Meble z recyklingu

Niepowtarzalny charakter wnętrz uzyskujemy między innymi dzięki zgromadzonym w nich przedmiotom - zwłaszcza meblom. Decydując się na zakup produktów z oferty popularnych sklepów, rzadko mamy szansę na oryginalność. Jeśli jednak podejmiemy się stworzenia własnych, niepowtarzalnych przedmiotów, to osiągniemy niecodzienny efekt, daleki od masowej produkcji.

Wystarczy wybrać się na pchli targ lub dokładnie przejrzeć własną piwnicę, a okaże się, że znajdziemy tam skarby, z których można wyczarować niejedno cudo. Trzeba przy tym koniecznie uruchomić wyobraźnię, następnie chwilę poświęcić na pracę i efekt mamy murowany. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi i jeszcze mniejszemu nakładowi finansowemu otrzymamy meble, jakich nie spotkamy w żadnym innym miejscu; jedyne i absolutnie

niepowtarzalne. Zalet, które możemy przypisać meblom wykonanym ze starych przedmiotów jest jednak więcej. To idealna opcja dla osób oszczędnych, upcykling okaże się bowiem jednym z najtańszych sposobów na zdobycie potrzebnego w domu wyposażenia. Ale co nie mniej istotne, wykorzystując stare materiały, które w innym przypadku trafiłyby na śmietnik, zachowamy się bardzo ekologicznie. Nie powiększymy sterty odpadów na pobliskim wysypisku, a własny dom urządzimy w zgodzie z naturą.

Sofa w ogrodzie

Pomysłów na renowację i redesign jest bardzo wiele i każdy może dodać w tym zakresie coś od siebie. Nie warto wyrzucać starych komód, łóżek czy krzeseł. Używane fotele można na przykład oddać do warsztatu, gdzie tapicer pokryje je nowym obiciem. Inne drewniane meble także można poddać renowacji, w wyniku której będą wyglądać nawet lepiej niż pierwotnie. Można także zabrać się za odnawianie samemu. Dzięki oszlifowaniu i pomalowaniu drewniane krzesła będą wyglądały jak nowe, a łącząc je na przykład w jedno siedzisko uzyskamy wygodną i oryginalną ławę ogrodową. Stary tapczan z niesprawnym mechanizmem rozkładania również będzie mógł zyskać nowe życie jako mebel ogrodowy. Jednak nie tylko meble drewniane nadają się do powtórnego wykorzystania. Z redesignem często są głównie kojarzone kilkudziesięcioletnie meble, które po odświeżeniu trafiają do współczesnych wnętrz. Tymczasem najbardziej oryginalne efekty uzyskamy wówczas, gdy starym przedmiotom nadamy zupełnie nowe funkcjonalności. Doskonałym przykładem i zarazem ikoną redesignu jest fotel utworzony z otwartej walizki. Wzorem profesjonalnych projektantów my też możemy popuścić wodze fantazji. Stare, nieużywane filiżanki niech zamienią się więc w doniczki ogrodowe, wiadro uzupełnione o miękkie siedzisko - w taboret, a koła od rowerów - w stoliki.

Ostatnio coraz bardziej modne stają się także meble własnoręcznie wykonane z palet. Aby uzyskać planowany efekt, należy kupić odpowiedniej wielkości palety, następnie wyczyścić je, wygładzić i polakierować lub pomalować na odpowiedni kolor. Dzięki właściwej aranżacji może z nich powstać stolik kawowy, biurko, łóżko czy wygodna i oryginalna sofa.

Meble z tektury 

Jeśli jednak mimo wszystko nie mamy czasu ani ochoty na przeszukiwanie piwnic i szukanie nowego zastosowania dla starych przedmiotów, a chcemy choć w drobnej części przyczynić się do zmniejszenia rosnącej góry śmieci, to możemy zdecydować się na zakup gotowych mebli z recyklingu. Mogą to być zarówno meble powstałe z różnych przedmiotów, którym projektanci nadali drugie życie, jak i na przykład meble z drewna pochodzącego z recyklingu. W sklepach można także znaleźć między innymi ekologiczne meble z tektury. Wbrew pozorom są wytrzymałe, a do ich wykonania użyto wielowarstwowej, falistej tektury. Specjalna warstwa emalii chroni je przed zamoczeniem i zapaleniem. Są przy tym lekkie i poręczne, można je kupić w różnych wzorach i kolorach. 

Meble powstałe z surowców wtórnych to trend promowany przez wielu projektantów. Przedmioty z drewnianych i metalowych odpadów, butelek, tektury i innych materiałów wkraczają przebojem do różnych wnętrz. Jeżeli podoba nam się ta moda, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć wyzwanie i sprawdzić się w roli projektanta własnych mebli. 

Komentarze

  • Karola 2014-07-26T12:34:09Z

    Bardzo fajne i modne są teraz meble z "odzysku" np ze starych palet lub skrzynek. Świetnie wyglądają . Wystarczy poszukać pomysłu w necie np na stylowi.pl albo wpisać meble z palet i wyskoczy pełno zdjęć. Mój mąż zrobił nam stolik a dziecku piaskownicę do ogrodu inspirując się właśnie takimi zdjęciami. Trzeba tylko pamiętać żeby takie meble dobrze zabezpieczyć. u nas są pomalowane Vidaronem który dobrze chroni drewno. Nic nie czernieje, nie próchnieje.