Pompa ciepła - najtańsza alternatywa ekologiczna

Pompa ciepła należy do ekologicznych źródeł energii, więc jako taka czerpie energię z naturalnych i odnawialnych zasobów. W tym przypadku energia pobierana jest najczęściej z gruntu, powietrza lub wody. Ocenia się, że połączenie tradycyjnego ogrzewania z pompą ciepła jest najtańszym i najprostszym sposobem na ogrzewanie domu oraz produkcję ciepłej wody dla celów użytkowych.

Szacuje się, że pompa ciepła pozwala zaoszczędzić nawet 2 000 zł rocznie (w porównaniu z ogrzewaniem gazowym). Koszt inwestycji zwraca się natomiast po około 7 latach. Pompa ciepła może mieć różną postać. Może to być przypominająca kocioł niewielka konstrukcja, którą bez trudu zmieścimy w kotłowni czy piwnicy, albo większe urządzenie znajdujące się na świeżym powietrzu (powietrzna pompa ciepła). Instalacja nie jest jednak zbyt kłopotliwa – nie są tu potrzebne żadne zezwolenia. Jednakże pompy ciepła są stosunkowo mało znane na rynku, stąd musimy zadbać o profesjonalny montaż.

Działanie pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną. Nie potrzebują żadnego paliwa ani też komina czy wentylacji. Wspaniałe w nich jest to, że nie emitują do atmosfery absolutnie żadnych zanieczyszczeń, co w połączeniu z korzystaniem z naturalnych źródeł energii czyni je urządzeniami ekologicznymi. Zasada działania tych pomp przypomina nieco działanie lodówki. Specjalny płyn wychwytuje ciepło pozyskane z ziemi, powietrza lub wody, po czym ulega

parowaniu. Dalej ogrzany gaz zostaje sprężony i dodatkowo dogrzany. Na skutek przegrzania i ponownego schłodzenia ponownie się skrapla. W tym momencie oddaje swoje ciepło wodzie, która wypełnia grzejniki, a potem płyn wraca ponownie do miejsca resorpcji energii.

Trzeba zaznaczyć, że niektóre typy pomp instalowane na zewnątrz w związku ze swoją konstrukcją posiadają także część podziemną, która w niewielkim stopniu może utrudnić swobodną eksploatację działki.

Koszt instalacji

Wprawdzie stosunkowo niedużo firm podejmuje się instalacji pomp ciepła, a sama inwestycja jest rzeczywiście kosztowna, gdyż końcowa cena może wynosić od 30 000 do 51 000 zł, lecz jeśli wziąć pod uwagę bardzo tani koszt eksploatacji i możliwość pozyskiwania darmowych źródeł energii, jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Pompy ciepła dają również możliwość chłodzenia pomieszczeń, są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu – szczególnie w porównaniu do tradycyjnych i powszechnie stosowanych kotłów gazowych. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych, także i tu inwestor ma prawo ubiegać się o dofinansowanie proekologicznej inwestycji, zyskując tym samym nawet do 40% wsparcia.

Wydaje się, że jedyne minusy z korzystania z pomp ciepła to ewentualne ograniczenie przestrzeni w przypadku pomp wolno stojących i pewna zniżka wydajności z upływem lat.

Komentarze

 • prp

  Weś zbastuj gościu. Masz tu jakąś nazwę firmy która jest sponsorowana? Może oni sponsoruję Tuska i UE:)

 • prp

  Tommi, ja płacę w zimowe miesiące 1000 zł za gaz co miesiąc. Też jestem żałosny? Trolujesz:)

 • Tommi

  Dlaczego mój komentarz usunęliście? bo artykuł sponsorowany, a nie ma dopisku, że nim jest?

 • Tooba.pl

  Odsyłamy do producentów, bo właśnie stamtąd pochodzą dane, a nie "z dużego palucha". Polecamy solidną weryfikację.

 • Tommi

  Piszecie bzdury, jakies dane wyssane z dużego palucha od stopy, a jak coś - odsyłacie do producentów.
  Ech, szkoda dyskusji.

 • Tooba.pl

  Podane przez Pana 70000 to rzeczywiście dużo, wybrał Pan jedną z droższych opcji, a pompę ciepła można zainstalować już za połowę tej kwoty. Jeśli ma Pan dodatkowe pytania, jeśli chodzi o opłacalność i użytkowanie pompy ciepła, to najlepiej zwrócić się z nimi bezpośrednio do producentów. My ich nie reprezentujemy.

 • Tommi

  Lanie wody i robienie z ludzi głupich - to Wam wyszło tym artykułem.
  Inwestując ~70000 złotych i oszczędzając 2000 rocznie kiedy nastąpi zwrot z inwestycji? A kiedy to zacznie na siebie zarabiać? Nigdy.

 • Tooba.pl

  Jeśli interesuje Pana, jaki koszt poniósłby Pan, gdyby dom był ogrzewany pompą ciepła, to producenci pomp na swoich stronach często oferują kalkulatory, które pozwalają na dokonanie takich obliczeń. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych warunków i rodzaju pompy. Koszt rocznego ogrzewania pompą w porównaniu do ogrzewania gazowego (zwłaszcza tradycyjnego, a nie kondensacyjnego), może być niższy o 2 tysiące złotych, prosimy sprawdzić.
  Oczywiście, aby pompa ciepła działała, potrzebna jest energia elektryczna, ale rachunek za energię to jedyny koszt, poza konserwacją, związany z ogrzewaniem domu pompą ciepła.

 • Tommi

  Co za bzdury...
  Oszczedność 2000 wzgledem gazu? Ja zuźywam gazu rocznie za 3.000 pln. Możecie się do tego odnieść? Kolejna bzdura to zwrot z inwestycji - to się NIGDY nie zwróci! Dlaczego nie ma wzmianki o potężnych rachunkach za energię elekteyczną przez cały rok? Jesteście żałośni, przestanę lubić easzą stronę...

 • piszcie prawdę, to nie boli

  Z tymi 40% to ordynarne przekłamanie. Udowodnił to jeden profesor z PW. Można z jego uzasadnieniem zapoznać się na portalu "budujemydom.pl". Największym beneficjentem takiej formy "dofinansowania" jest bank. Na forum wiele osób o tym pisze z autopsji.