Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego obchodzenia się z materiałami łatwopalnymi?

Nie pozostawiaj niczego przypadkowi, skup się na prawidłowym przechowywaniu materiałów palnych i dokładnie przeszkol swoich pracowników. Nie zapominaj również o środkach ochrony indywidualnej. Również prace z niebezpiecznymi substancjami łatwopalnymi mogą obyć się bez wypadków.

null

W związku z pracą z substancjami łatwopalnymi corocznie dochodzi do kilku pożarów i wybuchów. Są one przyczyną obrażeń ciała, uszkodzenia zdrowia, jak również strat ekonomicznych. Jednak większość wypadków spowodowana jest błędem człowieka. Jak unikać podobnych sytuacji?

Co mówią o pracy ze substancjami łatwopalnymi aktualne przepisy?

Substancje łatwopalne to materiały, które podczas pożaru wydzielają ciepło. Chodzi o stałe substancje chemiczne, płyny lub substancje płynne. Przykładami są fosfor, węgiel, metanol, ropa naftowa, wodór, gaz ziemny i wiele innych.

Składowanie substancji łatwopalnych powinno odbywać się tylko w przeznaczonych do tego pomieszczeniach. Pomieszczenia te powinny być łatwo dostępne, odpowiednio wietrzone i zabezpieczone przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych. Do najczęstszych błędów można zaliczyć przechowywanie substancji łatwopalnych bezpośrednio w miejscu wykonywania prac. Zabronione jest również przechowywanie substancji łatwopalnych w pomieszczeniach wspólnych i piwnicach budynków mieszkalnych lub obiektów noclegowych – z wyjątkiem płynów potrzebnych do ogrzewania.

W przypadku samej obsługi ważne jest dokładne przeszkolenie pracowników, ścisłe przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej oraz noszenie sprzętu ochronnego.

Jaką odzież roboczą i sprzęt ochronny należy wybrać podczas pracy z substancjami łatwopalnymi?

Podstawą powinny być solidne buty z podeszwą antypoślizgową. Buty powinny być zamknięte, aby zapobiec kontaktowi substancji ze skórą. Równie dobrze należy chronić ciało – odzież robocza z długim rękawem i długimi nogawkami praca to absolutna konieczność. Podczas obsługi docenisz również rękawice robocze. Nie należy zapominać o ochronie twarzy i oczu w postaci gogli roboczych, osłon twarzy i ewentualnie kasków.

Wybierając sprzęt ochronny, postaw na jakość

Aby mieć pewność, że odzież robocza i sprzęt rzeczywiście zapewniają ochronę, której oczekujesz, postaw na marki sprawdzone w praktyce. Jakościowy sprzęt ochronny może złagodzić lub nawet zapobiec obrażeniom w razie wypadku. Po sprawdzone marki zapraszamy do sklepu internetowego ARDON.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.