Następnie wykonuje się prace ziemne, by wyrównać teren pod budowę. Dopiero wtedy można wznosić budynek nie obawiając się o jego stabilizację. O czym trzeba pamiętać i jakie formalności się z tym wiążą?
Czytaj dalejTylko odpowiednio ułożona kostka brukowa spełnia swoje właściwości i stanowi ozdobę naszego podwórka. Jej montaż nie należy do najłatwiejszych: wymaga cierpliwości i precyzji oraz użycia odpowiednich materiałów i narzędzi. Jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku?
Czytaj dalejMiejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) określa przeznaczenie terenów na obszarze danej gminy – konkretyzuje co i w jaki sposób może być na nich wybudowane. Na jego podstawie rozstrzygane są wnioski o pozwolenie na budowę domów, osiedli mieszkalnych czy budynków gospodarczych.
Czytaj dalejBudynek w standardzie deweloperskim jest przeznaczony do dalszych prac wykończeniowych, zaś stan pod klucz oznacza, że lokal jest gotowy do wprowadzenia się – nie wymaga od nas dodatkowych prac i nakładów finansowych. Standard deweloperski nie ma jednoznacznej definicji: przez to pojęcie rozumie się...
Czytaj dalejOdpowiednio wykonana izolacja termiczna domu pozwala m.in na utrzymanie wewnątrz optymalnej temperatury zarówno latem, jak i zimą oraz na obniżenie kosztów ogrzewania. By spełniała swoje funkcje, musimy zadbać o dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż – rozszczelnienie izolacji prowadzi do pow...
Czytaj dalejPlanując generalny remont domu lub mieszkania, trzeba przede wszystkim znaleźć rzetelną ekipę, która zagwarantuje nam wysoką jakość usług. Ale nawet gdy zatrudniamy sprawdzonych fachowców, przy odbiorze prac remontowych warto zweryfikować, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z ustaleniami. Na co w...
Czytaj dalejPrzecinarka do metalu to urządzenie służące do obróbki materiałów twardych. Znajduje się praktycznie w każdym przydomowym i profesjonalnym warsztacie, a co więcej – jest jednym z najczęściej stosowanych elektronarzędzi. Zatem, jak wybrać przecinarkę do metalu? Rodzaje i porady.
Czytaj dalejRozbudowa domu to idealna metoda na powiększenie ogólnego metrażu całej nieruchomości. Praktykują to zazwyczaj osoby mieszkające w niewielkich budynkach, pragnące zdobyć nieco więcej przestrzeni na dodatkowe pomieszczenia (np. siłownia, pralnia lub kotłownia). Istnieją dwie możliwości - rozbudowa ob...
Czytaj dalejBudowa domu dwukondygnacyjnego to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni na działce, przy większym metrażu wnętrza. Dwa poziomy umożliwiają też skuteczniejszy i pod wieloma względami bardziej komfortowy podział na strefę dzienną i prywatną. Która z opcji będzie korzystniejsza: poddasze użytk...
Czytaj dalejMieszkania deweloperskie są bardzo popularne. Jak wiemy, ich urządzenie zazwyczaj zostaje po naszej stronie. Czego więc mamy się spodziewać po przekroczeniu progu mieszkania? Co obejmuje cena? Omawiamy szczegóły!
Czytaj dalej