Planujesz budowę domu? Poznaj ofertę prądu budowlanego
Budowa domu to poważna inwestycja, która powinna zostać dokładnie zaplanowana. Nawet jeżeli samodzielnie chcesz wykonać znaczną część prac, to warto skorzystać z pomocy fachowców. O niektórych rzeczach łatwo zapomnieć, szczególnie gdy budowy domu podejmujesz się po raz pierwszy. Należy do nich m.in. dostarczenie prądu na plac budowy. Bez energii elektrycznej nie przeprowadzisz przecież większości prac. A czy wiesz, że do tego celu służy specjalna taryfa budowlana? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.
Jak dostarczyć prąd na budowę?
Prąd na budowie czerpać można z dwóch źródeł: agregatu prądotwórczego, bądź z sieci energetycznej. Nie powinien dziwić fakt, że to pierwsze rozwiązanie wybierane jest stosunkowo rzadko. Agregat nie jest bowiem w stanie zasilić dużych maszyn budowlanych, do których zaliczyć można chociażby betoniarkę. Ponadto jego posiadanie wiąże się z koniecznością dowożenia paliwa, co także nie jest zbyt wygodne. Jeśli zatem zależy Ci na komforcie, to należy przyłączyć działkę budowlaną do sieci elektroenergetycznej, a następnie wybrać taryfę budowlaną u sprzedawcy energii.
Nie zawsze jest to jednak takie proste. W przypadku gdy działka jest już przyłączona do sieci, to możliwe jest niemal natychmiastowe podpisanie umowy na dostarczenie prądu budowlanego. Do dyspozycji są wówczas dwa rozwiązania, czyli przyłącze tymczasowe lub docelowe. Przyłącze tymczasowe ma charakter prowizoryczny, co oznacza, że po zakończeniu budowy należy je zdemontować. Lepszym wyborem będzie zatem przyłącze docelowe, z którego po zmianie taryfy można nadal korzystać. Na uwadze trzeba mieć jednak, że okres oczekiwania na wykonanie przyłącza docelowego może trwać nawet do 6 miesięcy, w przeciwieństwie do przyłącza tymczasowego, który najczęściej wykonywane jest w ciągu 2 miesięcy.
Umowę na dostarczenie prądu budowlanego możesz podpisać z firmą posiadającą koncesję na obrót energią elektryczną lub z lokalnym dostawcą energii.
Taryfa budowlana i jej rodzaje
Osoby, które przymierzają się do budowy domu, powinny skorzystać z taryfy energetycznej, która służy właśnie do tego celu. Jej nazwa to taryfa budowlana. Okaże się niezbędna także podczas budowy budynków gospodarczych. Jak większość taryf energetycznych, tak i taryfa budowlana występuje w kilku wariantach. Do dyspozycji jest taryfa jednostrefowa, jak również dwustrefowe, w których obowiązują dwie różne stawki za energię: wyższa i niższa. Która z ofert okaże się najlepszym wyborem? Najpierw przyjrzyj się im nieco bliżej. Z jakich propozycji możesz skorzystać? Będzie to:
- Taryfa C11 - można powiedzieć, że jest to odpowiednik taryfy G11, ponieważ także zalicza się ją do taryf jednostrefowych. Oznacza to więc, że obowiązuje w niej identyczna stawka za energię przez całą dobę.
- Taryfa C12a - typ taryfy dwustrefowej, która wprowadza rozróżnienie w wysokościach stawek za 1 kWh. Dzieli dobę na godziny szczytu i godziny pozaszczytowe. Co więcej, stawki są różne w zależności od pory roku. Latem w godzinach pozaszczytowych, czyli zazwyczaj od 21:00 – 08:00 i od 11:00 – 20:00 opłata jest znacznie niższa. W pozostałych godzinach obowiązuje wyższa stawka. Zimą zaś mniej zapłacisz między 11:00-17:00 i 21:00-08:00.
- Taryfa C12b - również należy do taryfy dwustrefowej, niższe stawki za energię obowiązują w niej w godzinach nocnych, tj. od 22:00 do 6:00, a także od 13:00 do 15:00. Nazywana jest taryfą nocną.
Którą taryfę budowlaną warto wybrać?
Zastanawiasz się, która taryfa będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku? Zdecydowana większość osób decyduje się na taryfę C11. Dlaczego? Pozwala ona bowiem prowadzić prace budowlane bez zwracania uwagi na porę dnia. Ekipa budowlana najczęściej pracuje w godzinach od 7:00 do 15:00, kiedy to znaczna część z nich przypada na godziny szczytowe, a więc takie, w których obowiązuje wyższa stawka za energię. Jeśli jednak możesz zaplanować prace budowlane, np. aby odbywały się między 11:00 a 17:00, to wybierz taryfę C12a. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. A może dopiero późnym wieczorem możesz pozwolić sobie na prowadzenie prac budowlanych? Jest to możliwe, jeśli nie przerywasz wówczas ciszy nocnej. W tej sytuacji wybierz taryfę C12b.
Musisz pamiętać, że z taryfy budowlanej możesz korzystać jedynie w czasie budowy. Po jej zakończeniu konieczna będzie zmiana taryfy na tą dedykowaną gospodarstwom domowym. Ta zmiana jest dla Ciebie opłacalna, ponieważ obowiązują w niej niższe stawki za energię.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.