Piła spalinowa czy elektryczna? Podpowiadamy co wybrać!

Piła łańcuchowa może znaleźć swoje zastosowanie zarówno w użytku prywatnym, przykładowo podczas cięcia drewna na opał, ale również i w pracy zawodowej. Wybierając piłę należy zatem przede wszystkim kierować się tym, gdzie ma być ona wykorzystywana i w celu wykonywania jakich prac. Każdy rodzaj piły ma bowiem swoje zalety, jak i wady. Dlatego skonkretyzowanie oczekiwań, pomaga dokonać najlepszego wyboru.

Oczekiwania i możliwości

Każda piła jest przeznaczona do innego rodzaju wykonywanych prac. Nie ma jednego modelu, który sprawdziłby się absolutnie w każdej sytuacji. Piły są bowiem wykorzystywane w przydomowych ogrodach, w leśnictwie czy też w rolnictwie. Natomiast prace wykonywane w poszczególnych obszarach, znaczenie się od siebie różnią.

Prócz ustalenia ścisłych oczekiwań co do tego gdzie piła ma być wykorzystywana, warto również zwrócić uwagę na jej rodzaj. Na rynku dostępne są między innymi piły elektryczne, a w tym również piły akumulatorowe. Godne uwagi są również piły spalinowe.

Czym się kierować przy wyborze piły?

Przy wyborze piły należy kierować się przede wszystkim tym gdzie będzie ona wykorzystywana oraz rodzajem zasilania, co zostało już wcześniej nadmienione. Istotna jest również moc samego urządzenia ponieważ to ona ma ostateczny wpływ na to, z jaką prędkością będzie można wykonywać poszczególne prace. Moc wiąże się bezpośrednio również z długością prowadnicy czy też samą wagą piły.

Waga urządzenia ma niebagatelny wpływ na jakość wykonywanego cięcia oraz na to, jak szybkie tempo jej użytkownik będzie mógł osiągnąć w pracy. Jest to zatem kwestia istotna, której nie należy pomijać. Każde lżejsze i poręczniejsze narzędzie budowlane, w trakcie pracy można wykorzystywać w sprawniejszy sposób.

Zalety piły elektrycznej

Jedną z podstawowych zalet pił elektrycznych jest właśnie niska waga. Są to urządzenia lekkie, mogące być wykorzystywane nawet do dość długiej pracy. W obsłudze są proste i intuicyjne, a dodatkowo nie generują zbyt dużego hałasu, co także jest ważne w trakcie pracy.

Wykorzystać je można przede wszystkim do cięcia drewna na opał, krzewów czy też przycinania gałęzi. Sprawdzają się one w przydomowych pracach ze względu na to, iż jest to urządzenie, które być podpięte do zasilania. Piła ta jest zawsze gotowa do pracy, nie trzeba za każdym razem wykonywać przy niej dodatkowych czynności. Nie wydziela ona również zapachu spalin i generuje dość niskie wibracje.

Zalety piły spalinowej

Choć piły spalinowe mają sporą wagę i generują wysoki hałas, są niezawodne podczas wykonywania nawet najcięższych prac. Bez problemu można dzięki nim wykonać chociażby wycinkę drzewa. Są również mobilne, nie potrzebują stałego źródła zasilania, dlatego można zabrać ją ze sobą w teren. Piły tego typu posiadają również długie prowadnice.

Obecnie wiele modeli posiada również dodatkowe usprawnienia takie jak oczyszczanie spalin czy też tłumienie wibracji. Niektóre są również wyposażone w łatwy rozruch. Wadą urządzeń może wydawać się wysoka waga, jednak niektóre modele ważą jedynie 3 kilogramy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.