Pompa ciepła - najtańsza alternatywa ekologiczna
Pompa ciepła należy do ekologicznych źródeł energii, więc jako taka czerpie energię z naturalnych i odnawialnych zasobów. W tym przypadku energia pobierana jest najczęściej z gruntu, powietrza lub wody. Ocenia się, że połączenie tradycyjnego ogrzewania z pompą ciepła jest najtańszym i najprostszym sposobem na ogrzewanie domu oraz produkcję ciepłej wody dla celów użytkowych.
Szacuje się, że pompa ciepła pozwala zaoszczędzić nawet 2 000 zł rocznie (w porównaniu z ogrzewaniem gazowym). Koszt inwestycji zwraca się natomiast po około 7 latach. Pompa ciepła może mieć różną postać. Może to być przypominająca kocioł niewielka konstrukcja, którą bez trudu zmieścimy w kotłowni czy piwnicy, albo większe urządzenie znajdujące się na świeżym powietrzu (powietrzna pompa ciepła). Instalacja nie jest jednak zbyt kłopotliwa – nie są tu potrzebne żadne zezwolenia. Jednakże pompy ciepła są stosunkowo mało znane na rynku, stąd musimy zadbać o profesjonalny montaż.
Działanie pomp ciepła
Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną. Nie potrzebują żadnego paliwa ani też komina czy wentylacji. Wspaniałe w nich jest to, że nie emitują do atmosfery absolutnie żadnych zanieczyszczeń, co w połączeniu z korzystaniem z naturalnych źródeł energii czyni je urządzeniami ekologicznymi. Zasada działania tych pomp przypomina nieco działanie lodówki. Specjalny płyn wychwytuje ciepło pozyskane z ziemi, powietrza lub wody, po czym ulega
parowaniu. Dalej ogrzany gaz zostaje sprężony i dodatkowo dogrzany. Na skutek przegrzania i ponownego schłodzenia ponownie się skrapla. W tym momencie oddaje swoje ciepło wodzie, która wypełnia grzejniki, a potem płyn wraca ponownie do miejsca resorpcji energii.Trzeba zaznaczyć, że niektóre typy pomp instalowane na zewnątrz w związku ze swoją konstrukcją posiadają także część podziemną, która w niewielkim stopniu może utrudnić swobodną eksploatację działki.
Koszt instalacji
Wprawdzie stosunkowo niedużo firm podejmuje się instalacji pomp ciepła, a sama inwestycja jest rzeczywiście kosztowna, gdyż końcowa cena może wynosić od 30 000 do 51 000 zł, lecz jeśli wziąć pod uwagę bardzo tani koszt eksploatacji i możliwość pozyskiwania darmowych źródeł energii, jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Pompy ciepła dają również możliwość chłodzenia pomieszczeń, są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu – szczególnie w porównaniu do tradycyjnych i powszechnie stosowanych kotłów gazowych. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych, także i tu inwestor ma prawo ubiegać się o dofinansowanie proekologicznej inwestycji, zyskując tym samym nawet do 40% wsparcia.
Wydaje się, że jedyne minusy z korzystania z pomp ciepła to ewentualne ograniczenie przestrzeni w przypadku pomp wolno stojących i pewna zniżka wydajności z upływem lat.
Komentarze