Nowoczesne płytki do wnętrza w stylu skandynawskim - 6 inspiracji na pomysłowe wnętrze

Wykończenie wnętrza w odpowiednim stylu to jeden z najważniejszych elementów remontu mieszkania czy domu. Charakterystyka pomieszczenia powinna współgrać z naszymi wymaganiami, dostarczać nam komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Spośród różnorodnych alternatyw, jedną z propozycji jest styl skandynawski, który możemy określać jako minimalistyczny. Świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, dostarczając im tym samym elegancji i klasy. Sprawdź, jak nowoczesne płytki do wnętrza w stylu skandynawskim mogą odmienić Twoje otoczenie.

Łazienka
Nowoczesne płytki do wnętrza w stylu skandynawskim

Krótka charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski opiera się na minimalizmie, który świetnie współgra z nowoczesnym wnętrzem. Wspomniane we wstępie pojęcie, mówiące o tym, że mniej znaczy więcej, doskonale oddaje charakter projektowania i utożsamiania się z tym designem. Nowoczesny styl skandynawski kładzie nacisk na funkcjonalność i stonowaną paletę kolorów. Osoby zainteresowane nim często zwrócą swój wzrok w stronę odcieni drewna i neutralnych barw, które pozwolą na swobodną cyrkulację światła. Co więcej, opisywany styl słynie z ponadczasowych tekstur, pozwalających wzbudzić zainteresowanie w stonowanych przestrzeniach. Doskonale sprawdzi się jako element dekoracji wielu pomieszczeń, a dostępne wzory tylko podkreślą jego istotę. Jednym z elementów wartych uwagi są płytki łazienkowe, które przyczynią się do stworzenia jeszcze lepszego efektu tego pomieszczenia. Aby jednak zaprojektować wszystko z szykiem i gracją, warto skorzystać z konkretnych wskazówek.

Postaw na nowoczesność, przełamaną nutą klasyki

Skupimy się teraz na inspiracjach, które są dobrym pomysłem na wykorzystanie nowoczesnych płytek do wnętrza w stylu skandynawskim. Pamiętajmy, aby nasze akcesoria współgrały z całością, ponieważ tylko takie działanie zapewni nam odpowiednią estetykę. Unikajmy połączenia dwóch przeciwstawnych stylów, które wprowadzą zamieszanie pośród naszej dekoracji. Przejdźmy więc do konkretnych rozwiązań, jakie są warte uwagi.

1. Zastosuj nowoczesne, jasne płytki

Pierwszym z pomysłów na wykończenie wnętrza w stylu skandynawskim jest wykorzystanie jasnych, najczęściej białych, kwadratowych płytek. Dodatkowo, elementem dekoracyjnym, dobrze współgrającym z tym projektem jest fuga w kolorze węgla. Ponadto, wybór takiego rozwiązania może, choć nie musi, być połączeniem płytek o różnych rozmiarach. Opisywany design stworzy atrakcyjne wizualnie pomieszczenie z kontrastującymi wzorami. Świetnie sprawdzi się w kuchni, salonie czy łazience. 

zlew
Nowoczesne płytki do wnętrza w stylu skandynawskim

2. Stwórz odpowiedni kontrast za pomocą wzorów i kolorów

Jeżeli nie przemawia do nas czysta biel, wówczas nie powinniśmy bać stosować różnorodnych kolorów. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie odpowiedniego kontrastu, np. w postaci ściany w innym kolorze. W tym przypadku warto skorzystać z czarnych, wzorzystych płytek, które doskonale sprawdzą się np. na ścianie z łóżkiem. Ponadto, jeżeli chcemy eksperymentować z kontrastami, wówczas zdecydujmy się na czarną podłogę, wykonaną z płytek z dodatkowymi wzorami. Uzupełnieniem niech będą białe ściany.

3. Drewnopodobne płytki wpisują się w styl skandynawski

Poza dotychczasowymi pomysłami, dobrze jest skorzystać z drewnopodobnych płytek, które są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka czy nawet balkon, należy skorzystać z wysokiej jakości materiałów, odpornych na wilgoć. Odpowiedzią na to jest np. gres szkliwiony lub produkty o wysokiej klasie ścieralności. Na szczęście, obecne rozwiązania w większości zapewniają odpowiedni stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

płytki drewnopodobne
Drewnopodobne płytki do łazienki w stylu scandi

4. Połącz drewno z bielą

Pozostając jeszcze przy drewnie, będącym jednym z głównych elementów stylu skandynawskiego, warto wspomnieć, że dobrze jest go połączyć z bielą. Decydując się na taką aranżację, musimy jednak pamiętać o minimalizmie oraz doborze odpowiedniej barwy. Nie musimy ograniczać się do śnieżnobiałego koloru, jednak starajmy się unikać nadmiernych kontrastów. Dobrze sprawdzą się płytki z delikatnymi wzorami, które podkreślą estetykę pomieszczenia. Poza tym, warto rozważyć dodanie nieco ciepła za sprawą ciemniejszych odcieni bieli. 

5. Nie bój się wzorów

Mając na myśli minimalizm, z pewnością w wielu przypadkach myślimy, że polega on na monotematyczności. Nic bardziej mylnego. Delikatne wzory na płytkach sprawią, że nasze pomieszczenie nie będzie nudne, a jednocześnie nadal zachowa swój skandynawski styl. Warto zastanowić się również nad połączeniem białych płytek z tymi w kolorze drewna. Dzięki temu zyskamy dodatkowy akcent nowoczesności, zachowując tym samym nasze kryteria wyboru.

6. Dobierz płytki do swojego wyposażenia, pomyśl o szarościach

Ostatnia porada odnosi się do dopasowania płytek do aktualnego wyposażenia naszego pomieszczenia. Jeżeli naszym zamiarem jest tylko i wyłącznie zmiana podłogi, wówczas powinniśmy zachować nieco ostrożności w kontekście projektu wnętrza. Pamiętajmy jednak, że motywy przewodnie stylu skandynawskiego kreują go na minimalistyczne rozwiązanie. To nieco ułatwia sytuację. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie bieli w połączeniu z delikatnym wzorem. Z kolei Ci, którzy obawiają się o trudność utrzymania w czystości tego koloru, powinni zdecydować się na szarości, które równie dobrze będą współgrać z naszym pomieszczeniem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.