Nowoczesna i modna kuchnia - jak ją zaaranżować?

Styl nowoczesny powstał w opozycji do modnego i uwielbianego niegdyś art déco. Jego założenia oraz proste zasady rozkochały miłośników prostoty i funkcjonalizmu, na stale goszcząc wśród najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich. Nic więc dziwnego, że obecnie, po ponad 100 latach od wykrystalizowania się zasad, spotykamy nowoczesne wnętrza w naszych domach, restauracjach i hotelach. Jeśli czeka Cię aranżacja kuchni i zastanawiasz się jak zagospodarować swój kulinarny kącik, zobacz nasze inspiracje i zasady, które nawiązują do ponadczasowego stylu modern.

Założenia stylu nowoczesnego

Styl nowoczesny kształtował się wiele lat, ostatecznie obejmując kilka dekad. Jako podłoże podyktowane jest buntowi przeciwko przepychowi, dekorom i nadmiernym ozdobom, które szczególnie chętnie pojawiały się we wnętrzach XIX wieku. Bogate wzory i dotychczasowy maksymalizm w końcu uznano za mało praktyczny i zbędny dodatek w pomieszczeniach. Chcąc więc stworzyć alternatywę dla tych form, zaproponowano styl, który miał być symbolem funkcjonalności i prostoty. Tak właśnie powstały podwaliny do nurtu, nazwanego później nowoczesnym. 

Mówiąc o nowoczesnych formach, mamy na myśli otwartą i jasną przestrzeń. Bazowymi kolorami jest biel, szarość, beż i czerń, które są jednoczesne symbolem elegancji i klasyki. Najważniejszym założeniem jest to, aby wnętrze było stonowane i funkcjonalne. Kwintesencją są więc geometryczne wzory, brak intensywnych kolorów i oszczędność dekoracji. Każda z wybranych rzeczy powinna być funkcjonalna, dedykowana czemuś i postawiona w jasno określonym celu. Styl nowoczesny to komfort, prostota i uniwersalizm. Zaś nowoczesne kuchnie to przestrzenie użyteczne, proste i wyposażone w ekskluzywne wyposażenie kuchni.

Jak urządzisz mieszkanie w stylu nowoczesnym?

  • nie przesadzaj z dekoracjami - zbyt wiele elementów i drobiazgów kłóci się z zasadami funkcjonalizmu,
  • wybieraj meble białe, czarne lub drewniane,
  • wykorzystaj nowoczesne, zaskakujące rozwiązania – np. p szklane płyty ochronne na kuchenkę (pełną ofertę płyt ochronnych znajdziesz na stronie Emako.pl)
  • wykorzystuj geometrię i meble, bazujące na prostych kształtach,
  • wybierz jedne, konkretne elementy i zastąp nimi kilka, drobnych dodatków,
  • nie wprowadzaj chaosu i elementów związanych z innymi stylami,
  • unikaj eklektyzmu,
  • postaw na organizery i funkcjonalne wyposażenie szuflad lub wnętrz (kilka inspirujących rozwiązań i akcesoria wyposażenia kuchni znajdziesz w Emako),
  • postaw na barwy stonowane i klasyczne - unikaj pasteli i głębokich, wyrazistych kolorów. 

Nowoczesna kuchnia

Znając już podstawy nowoczesnego stylu - pora na aranżację Twojej kuchni. Podstawą projektu powinna być przede wszystkim ergonomia i funkcjonalizm. W końcu kuchnia to miejsce eksperymentowania, spotkań z przyjaciółmi i samotnego picia kawy o poranku.

O ile nie ma jednego, niezastąpionego scenariusza na nowoczesna kuchnię, o tyle są pewne wytyczne, które ułatwią ci proces aranżacyjny.


1. Zapewnij dostęp do niezbędnego sprzętu. Dokładnie zastanów się, który z nich będzie ci niezbędny w dokonywaniu kulinarnych podbojów. Rozmieść przedmioty zgodnie ze swoimi potrzebami, uwzględniając przy tym np. swój wzrost. Umieść piekarnik na wysokości oczu, postaw ekspres na blacie i upewnij się, że sprzęt jest chroniony przed wilgocią. 
2. Postaw na funkcjonalizm. Jeśli masz otwartą kuchnię - unikaj głośnego sprzętu i nie zapomnij o okapach. Funkcjonalność to przede wszystkim płynny ruch, wygoda i ergonomia. Twoja kuchnia powinna mieć strefy użytkowe, zapewniając przestrzeń do codziennej pracy oraz przechowywania zapasów i nieco mniej potrzebnego sprzętu. 
3. Wybierz odpowiednie materiały i kolory - stal, szkło, cegłę, beton i kamień. Połącz je z jasnymi barwami - bielą, beżem, czernią i szarością.
4. Zaprojektuj wyspę. Duże, restauracyjne pomieszczenia wyróżniają się dodatkową strefą użytkową, w postaci wyspy. Nie zapomnij, aby umieścić na niej dodatkowe szuflady i półki, w których pochowasz naczynia i sprzęt gastronomiczny. Wbrew panującym mitom - wyspa doskonale nada się do małych kuchni, które w ten sposób zyskują dodatkową przestrzeń jadalną. 

Pokochaj minimalizm. Nowoczesny styl to proste formy i nieprzekombinowane dekoracje. Wybierz więc klasyczne, gładkie ronty szafek, a także zorganizuj wszystkie szuflady, kupując organizery i koszyczki. Kluczem do sukcesu są meble, które zajmują mało miejsca i są pojemne. W przypadku małej kuchni - wybierz półeczki na kołkach lub prowadnicach, dzięki którym bez problemu przestawisz większość produktów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.