Jaką kamerę wybrać do monitorowania dużej posesji?

Rozmiar posesji to istotny parametr, którym trzeba się kierować, wybierając kamery zewnętrzne. Dlatego powstaje pytanie o to, które rozwiązanie będzie lepsze w przypadku dużej posesji: optymalne rozmieszczenie kilku kamer czy inteligentna kamera obrotowa PTZ? Monitorowanie dużej przestrzeni to zadanie wymagające. Trzeba dobrać kamery o odpowiednim zasięgu i funkcjonalnościach, które ułatwią wygodną obserwację. Zamiast kilku urządzeń rozmieszczonych w różnych punktach na posesji możesz wybrać kamerę obrotową, która będzie patrolować posesję tak, jak ją zaprogramujesz.

Do monitoringu domu potrzebujesz kamer zewnętrznych, które oferują niezawodne działanie w trudnych warunkach, rejestrują obraz nocą i przy ograniczonej widoczności. Kamery monitoringu IP mają wiele dodatkowych funkcjonalności, takich jak powiadomienia SMS czy obsługa monitoringu z poziomu aplikacji na smartfonie. Dzięki temu możesz wybrać urządzenia, które spełnią wszystkie twoje wymagania. 

Jak działa kamera PTZ?

Kamery obrotowe oznaczone skrótem PTZ to urządzenia, których obiektyw porusza się w poziomie i pionie. Dodatkowo takie sprzęty mają sterowalny zoom. Operator monitoringu może ręcznie sterować ruchem obrotowej czaszy kamery.

Dostępne są modele, którymi można poruszać za pomocą smartfona, obserwując obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że możesz „rozejrzeć się” po domu lub posesji podczas swojej nieobecności. To bardzo przydatna funkcja, gdy jesteś na urlopie, a na terenie, gdzie mieszkasz, była burza lub opady gradu. Każdy fragment obrazu możesz powiększyć – w ten sposób dokładnie sprawdzisz, czy na posesji doszło do szkód. 

Sposób działania kamer PTZ pozwala uzyskać optymalne parametry dla monitoringu dużej posesji. Zaprogramuj dla niej ścieżki patrolowe – wówczas urządzenie będzie poruszać się w wybranych przez ciebie sekwencjach. Może skupić się na newralgicznych punktach, takich jak brama czy drzwi wejściowe, i w regularnych odstępach czasu patrolować inne fragmenty posesji. Istnieje również opcja zaprogramowania miejsc, w których kamera uruchomi zoom. 

Detekcja ruchu, czyli przydatna funkcja kamer PTZ

Idealnym rozwiązaniem jest wybór kamery, która oferuje wykrywanie ruchu lub sygnalizuje wtargnięcie na działkę. Zarówno w warunkach monitoringu zewnętrznego, jak i wewnętrznego to wygodna opcja, ponieważ kamera reaguje inteligentnie. Po wykryciu ruchu lub zaprogramowanego zdarzenia urządzenie kieruje obiektyw w konkretne miejsce i uruchamia zoom. Istnieją też modele, które po wykryciu ruchu w pomieszczeniu za pomocą aplikacji na smartfon wysyłają powiadomienie do właściciela posesji. To zdecydowanie zwiększa skuteczność monitoringu i sprawia, że nic nie umknie oku kamery. Obrotowa kamera do monitoringu IP to dobra opcja, jeśli nie chcesz lub nie możesz zainstalować na posesji wielu urządzeń. Będzie równie skutecznym rozwiązaniem, szczególnie gdy wybierzesz sprzęt dopasowany do wielkości działki i swoich potrzeb.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.