Przygotuj swój drewniany taras na sezon wiosenny

Taras powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby na wiosnę uniknąć problemów związanych z wypaczeniami desek tarasowych. Warto zadbać o niego wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Aby zachować estetyczny wygląd drewnianej przestrzeni przydomowej w kolejnym sezonie, warto poznać skuteczne metody ochrony przed trudnymi warunkami pogodowymi.

pielęgnacja drewna na tarasie
Jak pielęgnować drewno na tarasie?

Impregnacja to podstawa

Najlepiej konserwację przeprowadzić w słoneczne dni, aby móc dokładnie oczyścić i wysuszyć taras. Wilgoć i mróz są największymi wrogami drewna, dlatego konieczne jest jego zabezpieczenie przed wodą. Impregnacja zapobiega wchłanianiu przez drewno kropli, dzięki czemu utrzymują się one jedynie na powierzchni desek.

Jaki produkt zastosować?

Najważniejsze jest, aby wybierając produkt, skupić się na jego cechach i wybrać taki, który w pełni spełni nasze oczekiwania- zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Drewniany taras wymaga szczególnej ochrony, aby drewno mogło swobodnie oddychać. Osmo oferuje dwa rodzaje produktów do zabezpieczenia tarasu - Olej Tarasowy i Olej Lazurowy do Ochrony Drewna.

Olej Lazurowy do Ochrony Drewna

To innowacyjne rozwiązanie jest doskonałe do ochrony i transparentnego barwienia drewna na zewnątrz oraz do wykorzystania na elewacjach, fasadach, wiatach garażowych, balkonach, tarasach, bramach, pergolach, meblach ogrodowych, altanach, drzwiach, oknach i okiennicach - zarówno dla elementów niestabilnych wymiarowo, jak i stabilnych wymiarowo. Powłoka zawiera w sobie grunt i lazurę do drewna, co zapewnia jej hydrofobowość i odporność na działanie czynników atmosferycznych i promieniowanie UV. Dodatkowo, chroni ona drewno przed brudem i wodą, a jej mikroporowata struktura pozwala na swobodne oddychanie drewna, redukując jego pęcznienie i kurczenie się, a także zapobiegając pękaniu, łuszczeniu się i odpryskiwaniu. Nakładanie i renowacja powłoki są łatwe, ponieważ nie wymagają szlifowania ani gruntowania, a aktywne składniki w powłoce zapobiegają atakom pleśni, glonów i grzybów.

Olej do tarasów

Olej do drewna przeznaczony jest do ochrony i odnawiania barwy egzotycznych gatunków drewna takich jak Daglezja, Bangkirai, Massaranduba, Garapa, Teak, modrzew oraz drewna impregnowanego ciśnieniowo, takich jak świerk, czy sosna. Można go również stosować do transparentnego barwienia drewna dębowego, eukaliptusowego, Teak i innych gatunków egzotycznych oraz do desek tarasowych, zewnętrznych schodów drewnianych, płotów, pergoli i mebli ogrodowych. Olej podkreśla naturalne piękno drewna, odświeża i wyrównuje barwę desek tarasowych, a jego wydajność jest bardzo wysoka. Tworzy mikroporowatą powłokę, która umożliwia drewnu oddychanie. Olej działa jak impregnat, chroniąc drewno przed wilgocią i brudem oraz zmniejszając pęcznienie i kurczenie się drewna. Olej jest odporny na pękanie, łuszczenie się i odpryskiwanie, a jego aplikacja i renowacja są łatwe i nie wymagają ani szlifowania, ani gruntowania.

Przy wyborze produktu warto wziąć pod uwagę gatunek drewna. Dla drewna iglastego, takiego jak sosna, modrzew czy świerk, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed grzybami i pleśnią. Olej Tarasowy należy wtedy stosować z Impregnatem do drewna WR Aqua od Osmo, natomiast Olej Lazurowy do Ochrony Drewna jest gotowym rozwiązaniem 2w1, zawierającym już biocydy chroniące przed atakami mikroorganizmów. Osmo dobiera składniki w taki sposób, aby nie szkodziły zdrowiu.

Jak przeprowadzić proces olejowania tarasu?

Dla zachowania estetyki drewnianych tarasów zaleca się ich odświeżenie raz w roku. Oferowane przez Osmo produkty umożliwiają łatwe czyszczenie tarasów i nałożenie jednej cienkiej warstwy powłoki wiosną.

Przed nałożeniem powłoki należy dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń i kurzu. W tym celu warto zastosować Żel do usuwania szarości drewna, dedykowanego do czyszczenia i regeneracji drewna na zewnątrz. Po oczyszczeniu drewna, należy pokryć je olejem, który przywróci naturalną barwę i świeży wygląd. Przystąpić do olejowania można dopiero po całkowitym wyschnięciu desek tarasowych, które najlepiej suszyć na słońcu.

Dodatkowo, przed aplikacją oleju należy zabezpieczyć czoło deski tarasowej, które jest szczególnie narażone na pęknięcia i blaknięcie. W tym celu doskonale sprawdzi się Impregnat do czoła deski tarasowej, który zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Po zabezpieczeniu czoła desek można przystąpić do olejowania.

Do olejowania drewnianych tarasów można zastosować Olej Lazurowy do Ochrony Drewna od Osmo lub Olej Tarasowy. Oba produkty są wytrzymałe, odporne na wypłukiwanie i gwarantują długotrwałą ochronę. Aplikację oleju można wykonać za pomocą szczotki do tarasów, pędzla z naturalnego włosia lub wałka, które zapewniają właściwą aplikację.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.