Multiroom, czyli centrum rozrywki

Systemy inteligentnych instalacji są źródłem komfortu nie tylko w zakresie bezpieczeństwa domowników. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na tworzenie prywatnych centrów rozrywki, dzięki którym w zintegrowany sposób można zarządzać telewizją, muzyką czy tunerem radiowym.

Multiroom to pojęcie stosowane do określenia systemu rozprowadzania obrazu i dźwięku z jednego, centralnego urządzenia do wielu pomieszczeń w domu jednocześnie. Posiadając multiroom, można w każdym wnętrzu zaopatrzonym w głośniki słuchać innej muzyki lub stacji radiowej i nie trzeba w tym celu kupować osobnych zestawów hi-fi. Jedną z głównych zalet multiroomu jest możliwość archiwizacji w jednym miejscu całej domowej filmoteki i płytoteki. Na dodatek, tak zgromadzone zbiory są stale dostępne równocześnie dla wszystkich domowników. Aby puścić ulubioną muzykę, nie trzeba więc przeglądać półek z płytami CD, do jej włączenia wystarczy pilot. Jeśli w domu jest kilka telewizorów, to dzięki systemowi za pośrednictwem jednego urządzenia można na przykład odtwarzać film w salonie i bajkę w pokoju dziecka. Korzystając z multiroomu i posiadając dostęp do jednej sieci telewizyjnej, można także jednocześnie oglądać różne programy. System pozwala na zorganizowanie w domu prywatnej sali kinowej z ekranami oraz projektorami, które po zakończonym seansie mogą zostać ukryte w ścianie lub suficie. Podobnie rzecz się ma z głośnikami; zamiast masywnych kolumn – dyskretne głośniki, zamontowane w ścianach lub sufitach, nawet w łazience.

Płytoteka na serwerze

Głównym elementem systemu multiroom jest jednostka centralna oraz źródło. Funkcję tego ostatniego może pełnić serwer, tuner radiowy, telewizja kablowa, tablet czy smartfon. Jednostka centralna może być umieszczona w dowolnym, nawet rzadko używanym pomieszczeniu, ponieważ sterowanie systemem odbywa się za

pomocą pilota. Dodatkowo w każdym pokoju są montowane niewielkie panele dotykowe, dzięki którym można dostosować źródło odtwarzania dla danego miejsca. Za pomocą pilota możemy wybierać stacje radiowe, muzykę i filmy, regulować głośność dźwięku, sterować konsolą do gier, a także tworzyć listy odtwarzania i programować dodatkowe funkcje, takie jak ustawienie ulubionej muzyki na pobudkę. Trzeba więc przyznać, że w systemie multiroom wszystkie źródła dźwięku i obrazu, znajdując się w jednym pomieszczeniu, pozwalają na nieograniczone możliwości ich wykorzystania. Liczba pomieszczeń, które można podłączyć do wspólnego systemu jest przy tym nieograniczona; mogą to być zarówno dwa pokoje, jak i dwadzieścia.

Montaż podczas budowy

Jeśli chcielibyśmy, aby nasz dom został zaopatrzony w tak inteligentne centrum rozrywki, to warto o tym pomyśleć na odpowiednio wczesnym etapie. Podstawą systemu jest okablowanie i dokładne rozplanowanie poszczególnych elementów (m. in. paneli sterujących i głośników), montaż systemu może więc odbyć się podczas budowy domu, ewentualnie w trakcie remontu. Producenci podają, że standardowa instalacja systemu wraz ze sprzętem to wydatek rzędu 30 tysięcy złotych. Bardziej rozbudowane i zaawansowane wersje mogą jednak kosztować nawet dwa razy tyle.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.