Hydrożel - doskonały produkt, który ułatwi Ci prace w ogrodzie

Hydrożel w definicjach możemy znaleźć również jako agrożel lub superabsorbent. Wykorzystuje on właściwości wielocząsteczkowych, usieciowanych, nierozpuszczalnych polimerów do absorbowania i magazynowania ogromnych ilości wody. Polimer, który absorbuje wodę jest może zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie.

Gdzie można stosować hydrożel?

Hydrożel TerraCottem to preparat uniwersalny, można go stosować do wszystkich roślin. Świetnie sprawdzi się przy dbaniu o odpowiednie nawodnienie roślin zarówno w ogrodzie jak i w domu, ponieważ można go używać bezpośrednio do gruntu jak i w doniczkach. W ogrodzie możemy wykorzystać hydrożel tylko do dbania o wybrane, bardziej wymagające rośliny lub kompleksowo - w całym ogrodzie, również przy dbaniu o trawnik. Sprawdzi się na małych i dużych przestrzeniach. Można z niego skorzystać sadząc rośliny w małych doniczkach, po średnie rośliny ogrodowe, krzewy, a nawet drzewa. Hydrożel TerraCottem stosuje się przed siewem czy sadzeniem lub przy przesadzaniu, ponieważ musi trafić bezpośrednio do podłoża zarówno w doniczce jak i gruncie. Wykorzystanie tego preparatu bardzo dobrze wpłynie na to, aby roślina we wczesnej fazie wzrostu mogła zbudować silny system korzeniowy.

Jak stosować hydrożel?

W zależności do jakich roślin stosujemy hydrożel w różny sposób należy zaaplikować go do podłoża. W przypadku roślin doniczkowych wystarczy umieścić go na dnie doniczki i przysypać ziemią. W przypadku większych roślin lub powierzchni stosuje się mieszankę hydrożeli i ziemi.

Kwiaty w doniczkach i skrzynkach

Jeśli mamy w ogrodzie doniczki lub skrzynki to mieszankę hydrożelu i ziemi sypiemy na dno, wsadzamy roślinę, pozostałą wolną przestrzeń uzupełniamy resztą mieszaniny hydrożelu i ziemi.

Trawnik

Piękna, zielona, gęsta i mocna trawa to nie lada wyzwanie. Praktycznie w każdym ogrodzie jest miejsce pozostawione na to, by rosła tam trawa. Hydrożel bardzo dobrze sprawdzi się przy zakładaniu trawnika, jednak o jego zastosowaniu musimy pomyśleć jeszcze przed wysianiem czy rozłożeniem trawnika. Na wyznaczonym pod trawnik terenie rozsypujemy mieszaninę hydrożelu i ziemi, następnie oramy go na głębokość 20 cm. Od razu trzeba cały teren obficie podlać. Następnie siejemy lub rozkładamy trawę.

Drzewa i krzewy

Kopiemy dół na taką głębokość, aby zmieściły się całe korzenie sadzonej rośliny. Na dno sypiemy mieszaninę hydrożelu i ziemi w proporcjach opisanych przez producenta. Wsadzamy roślinę, uzupełniamy dół resztą mieszaniny, na górę sypiemy samą ziemię.

Warzywniki, ogródek z ziołami

Pod uprawę hydrożel stosujemy tak samo jak do trawników. Należy przygotować podłoże tak, aby preparat znalazł się na wysokości korzeni rośliny. Koniecznie trzeba pamiętać o obfitym podlaniu.

Czy hydrożel jest bezpieczny?

Wiele osób ma obawy przed stosowaniem jakichkolwiek preparatów do roślin, które potem będą spożywać - jak uprawy warzyw, krzewy i drzewa owocowe czy ogródki ziołowe. Hydrożel to produkt w pełni bezpieczny. Oddaje do podłoża wyłącznie zaabsorbowaną z niego wcześniej wodę wraz ze składnikami odżywczymi. Nie dostarcza do podłoża, a z niego do rośliny, żadnych dodatkowych substancji. Nie ma żadnego okresu karencji od stosowania hydrożelu do spożywania roślin, w których podłożu go zastosowaliśmy. Hydrożel może tak pobierać i oddawać wodę oraz drogocenne dla roślin składniki nawet do 8 lat.

Jak właściwie podlewać rośliny?

Hydrożel wspomoże nas w tym, aby rośliny miały zapewniony stały dostęp do wody. Warto jednak, postarać się nie zapominać o podlewaniu i stosować się do kilku zasad.

Podlewając rośliny warto pamiętać o tym, żeby:

  • Podlewać rośliny rzadziej, ale obficie, a nie często, ale mało, podlanie górnych partii rośliny nie zapewni jej odpowiedniego nawodnienia. Do tego woda musi dotrzeć do korzeni, a przez nie zostanie pobrana i rozprowadzona po całej roślinie.
  • Nie podlewać w trakcie upałów i dużego nasłonecznienia. Woda zbyt szybko będzie odparowywać. Jeśli różnica temperatury pomiędzy podlewaną wodą a ziemią i rośliną będzie zbyt duża, roślina na tym ucierpi. Dodatkowym zagrożeniem są krople wody, które pozostawione na liściach czy kwiatach zadziałają jak soczewki - skupią promienie słoneczne, a liście i kwiaty zostaną poparzone.
  • Uprawy jak warzywa czy truskawki warto podlewać stopniowo, zwłaszcza gdy ziemia jest przesuszona. Przez suchą ziemię woda szybko przelatuje głęboko do gleby i jest poza zasięgiem korzeni. Odczekując chwilę i podlewając ponownie zapewnimy roślinie odpowiednią ilość wody na wysokości korzeni. Takie uprawy oraz trawniki dobrze podlewać wężem z funkcją zraszania.
  • Nie podlewać roślin zbyt silnym strumieniem wody, ponieważ możemy uszkodzić liście i kwiaty.
  • Jeśli to możliwe podlewaj wodą “odstaną”, tak by różnica temperatur pomiędzy wodą, a rośliną była jak najmniejsza.

Zalety stosowania hydrożelu:

  • Preparat w pełni bezpieczny, można stosować go również do roślin jadalnych
  • Długotrwałe działanie, dobry preparat będzie dbał o rośliny, aż przez 8 lat
  • Oszczędność wody - dzięki zastosowaniu hydrożelu będziemy mogli rzadziej podlewać rośliny
  • Zrezygnowanie z nawozów - na rynku dostępne są hydrożele, które oprócz odpowiedniego nawodnienia zadbają o nawożenie rośliny
  • Silne, zdrowe rośliny - hydrożel poprzez ciągłe zwiększanie i zmniejszanie objętości, spulchnia glebę i ułatwia roślinie zbudowanie silnego systemu korzeniowego
  • Piękne kwiaty - ogród to przede wszystkim kwiaty, odpowiednio zaopiekowane rośliny będą miały więcej kwiatów, będą one większe i dłużej będziemy mogli cieszyć nimi oko
  • Lepsze plony - jeśli mamy w ogrodzie warzywnik lub sadzimy drzewa i krzewy owocowe zastosowanie hydrożelu zwiększy plony

Dla kogo jest hydrożel?

Preparat jest chętnie wykorzystywany przez profesjonalistów zajmujących się zakładaniem ogrodów, parków czy muraw na boiskach. Ułatwia później klientom samodzielne dbanie o rośliny, a profesjonaliście daje pewność, że klienci będą zadowoleni z efektu. Piękne i zdrowe rośliny to najlepsza wizytówka pracy. Hydrożel nie jest jednak tylko dla profesjonalistów. TerraCottem jest ogólnodostępny i bardzo prosty w użyciu. Dlatego nadaje się również dla początkujących ogrodników. Jest dla nich dużym ułatwieniem, ponieważ nie mając doświadczenia i odpowiednich nawyków w podlewaniu łatwo przesuszyć lub przelać rośliny. Świadomość, że hydrożel zadba o właściwą podaż wody sprawi, że początkujący ogrodnik oprze się chęci przelewania roślin. Niedoświadczeni miłośnicy roślin znacznie częściej je przelewają niż przesuszają, chcąc odpowiednio zadbać o roślinę. Hydrożel w przypadku przelania zaabsorbuje nadmiar wody, a później we właściwym momencie odda ją roślinie. Jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność wody przy podlewaniu oraz nawozów, które byśmy przez 8 lat zużyli dbając o rośliny, można powiedzieć, że jest to preparat dla oszczędnych.

Jaki hydrożel wybrać?

Wybierając hydrożel warto zdecydować się na preparat, który oprócz zapewnienia odpowiedniej ilości wody, zadba dodatkowo o rośliny. TerraCottem ma swoim z składzie również nawóz, który stopniowo dostarcza roślinom. TerraCottem to hydrożel z najwyższej półki. Składa się w blisko 40% z polimerów, ponad 10% stanowią nawozy, a blisko 50% skała wulkaniczna, pozostała część to materiał organiczny. Preparat jest przyjazny środowisku. Z czasem rozkładamy jest przez mikroorganizmy glebowe. Jest w pełni bezpieczny, można więc go swobodnie stosować również do krzewów i drzew owocowych, grządek z warzywami czy truskawkami oraz ziół.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.