Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Istnieje wiele sposobów na dostarczenie ciepła do wnętrza obiektu, a jednym z popularnych rozwiązań jest ogrzewanie olejem opałowym. W niniejszym artykule znajdują się najważniejsze informacje na temat ogrzewania tego typu paliwem grzewczym.

null
Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie domu czy budynku przemysłowego jest jednym z najważniejszych elementów, zapewniających komfortowe warunki życia i funkcjonowania. Istnieje wiele sposobów na dostarczenie ciepła do wnętrza obiektu, a jednym z popularnych rozwiązań jest ogrzewanie olejem opałowym. W niniejszym artykule znajdują się najważniejsze informacje na temat ogrzewania tego typu paliwem grzewczym. Omówione zostały zalety stosowania tej metody, sposoby składowania oleju oraz kwestie prawne związane z jego eksploatacją. Z artykułu można również uzyskać informacje o wymaganiach, jakie należy spełnić, aby zainstalować system ogrzewania olejowego.

Ogrzewanie budynku olejem opałowym - podstawowe informacje

Instalacja grzewcza zasilana olejem opałowym działa w taki sposób, że gdy temperatura na termostacie spadnie poniżej ustalonej wartości, grzejnik otrzymuje sygnał do rozpoczęcia ogrzewania domu. Olej jest ogrzewany i przepompowywany ze zbiornika olejowego wprost do palnika. Tam zostaje przekształcony w ciepłą mieszankę powietrza i trafia do komory spalania. W zależności od wybranego rodzaju instalacji grzewczej – paliwo może ogrzewać powietrze lub wodę.

Osoby zainteresowane ogrzewaniem na olej opałowy, mogą wybierać spośród dwóch najpopularniejszych systemów – pieców olejowych i kotłów kondensacyjnych. W przypadku pieców najlepszym wyborem są te, które zmniejszają straty ciepła na zewnątrz. Natomiast wśród pieców olejowych wyróżnia się dwa główne rodzaje – hydrauliczne i parowe. Kotły hydrauliczne ogrzewają wodę, która następnie przepływa przez instalację i ogrzewa cały dom. Natomiast w kotłach parowych, woda zostaje przekształcona w parę i transportuje ciepło do grzejników ulokowanych w domu lub zakładzie przemysłowym. Więcej informacji na ten znaleźć można w artykule “Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym”. 

Podział oleju opałowego ze względu na gęstość produktu

Olej opałowy jest mieszaniną kilku rodzajów węglowodorów. W jego podstawowym składzie znajdują się m.in.: węglowodory aromatyczne, naftenowe oraz parafinowe. 

Olej opałowy najwyższej jakości, pochodzi z procesu destylacji ropy naftowej. Charakteryzuje się wysokim standardem eksploatacji i mnogością zastosowań. Tego typu paliwo grzewcze, często wykorzystywane jest jako surowiec do celów technologicznych - ogrzewania pieców przemysłowych, budynków mieszkalnych czy niewielkich zakładów produkcyjnych. Ze względu na gęstość oleju opałowego, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:

  • olej opałowy lekki,
  • olej opałowy średni,
  • olej opałowy ciężki.

Przy wyborze niezawodnego paliwa grzewczego warto rozważyć zakup oleju opałowego Ekoterm. Ten produkt jest dostępny na polskim rynku od wielu lat i cieszy się dużą popularnością wśród licznych użytkowników systemów grzewczych olejowych.

Zakup oleju opałowego - regulacje prawne

W zgodzie z bieżącymi regulacjami, wszyscy posiadacze urządzeń grzewczych zasilanych olejem opałowym, muszą zgłosić ten fakt w urzędzie podatkowym. Nie ma znaczenia, czy właścicielami są jednostki indywidualne, firmy czy też instytucje publiczne. Brak rejestracji uniemożliwia zamówienie dostawy paliwa. Obowiązek ten dotyczy także przyszłych użytkowników tego typu systemów grzewczych. Dlatego przed dokonaniem zakupu pieca zasilanego olejem opałowym, należy zarejestrować się w urzędzie podatkowym, aby otrzymać status podmiotu zużywającego olej opałowy. Posiadanie tego statusu jest kluczowe dla legalnego nabycia paliwa opałowego na terenie Polski. Rejestracja wymagana jest zarówno od konsumentów, jak i sprzedawców. Niezarejestrowani użytkownicy, nie posiadają bowiem prawa do handlu paliwem opałowym. Poprzez dokonanie rejestracji w urzędzie podatkowym, sprzedawcy oleju otrzymują status „pośredniczącego podmiotu olejowego", natomiast kupujący są rejestrowani jako „zużywający podmiot olejowy".

Rejestracja w urzędzie skarbowym jest szybka i prosta. Wymaga to złożenia uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego poprzez formularz AKC-RU. Wzór tego dokumentu został określony w załączniku do rozporządzenia z 21 sierpnia 2019 roku w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego (Dz.U. poz. 1578). Druk ten można złożyć na trzy sposoby – elektronicznie, tradycyjną pocztą lub osobiście w urzędzie podatkowym.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Istotnym plusem stosowania oleju opałowego, jako źródła ciepła dla domów i zakładów przemysłowych, jest całkowita niezależność od sieci gazowej. Własne źródło energii cieplnej pozwala ograniczyć ryzyko potencjalnych awarii sieci, które mogą powodować nieoczekiwane przestoje w dostawie surowca grzewczego. Oprócz tego olej opałowy ma szereg innych korzyści. Należy do nich m.in.:

  • uniwersalność instalacji,
  • wysoki stopień bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji surowca,
  • wysoka temperatura zapłonu, która nie generuje wybuchowych mieszanek gazów,
  • brak cyklicznych opłat za użytkowanie instalacji grzewczej,
  • niska emisyjność,
  • intuicyjny system obsługi instalacji, który zwalnia użytkownika z konieczności kontrolowania pracy urządzenia.

Dodatkowo olej opałowy jest łatwo dostępny na rynku. To oznacza, że użytkownicy nie muszą obawiać się deficytów produktu, które są częstym zjawiskiem w przypadku konwencjonalnych źródeł grzewczych. W całym procesie nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego dostawcy oleju opałowego. To pozwoli cieszyć się wysoką jakością materiału grzewczego, zminimalizować koszty eksploatacyjne i uniknąć awarii instalacji grzewczej. Decydując się na zakup oleju opałowego Ekoterm, klient może skorzystać z usług autoryzowanego dystrybutora, który dostarczy paliwo w wyznaczonym terminie pod wskazany adres.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.