Zapomnij o kopciuchu, wybierz tańszy gaz

Koszty ogrzewania gazem ziemnym można skutecznie obniżyć poprzez zmianę jego sprzedawcy. To o wiele szybsze, prostsze a zarazem bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska rozwiązanie niż wybór trującego powietrze pieca węglowego.

Sezon grzewczy w Polsce, jak co roku, to okres występowania smogu. Wzrost zanieczyszczenia powietrza przekraczający wszelkie normy bezpieczeństwa to z kolei w znacznej części efekt wykorzystywania paliw stałych do ogrzewania domów i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dlatego miasta likwidują w należących do nich budynkach niespełniające norm piece kaflowe, kotły grzewcze i kominki, czyli popularne kopciuchy.

Użytkowników prywatnych do wymiany palenisk na paliwa stałe lub olej opałowy zachęca się przy pomocy „marchewki”, udzielając dochodzącej nawet do 100% dotacji na zakup rozwiązania bardziej ekologicznego np. nowego pieca gazowego lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej. W połowie ubiegłego roku wprowadzono zmiany, które usprawniają wdrażanie programu Czyste Powietrze, ułatwiające składanie wniosków i przyspieszające wymianę systemu ogrzewania.

Walka ze smogiem zakłada także użycie „bata” i polega na wprowadzaniu nowych regulacji prawnych ograniczających możliwość wykorzystania systemów powodujących wysoką emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Kolejne miasta wprowadzają uchwały antysmogowe, które regulują kwestie źródeł energii zużywanej do ogrzewania. Dyskutuje się m.in. o wprowadzeniu obowiązku przyłączania do istniejących sieci gazowych lub ciepłowniczych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dostępu do sieci kanalizacyjnych.

Wiadomo natomiast, że już wkrótce praktycznie wyeliminowana zostanie możliwość powrotu do ogrzewania węglem. Nowelizacja prawa budowlanego, która w połowie lutego br. trafiła do podpisu Prezydenta RP, uniemożliwi instalowanie trujących powietrze kotłów i pieców na paliwo stałe, w budynkach, w których – zgodnie z pozwoleniem budowlanym - może być wykorzystywane ogrzewanie gazowe lub sieciowe. Każdy, kto będzie chciał palić węglem, będzie musiał starać się o zmianę pozwolenia na budowę.

Szybkie i wygodne oszczędzanie

Nowe regulacje zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od dnia ich ogłoszenia. Mają one zabezpieczać przed wciąż dosyć często spotykaną sytuacją, w której właściciele domów i mieszkań chcąc oszczędzać rezygnują z ogrzewania niskoemisyjnego i wybierają ogrzewanie węglem lub drewnem, a nierzadko również śmieciami. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów nie będzie to już praktycznie możliwe, ponieważ będzie wymagało uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Właściciele domów zapominają jednak, że zainstalowanie kopciucha nie jest jedynym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania. O wiele skuteczniej i w sposób bardziej ekologiczny można tego dokonać zmieniając sprzedawcę gazu, na takiego który zaoferuje niższe ceny paliwa, gwarantując przy tym stałą cenę w całym okresie trwania umowy. Do tego dzisiaj można to zrobić bardzo szybko i prosto, bez wychodzenia z domu. Nie trzeba przy tym nawet zmieniać układu pomiarowego, czyli popularnego licznika. Możliwość wyboru sprzedawcy to efekt przeprowadzonego przed blisko dekadą uwolnienia rynku energii i wprowadzenia obowiązującej zasady Third Party Access, która pozwala koncesjonowanym sprzedawcom na dostęp do sieci lokalnych dostawców.

Po Prostu Energia S.A, która jest częścią szwajcarskiej grupy energetycznej Alpiq, oferuje niskie i stałe ceny gazu. „KUP TERAZ”, opcja zmiany sprzedawcy gazu online, umożliwia wybranie na stronie internetowej interesującego produktu, określenie czasu, na jaki ma zostać zawarty kontrakt oraz podanie niezbędnych danych, a następnie podpisanie umowy z użyciem podpisu elektronicznego eSign.

Wszystkie dalsze procedury i formalności niezbędne do rozpoczęcia dostarczania gazu realizuje w imieniu odbiorcy firma Po Prostu Energia. Dla klienta procedura zmiany sprzedawcy z użyciem „Kup teraz” zajmuje kilka minut. Nie trzeba przy tym drukować i podpisywać papierowych dokumentów, ponieważ wszystko odbywa się online – to dodatkowy, „zielony” atut oferty Po Prostu Energia.

Ogrzewanie z ekoźródła

Gaz ziemny to jedno z tzw. niskoemisyjnych źródeł energii. W trakcie jego spalania do atmosfery wydziela się jedynie dwutlenek węgla (w ilości najniższej ze wszystkich paliw kopalnych), nieco tlenku azotu i para wodna. Oznacza to, że ogrzewanie gazowe nie zanieczyszcza powietrza i w praktyce nie ma żadnego wpływu na powiększanie się smogu.

Dlatego gaz ziemny chętnie wybierany jest przez przemysł, energetykę, a także doskonale nadaje się do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednak o jego popularności decyduje przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Gaz ziemny jest wysoce efektywny kosztowo. Niska jest bariera inwestycyjna a do tego niskie są – obecnie najniższe od kilku lat - ceny błękitnego paliwa na rynku energii. Dostępna technologia spalania gazu jest dojrzała i wysokowydajna a przy tym bezpieczna. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad, takich jak regularne okresowe przeglądy instalacji, korzystanie wyłącznie z usług fachowców z uprawnieniami, w pełni chroni przed potencjalnymi zagrożeniami.

Komentarze