Fotowoltaika – jak dbać o instalację fotowoltaiczną? Poznaj nasze porady

Wiele mówi się o tym, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Owszem – jednak to wcale nie oznacza, że zupełnie nie musimy zaprzątać sobie nią głowy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego należy dbać o panele oraz w jaki sposób to robić. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne, a sprawi, że będą one pracowały wydajniej.

null

Dlaczego warto dbać o panele fotowoltaiczne?

Zanim opowiemy o sposobach pielęgnacji fotowoltaiki, powinniśmy wyjaśnić, dlaczego tak naprawdę warto to robić. Otóż cała instalacja jest bezobsługowa, jednak to nie oznacza, że nie możemy zupełnie o niej zapomnieć. 

Po pierwsze, czysta powierzchnia paneli fotowoltaicznych to lepsze działanie instalacji. Na podstawie badań przeprowadzonych w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern udowodniono, że instalacja fotowoltaiczna działa o 14% sprawniej, gdy jest regularnie czyszczona! Warto też wiedzieć, że mycie i konserwacja wpływa pozytywnie nie tylko na wydajność ogniw fotowoltaicznych, ale również na żywotność systemu.

Trzeba mieć świadomość, że choć producenci wyposażyli fotowoltaikę w ochronną warstwę folii, a także szkło hartowane i antyrefleksyjne, to jednak na dachu nie brakuje takich zanieczyszczeń, jak kurz, pyłki, piasek, liście czy nieczystości pozostawione przez zwierzęta. Do tego w miesiącach zimowych dochodzi jeszcze zalegający śnieg i lód – już dwucentymetrowa warstwa zmniejsza docieranie światła nawet o 80% i co za tym idzie, obniża ilość energii, jaką produkują panele.

Jak samodzielnie umyć panele fotowoltaiczne i czego nie wolno używać?

Wystarczy gruntownie wyczyścić panele fotowoltaiczne dwa razy do roku – pierwszy raz na wiosnę, gdy już zakończą się opady śniegu, a drugi raz tuż przed zimą, tak by pozbyć się opadających jesienią liści i gałęzi. Dobrze też sprawdzić stan całej instalacji po gradobiciu.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto zlecić profesjonalnej ekipie sprzątającej, która przeprowadzi cały proces według dwóch technologii – systemu jonowo-kationowego bądź tak zwanej odwróconej osmozy.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tym samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim najważniejsze jest własne bezpieczeństwo, szczególnie gdy instalacja znajduje się nie na gruncie, lecz na dachu.

Dodatkowo nie wolno używać szorstkich szczotek i innych produktów, które mogłyby zarysować powierzchnię paneli. Niewskazane są również silne detergenty, gdyż mogłyby one wejść w reakcję z materiałami użytymi przy budowie paneli i w ten sposób doprowadzić do ich zniszczenia. Odradzane są również wszelkie myjki ciśnieniowe, które wyrzucając silny strumień wody, mogą zniszczyć silikon uszczelniający łączenia szyby z modułami fotowoltaicznymi.

Nie bez znaczenia jest również sama pora mycia fotowoltaiki. Panele nagrzewają się, więc róbmy to albo wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Unikajmy czyszczenia ich w pełnym słońcu, na przykład w południe, gdyż w ten sposób możemy je uszkodzić – z uwagi dużą różnicę temperatur po nagłym schłodzeniu.

null

Czym czyścić fotowoltaikę?

Skoro wiemy już, czego nie wolno używać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych, to teraz skupmy się na tym, czym zatem powinniśmy je czyścić. Oczywiście najlepiej sprawdzą się oczywiście wszystkie specjalistyczne środki polecane przez producentów fotowoltaiki. Czasami zaś wystarczy tylko woda, w której rozcieńczymy niewielką ilość płynu do mycia szyb i octu winnego. Tu jeszcze jedna uwaga odnośnie do wody – wysoki poziom twardości może sprzyjać osadzaniu się kamienia na powierzchni paneli.

Natomiast jeśli chodzi o akcesoria, to idealnie nada się na przykład miękka gąbka wykonana z nylonu. Nie tylko nie rysuje ona paneli, ale też nie pozostawia po sobie smug. Śnieg usuniemy zaś delikatną szczotką bądź płaskim mopem. Czasami nie ma w ogóle takiej potrzeby – szczególnie jeśli kąt nachylenia paneli jest większy niż 35 stopni. 

Istnieją również panele fotowoltaiczne samoczyszczące, które są wyposażone w specjalne zraszacze – wówczas wszelkie zabrudzenia są automatycznie usuwane i nie musimy się tym przejmować.

Jak jeszcze dbać o fotowoltaikę?

Dbanie o fotowoltaikę nie opiera się wyłącznie na jej czyszczeniu. Nie zapominajmy, by raz w roku sprawdzać także okablowane instalacji i upewnić się, czy któryś przewód nie jest uszkodzony. Do monitorowania instalacji – zarówno pod względem wydajności ogniw, jak i pracy falownika – polecane są różne aplikacje. Dzięki nim na bieżąco sprawdzimy, czy wszystkie wartości są w normie, ile energii produkujemy itp. Możemy też tworzyć wykresy i porównywać wyniki między okresami. 

Jak nietrudno zauważyć, dbanie o instalację fotowoltaiczną leży w interesie każdego prosumenta. Dzięki regularnym działaniom poprawimy jej wydajność i znacznie zwiększymy żywotność. Może zatem działać bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat.

 

Komentarze