Jak właściwie zaaranżować kuchnię? Porady i pomysły na kuchnie w domu i mieszkaniu!

Kuchnia to miejsce kluczowe w każdym domu. Spędzamy w nim stosunkowo wiele czasu, co sprawia, że wszelkie meble kuchenne oraz inne sprzęty powinny być dostosowane do naszych potrzeb i możliwości, zapewniając największą możliwą funkcjonalność. Jak powinna być właściwie zaaranżowana kuchnia i jaki pomysł na kuchnie możemy zastosować ze względu na dostępną powierzchnię i budżet?

Więcej kuchennych inspiracji znajdziecie na stronie partnera artykułu homelook.pl

Kuchnia jak urządzić – o czym warto pamiętać na samym początku?

Zanim wstawimy meble do kuchni, musimy przygotować samo pomieszczenie. Sam pomysł na kuchnie jest uzależniony od tego ile miejsca mamy do dyspozycji. Meble kuchenne powinny być zaś dostosowane do stylu aranżacji, jaki preferujemy. Kuchnia powinna być jasna. Dobrze jest, jeśli kuchnia ma duże panoramiczne okna lub dostęp do balkonu. Nie zamykaj okien zasłonami zaciemniającymi i nie rób balkonowych półek na słoiki z dżemem. Im więcej światła, tym bardziej przestronna wydaje się kuchnia. Jeśli nasza kuchnia jest mała i ciemna możemy ją wizualnie powiększyć za pomocą sztucznego oświetlenia, powiesić reflektory nad miejscem pracy na suficie. Strefę produktów do mycia i cięcia można dodatkowo podkreślić za pomocą paska LED lub stosując pojedyncze meble kuchenne. Najważniejsze jest takie ustawienie stref zmywania, przechowywania i gotowania, aby wszystko było pod ręką. Razem strefy te tworzą trójkąt roboczy. Idealnym działającym trójkątem powinny być równoramienne, o bokach nie mniejszych niż półtora metra. Taki pomysł na kuchnie jest stosunkowo standardowy i bez problemu dobierzemy meble do kuchni, które będą pasować do tego modelu. Pamiętajmy też, że im mniejsza kuchnia, tym bardziej racjonalnie musimy wykorzystać jej powierzchnie. Na etapie koncepcji projektowania zastanów się nad najwygodniejszym miejscem do jedzenia, przechowywania i przygotuj się na meble do kuchni oraz rozplanuj ich rozstawienie.

Kuchnia czy aneks – o plusach i zaletach obu rozwiązań

Wiele osób boryka się z problemem braku miejsca w kuchni. Mała kuchnia może nam się kojarzyć z przekleństwem, ale jeśli dobrze wszystko zaplanujemy, możemy sprawić, że będzie to przyjemna i funkcjonalna kuchnia. Aranżacje i projekty kuchni tego typu są dostępne w wielu blogach i wpisach. Mała kuchnia oznacza tyle, że warto przemyśleć tutaj wnętrze aneksu kuchennego, zamiast osobnego pomieszczenia. Istnieją gotowe mini-kuchnie przeznaczone do małych mieszkań i ciasnych przestrzeni. Aneks kuchenny do mieszkania to zestaw mebli, zajmujący nie więcej niż 2 metry kwadratowe i wyposażony we wszystko, co niezbędne do gotowania. Zwykle zawiera zawiasy, szafki kuchenne i mały blat. Taka mała kuchnia może być niezwykle funkcjonalna. Współczesne projekty kuchni pozwalają wybrać nam samodzielnie meble i szafki kuchenne. Główną zaletą aneksu jest jego zwartość i to, że idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Kuchnia nie zajmuje tutaj dużo miejsca. Oczywiście, jeśli dysponujemy większą powierzchnią, czy jesteśmy właścicielem domu, to lepszym rozwiązaniem jest duża, przestronna kuchnia. Aranżacje pozwalają tutaj być zastosowane w sposób lepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Kuchnia w mieszkaniu i domu – rozwiązania dopasowane do warunków i możliwości

Przy wyborze mebli i sprzętu gospodarstwa domowego do kuchni najważniejszym zadaniem jest właściwe rozmieszczenie mebli. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego pokoju kuchennego i zdecydujesz się wyposażyć kuchnię w jadalnię, możesz dodać kolejną strefę - strefę rekreacyjną. Jednak takie aranżacje kuchni dostępne są raczej w domach jednorodzinnych. W przypadku małych mieszkań mamy co oczywiste aranżacje małej kuchni. W tym przypadku wszystkie meble znajdują się wzdłuż jednej ze ścian.

Praktycznie w każdym razie prywatnym domu mamy często większą powierzchnię niż przeciętne mieszkanie, co oznacza, że kuchnia zajmuje tam dużą powierzchnię. Jeśli zamierzasz zbudować dom według własnego projektu lub wolisz skorzystać z gotowych opcji, z góry zastanów się, jakie miejsce zajmie kuchnia w domu. Dużym plusem domów jest to, że praktycznie nie ma tutaj takiego problemu, jak ściany nośne - w przeciwieństwie do mieszkań. Dlatego możesz włączyć wyobraźnię i wymyślić idealną lokalizację dla kuchni. Czy będzie to oddzielny pokój, czy połączysz go z innymi. Aranżacje kuchni nawet w niewielkim domu są właściwie nieograniczone. Kuchnia może również stać się przejściem, takie kuchnie nowoczesne pozwalają nam połączyć ją z werandą lub tarasem. Aranżacje małej kuchni muszą brać zaś pod uwagę dostępną powierzchnię. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar czy kuchnia pod zabudowę.

Aranżacje małej kuchni – sprytne rozwiązania na ograniczonych powierzchniach

Jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię, to kluczem jest sposób, w jaki zostanie zaaranżowana nasza kuchnia. Inspiracje powinniśmy tu czerpać z rozwiązań zaprojektowanych, jeśli chodzi o kuchnie w mieszkaniach kawalerskich. Doskonałym rozwiązaniem jest oczywiście kuchnia pod zabudowę. Możemy też zamówić kuchnie na wymiar. Uzbrój się w centymetr i ostrożnie wykonaj dokładne pomiary. Dokładność jest kluczem do sukcesu. Zwróć szczególną uwagę na szafkę narożną. Okucia, głębokość i zakres drzwi odgrywają znaczącą rolę w przyszłym wyglądzie. Najlepiej jest zrobić meble na zamówienie. Niezwykle rzadkie jest, aby standardy fabryczne pasowały do rzeczywistości małych kuchni. Aranżacje kuchni o małej powierzchni, muszą wziąć pod uwagę odpowiednie dostosowanie barw. O ile duże przestrzenie pozwalają na ciemne barwy, jakie często przybierają kuchnie nowoczesne, to w przypadku małej powierzchni otrzymamy tutaj klaustrofobiczną, brzydką kuchnię. Projekty muszą zatem przewidywać zastosowanie jasnych, radosnych barw. Jeśli chodzi o to, jak urządzić kuchnie o małej powierzchni, to doskonale sprawdzą się tu meble kuchenne narożne. Dobrym rozwiązaniem jest też aranżacja kuchni z salonem. Ze względu na obfitość wspólnej przestrzeni pokój będzie wydawał się znacznie większy.

Kuchnia z salonem. Pomysły na połączenie salonu z kuchnią

Przed zakupem mieszkania zwróć uwagę na jego układ, być może istnieje możliwość połączenia gdzie współgra ze sobą salon i kuchnia. Inspiracje możesz tutaj czerpać ze stylu śródziemnomorskiego. Uważa się, że idealnie kuchnia, salon i jadalnia powinny znajdować się przy wejściu. W ten sposób wchodząc do apartamentów, goście wchodzą do miejsc publicznych, a nie osobistych. Podczas łączenia tych stref należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim aranżacja kuchni z salonem, musi być przechodnia. Oznacza to, że między kuchnią a salonem powinna znajdować się delikatna przegroda, a przynajmniej strefy te powinna oddzielać zróżnicowana podłoga. W przypadku kiedy mieszkanie nie jest dostosowane do takiego połączenia, musimy się zastanowić jak urządzić kuchnie. Ściany nośne stają się również przeszkodą w łączeniu salonu i kuchni. Jeśli w projekcie mieszkania znajdują się ściany nośne, pamiętaj, że nie można ich zburzyć, ale możesz je przebić. Pamiętaj też, że nie można powiększyć kuchni, zajmując część salonu, ale nikt nie zabrania łączenia tych dwóch pokoi. Na początek ważne jest podzielenie pokoju na kilka stref z funkcjonalnym centrum w każdej z nich. Na przykład w kuchni centrum będzie powierzchnią roboczą, na której przygotowywane jest jedzenie. Na tej podstawie powinieneś umieścić lodówkę, zmywarkę i inny sprzęt. Same fronty kuchenne możemy tutaj wybrać dowolnie. Pamiętaj, jednak że będą one widoczne z salonu, dlatego wszelkie szafki kuchenne czy meble kuchenne narożne powinny być estetyczne.

Kuchnia z jadalnią – kuchnia w pełnym wydaniu

Jeśli nasza kuchnia jest duża, to możemy pomyśleć o połączeniu jej z jadalnią. Należy to jednak zrobić z głową. Szafki kuchenne czy meble kuchenne modułowe muszą odpowiadać wymiarom pomieszczenia. Pamiętajmy, że wszystko powinno być pod ręką. Jednocześnie w kuchni powinno być miejsce na swobodny ruch. W małych lub wąskich długich kuchniach zaleca się liniowy układ mebli. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj fronty kuchenne. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie możesz dopasować kanonicznego trójkąta roboczego do swojej kuchni, musisz oddzielić strefę gotowania od jadalni. Kucharz powinien mieć własne terytorium, którego nie trzeba dzielić z członkami rodziny, którzy decydują się na jedzenie. Stół powinien być tak zaprojektowany, aby wszyscy mogli się wygodnie spotkać. Ważne jest, aby każdy mógł się widzieć i słyszeć. W tym celu lepszy jest okrągły lub owalny stół. Jeśli podłużny, to bez ostrych narożników. Jadalnię najlepiej ustawić przy oknie.

Kuchnia z wyspą? Doskonały pomysł na powiększenie powierzchni użytkowej kuchni

Jeśli dysponujesz dużym salonem, to doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie wyspy. Tak projektuje się dziś nowoczesne kuchnie, które doskonale sprawdzają się jako miejsce spotkań całej rodziny i są idealne, jeśli często przyjmujemy gości. Wyspa może całkowicie przeprojektować obszar kuchni, kierując go w stronę salonu lub na zewnątrz. W takim przypadku musimy jednak zamówić specjalny zestaw mebli kuchennych. Doskonale sprawdzą się oczywiście meble kuchenne na wymiar. Pamiętaj jedynie, że chociaż wyspa kuchenna wydaje się być niezależnym elementem, w rzeczywistości konieczne jest zorganizowanie różnych schowków między wyspą a ścianami kuchni i stworzenie dróg, które będą wygodnie umożliwiać dostęp do wszystkich produktów. Musimy też pamiętać, że wyspa musi być zintegrowana z salonem. Oznacza to, że zestaw mebli kuchennych, obowiązkowo musi pasować do wystroju pomieszczenia gościnnego. Wyspa kuchenna nie zawsze jest łatwa do zorganizowania. Wymaga odpływu wody na samym środku pokoju. Dlatego nowoczesne kuchnie w pełni funkcjonalne najlepiej jest zainstalować, jeśli budujesz dom lub przeprowadzasz poważną renowację.

Kuchnia z barkiem – kolejny pomysł na kuchnię marzeń

Jeszcze innym rozwiązaniem jest kuchnia z barem. W tym przypadku potrzebne nam będą meble kuchenne nowoczesne, które pozwolą zamontować blat, który będzie nam służyć jako bar. Warto tu zamontować meble kuchenne na wymiar, które będą dostosowane do naszych potrzeb i pozwolą zminimalizować ilość zajmowanej powierzchni. W takiej kuchni kluczowe są też krzesła, które powinny być odpowiednio dobrane do wysokości blatu. Bardzo popularne są tutaj okrągłe siedziska wykonane z metalu. Z kolei od strony przyrządzającego drinki blat powinien mieć wszelkie narzędzia, które pozwolą ukryć nam przed wzrokiem gości szklanki, noże, a nawet butelki i zlew. Odpowiednia będzie tu kuchnia w zabudowie, ale warunkiem jest to, żeby była doskonale dopasowana.

Kuchnia inspiracje – jakie są jeszcze rozwiązania na kuchnię?

Nie musimy w żaden sposób ograniczać się do powyższych aranżacji. Współcześnie nawet zwykła kuchnia w zabudowie pozwala nam stworzyć przestrzeń dostosowaną do naszych potrzeb, gdzie postawimy meble kuchenne. Nowoczesne rozwiązania oparte są na układzie litery L czy C. Aranżacje kuchni nowoczesnych pozwalają nam stworzyć pomieszczenie na planie kąta rozwartego, czy nawet koła. Wiele zależy tutaj od dostępnej powierzchni, którą możemy wykorzystać.

Jakie meble do kuchni wybrać? Umeblowanie kuchni krok po kroku

Kuchnia jest sercem twojego domu, dlatego aranżacje kuchni nowoczesnych stawiają olbrzymi nacisk na estetykę i jednoczesną funkcjonalność mebli. Najłatwiejszym i najprostszym rozwiązaniem jest kuchnia do zabudowy. W takim przypadku musimy jedynie dokonać wyboru odpowiedniego zestawu, a producent dostarczy nam meble kuchenne modułowe, które będą odpowiednie do naszego zamówienia. Dokonując wyboru mebli, przede wszystkim sprawdź także, czy firma, od której kupujesz meble, jest wystarczająco godna zaufania. Być może znajduje się w jej ofercie kuchnia do zabudowy, co pozwoli ci oszczędzić czasu względem planowania przestrzeni. Następnie wybierz motyw pasujący do istniejących odcieni kuchennych i domu. Możesz wybrać styl retro lub klasyczny, lub bardziej elegancki i nowoczesny wygląd o minimalistycznym charakterze. Jeśli chodzi o wyposażenie kuchni, każdy cal przestrzeni musi zostać zmierzony, zapamiętany i sprawdzony przed dokonaniem zakupu. Nie ma tu prawdziwego pola do popełniania błędów, ponieważ półki, szafki i stanowisko pracy muszą dokładnie pasować. Będziesz musiał przeprowadzić swoje pomiary i plan kuchni, kiedy idziesz do sklepu z meblami.

Meble na wymiar, czy tradycyjne?

W większości przypadków możemy wybrać meble tradycyjne oraz takie projektowane na wymiar. W pierwszym przypadku po wybraniu projektu możesz go samodzielnie zmontować za pomocą zwykłych narzędzi domowych. Plusem takiego rozwiązania są koszty. Te różnią się w zależności od wielkości i rodzaju projektu, ale kuchnie tradycyjne są zasadniczo znacznie tańsze niż kuchnie niestandardowe. Plusem jest też ogromny wybór. Do wyboru w sklepach jest imponująca gama wzorów, stylów i kolorów, które pomogą Ci stworzyć pożądaną przestrzeń. Jeśli gotowa kuchnia nie jest dla ciebie odpowiednia, możesz, zamiast tego udać się do salonu kuchennego i zaprojektować swoją kuchnię od góry do dołu. Główną zaletą tego podejścia jest poziom dostosowania. Niestandardowy projekt pozwala stworzyć przestrzeń, która zaspokoi wszystkie twoje potrzeby. Jeśli chcesz mieć wyjątkowy wygląd lub specjalne wyposażenie do swojej kuchni, to niestandardowy projekt zapewnia nieograniczone możliwości wyboru.

Kuchnia w zabudowie? Zalety i wady rozwiązania

Do wyboru mamy też kuchnie w zabudowie lub swobodnie stojące. Kuchnie to najczęściej najbardziej zagracone miejsce w twoim domu. Dlatego należy dobrze uporządkować jego komponenty. Wbudowane urządzenia zapewnią więcej miejsca na podłodze, zachowując elegancki i atrakcyjny wygląd, ale będą kosztować znaczną ilość pieniędzy. Jeśli szukasz estetycznego wyglądu, twoja kuchnia będzie wyglądać lepiej przy zastosowaniu wbudowanych urządzeń, ponieważ idealnie komponują się z szafkami i ścianami, zapewniając miejsce schludny i uporządkowany wygląd. Co więcej, wbudowane meble pozwolą zaoszczędzić miejsce na podłodze. W związku z tym będą najlepszym wyborem dla małej kuchni. Wadą takiego rozwiązania jest jego trwałość. Wbudowane urządzenia i meble są trudne do przesunięcia lub zmiany ich położenia. Jeśli będzie chciał to uczynić, będziesz potrzebować inżyniera lub projektanta, aby zainstalować je we właściwy sposób.

Nowoczesna kuchnia - jak nadać kuchni nowoczesnego wyglądu?

Do stworzenia nowoczesnej kuchni potrzeba więcej niż tylko kilku eleganckich urządzeń. Jak w przypadku większości rzeczy, tajemnica tego stylu tkwi w szczegółach. Posiadanie niezbędnych elementów może przenieść twoją kuchnię z nieco nowoczesnej do naprawdę oszałamiającej wielofunkcyjnej i nowoczesnej przestrzeni. Doskonałym pomysłem są na przykład wysuwane blaty. Nowoczesna kuchnia powinna być też utrzymana w minimalistycznym stylu. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które pozwolą nam na stworzenie takiej przestrzeni, a jednocześnie zachowaniem jej funkcjonalności. Takim rozwiązaniem są choćby wysuwane krany, czy zlewy z nowoczesną kratką, odbiegające estetyką od tradycyjnych rozwiązań.