Panele fotowoltaiczne – rewolucja energetyczna

Panele solarne to serce fotowoltaicznej instalacji. To właśnie one pobierają energię słoneczną i zamieniają ją w energię elektryczną. Obniżają rachunki za prąd, mogą być zamontowane niemal w każdym nasłonecznionym stanowisku, a jednocześnie korzystają z odnawialnych źródeł energii.

null

Rosnące ceny prądu, a przez to także np. ogrzewania sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wykonanie w swoim domu lub zakładzie pracy instalacji fotowoltaicznej. Jest to z pewnością ekologiczny sposób produkowania energii elektrycznej – przyjazny środowisku, ale również korzystny finansowo. Jednocześnie jest to uniezależnienie od zewnętrznych źródeł energii i rosnących cen prądu na długie lata.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zasada działania instalacji jest łatwa – wykorzystywane jest tu promieniowanie słoneczne, czyli odnawialne źródło energii. Każdy moduł fotowoltaiczny zawiera ogniwa, które są wykonane z krzemu, a połączone ze sobą, pełnią rolę półprzewodnika. Docierające do nich słońce sprawia, że wytwarzana zostaje energia elektryczna. Instalacja musi być jednak wyposażona w inwerter. Jest to konieczne z tego powodu, że wytworzony za pomocą paneli prąd stały musi być zmieniony w prąd zmienny, jakiego oczekujemy m.in. w domowym gniazdku elektrycznym.

Panele słoneczne dzielą się na dwa rodzaje, które różnią się budową, a tym samym wydajnością:

  • monokrystaliczne – bardziej wydajne, ale jednocześnie droższe
  • polikrystaliczne – tańsze, ale mniej wydajne.

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?

Zalety paneli fotowoltaicznych są wielorakie, a z pewnością doceniane przez inwestorów. Wielu zarzuca instalacji wysoki koszt inwestycyjny. Daje on jednak stosunkowo szybki zwrot, a później generuje duże oszczędności w przypadku rachunków za prąd. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt inwestycyjny można niwelować dopłatami w ramach programów rządowych. Zwykle instalacja fotowoltaiczna (w zależności od rodzaju urządzeń i ich mocy) kosztuje od 15 do 40 tysięcy złotych. Więcej o kosztach, urządzeniach i ich montażu dowiesz się u producenta paneli fotowoltaicznych: https://hymon.pl.

O tym, że fotowoltaika to szereg zalet, wie chyba każdy. Zanim jednak zdecydujesz się na taką instalację, poznaj jej atuty:

  • gwarancja oszczędności w formie niższych rachunków za prąd
  • uniezależnienie od podwyżek cen prądu
  • uniezależnienie od dostaw prądu od firmy zewnętrznej (awarie i przerwy w dostawie nie mają dla użytkownika znaczenia)
  • rozwiązanie ekologiczne bazujące na odnawialnych i niewyczerpujących się źródłach energii
  • możliwość integracji systemu np. z pompą ciepła (zasilaną energią elektryczną), co oznacza jednoczesne obniżenie kosztów ogrzewania.
null

Jak i gdzie wykonać instalację solarną?

Miejsce, w którym zainstalowane zostaną panele ma ogromne znaczenie. Zwykle montuje się je na dachu, który uznawany jest za najbardziej efektywne miejsce. Istotną kwestią jest to, by na ogniwa solarne nie padał żaden cień. Wydajność systemu może być przez to zaniżona, ponieważ ogniwa paneli są ze sobą połączone. Panele mogą być jednak zamontowane także na gruncie. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednią wielkością niezacienionej działki, bez problemu możesz ją wykorzystać właśnie w takim celu.

Panele powinny być tez umieszczone pod odpowiedni kątem. Minimalna wartość to 10°, ale najlepszy będzie kąt między 30 a 40° - w kierunku południa. Ewentualnie może to być także orientacja południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Oczywiście dopuszczalne jest umieszczenie paneli w kierunku wschodnio-zachodnim, ale może jednak oznaczać on mniejszą produkcję energii. Niemniej jednak jednocześnie oznacza to, że energia produkowana jest wcześniej i kończy się później niż w przypadku innych orientacji. Kąt nachylenia mniejszy niż 10° to ryzyko zalegającego śniegu i utrudnionego samoczyszczenia modułów. Niemniej jednak płaski dach nie wyklucza instalacji – jest on dobrą podstawą do montażu. Co więcej, panele fotowoltaiczne mogą być montowane na wszystkich rodzajach pokryć dachowych.

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna, choć kosztowna na etapie inwestycji, gwarantuje szereg korzyści. Koszt założenia urządzeń szybko się zwraca i pomaga minimalizować koszty zużywanej energii elektrycznej, a instalacja połączona np. z pompą ciepła, obniża także rachunki za ogrzewanie. To rozwiązanie nie tylko do domu, ale także np. dla firm. Odpowiednio dobrane urządzenia pomogą także chronić środowisko. Energia elektryczna wytwarzana jest bowiem z odnawialnych i niewyczerpanych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.