Kabel YKY, czyli jak wykonać zasilanie bramy wjazdowej?

Nie musisz być elektrykiem, aby mieć konieczność zakupu kabla ziemnego do przesyłania energii elektrycznej. Jedna z najczęstszych sytuacji, w których potrzebne będą nam przewody YKY, to wykonanie zasilania napędu bramy wjazdowej. Wykorzystujemy w tym celu kable przeznaczone do zakopania w gruncie, oznaczone symbolem YKY.

null

Dlaczego do ziemi stosujemy kabel YKY?

Ktoś może zapytać, dlaczego do wykonania instalacji elektrycznej pod ziemią nie można wykorzystać tańszych przewodów, np. takich, jak umieszczamy w ścianach. Odpowiedź jest prosta. Ponieważ nie są one przystosowane do trudnych warunków, które panują w gruncie. To między innymi wilgoć, ostre krawędzie kamieni, a nawet żyjące pod ziemią zwierzęta, które mogą chcieć uszkodzić kable elektryczne. Kabel YKY konstruowany jest w sposób, który zapewnia im maksymalne bezpieczeństwo i bardzo dużą odporność na ewentualne zagrożenia. Istotnym parametrem jest promień gięcia. Gruba i wytrzymała izolacja nie pozwala na prowadzenie przewodów ziemnych pod kątem prostym, ale wymusza wykonywanie łuków. Dzięki temu kabel ziemny odporny jest na łamanie i uszkodzenia mechaniczne.

Jak układać przewody YKY pod ziemią?

Jeśli samodzielnie chcesz wykonać podziemną instalację z przewodów YKY, powinieneś wiedzieć, jak należy je układać. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przewodów tego typu nie powinno zakopywać się bezpośrednio w gruncie bez żadnej osłony. Umieszcza się je w kanałach kablowych, których średnica dopasowana jest do grubości przewodu i tego, jaka liczba żył w środku się znajduje. Przykładem takich kanałów są rury AROT lub tańsze peszle ochronne. Istotne jest również przygotowanie wykopu pod kable YKY i głębokość ich umieszczenia. Poniżej krótka instrukcja na przygotowanie wykopu.

1. Wybrać ziemię na wymaganą głębokość.

2. Dno wykopu wysypać żwirem, a na to wysypać piasek.

3. Umieścić w wykopie kabel ziemny w osłonie.

4. Zasypać piaskiem, a następnie żwirem i ziemią.

5. Umieścić nad kablem niebieską taśmę ostrzegawczą.

6. Pozostałą część wykopu zasypać resztą ziemi.

W taki sposób może być doprowadzone zasilanie do napędu bramy przesuwnej. Jeśli jednak potrzeba wykonać bardziej skomplikowaną instalację elektryczną, np. od skrzynki energetycznej z licznikami do budynku, to zakład energetyczny wydaje warunki, wg, których należy poprowadzić przewód pod ziemią. Warunki przygotowane przez ZE dokładnie określają dane techniczne, które kabel powinien spełniać:

  • Rodzaj żyły w przewodach.
  • Liczba żył.
  • Przekrój kabla.
  • Grubość izolacji i napięcie izolacji.

Kabel YKY idealny do przesyłania energii elektrycznej pod ziemią

Kupując przewody ziemne, należy zwrócić uwagę na napięcie znamionowe określone przez producenta. W przypadku przesyłania dużych napięć konieczne może być zakupienie kabli z żyłami o większym przekroju. Gdzie można kupić takie kable, nie przepłacając za nie i mogąc liczyć na korzystną cenę? Odwiedziny sklepu internetowego sprzedające materiały dla elektryków będzie słusznym wyborem. Kabel YKY dostępny jest w sprzedaży każdego z nich i występuje w naprawdę sporym wyborze. Jeśli nie wiesz, na jaki kabel się zdecydować, powinieneś zapytać o to obsługę sklepów. Zastosowanie przewodów YKY jest bardzo zróżnicowane i pomogą ci oni wybrać kabel odpowiedni dla twoich potrzeb. Charakterystyczna dla wszystkich kabli tego typu jest izolacja w kolorze czarnym i dość duża sztywność przewodu. Wiele sklepów w okresie wiosenno letnim sprzedaje te przewody w różnych promocjach, dzieki, którym klient może kupić je taniej.

Komentarze