Ogrzewanie gazowe czy olejowe?

Wybór sytemu grzewczego to jeden z kluczowych problemów, z którymi mierzą się inwestorzy budujący i modernizujący swoje domy. Do wyboru jest aktualnie wiele możliwości, ale najpopularniejszymi wciąż są instalacje c.o. z kotłem na wybrane paliwo. Poniżej analizujemy zalety i wady ogrzewania gazowego i olejowego.

Już na wstępie warto podkreślić, że o swoistym szczęściu może mówić ten, kto realizuje budowę domu czy termomodernizację na terenie wyposażonym w sieć gazowniczą. Wówczas decyzja o sposobie ogrzewania jest właściwie oczywista. Problem jednak w tym, że stosunkowo niedrogi i świetnie nadający się do ogrzewania budynków gaz ziemny nie wszędzie jest dostępny. Wprawdzie można zastąpić go propanem do celów grzewczych (gazem płynnym), ale nie każdy jest zainteresowany takim rozwiązaniem. Wtedy warto pamiętać, że do dyspozycji mamy jeszcze olej opałowy – paliwo porównywalne energetycznie do gazu, ale droższe w zakupie i problematyczne w składowaniu.

Kotłownia: piec na gaz czy olej opałowy?
Kotłownia: piec na gaz czy olej opałowy?

Ogrzewanie gazowe – zalety i wady

Ogrzewanie gazem jest stosukowo niedrogie i w pełni komfortowe. Nowoczesne gazowe kotły grzewcze są zautomatyzowane i nie wymagają bieżącej obsługi. Można zainstalować je w dowolnym pomieszczeniu domu (np. kuchni, łazience, schowku, itp.). Po wykonaniu indywidualnego przyłącza i podłączeniu domu do gazociągu, gaz czerpany jest na bieżąco i nie trzeba martwić się sposobem jego przechowywania. Płacimy za paliwo, które zostało zużyte, co przekłada się na fakt, że rachunki rozkładają się w czasie i nie powodują konieczności wydawania wysokich sum jednorazowo. Gazem ogrzejemy dom, podgrzejemy ciepłą wodę użytkową i zasilimy domową kuchenkę do gotowania. Jest ekologiczny – emituje najmniej spalin spośród paliw kopalnych.

Najnowszej generacji gazowe kotły c.o. nie należą do tanich, a dodatkowo należy poddawać je okresowym przeglądom technicznym. Urządzenia gazowe i przewody wentylacyjne kontrolujemy raz w roku.

Niestety wciąż jest wiele terenów, gdzie gaz z sieci nie dociera. Wprawdzie na niektórych z nich planowana jest gazyfikacja. Jednak wszędzie tam, gdzie takich planów nie ma i dom znajduje się daleko od gazociągu, wykonanie przyłącza może wymagać bardzo poważnych nakładów inwestycyjnych bądź nawet może być całkowicie nieopłacalne. Pamiętajmy też, że najnowszej generacji gazowe kotły c.o. nie należą do tanich, a dodatkowo należy poddawać je okresowym przeglądom technicznym. Urządzenia gazowe i przewody wentylacyjne kontrolujemy raz w roku. Natomiast przewody spalinowe – co pół roku.

Ogrzewanie olejowe – zalety i wady

Olej opałowy jest wszędzie dostępny i można zamówić jego dostawę w dowolnym dla siebie momencie. To właśnie dlatego paliwo to stanowi alternatywę dla gazu (zwłaszcza na obszarach pozbawionych sieci gazowniczej). Także i kotły olejowe mogą być w pełni zautomatyzowane, a dzięki temu komfortowe w eksploatacji. Warto też zauważyć, że instalacje c.o. na olej opałowy są bezpieczniejsze dla użytkowników niż systemy gazowe. Wynika to z faktu, że podczas spalania oleju nie wywarzają się mieszaniny wybuchowe.

Olej opałowy jest wszędzie dostępny i można zamówić jego dostawę w dowolnym dla siebie momencie.

Jednak cena oleju opałowego jest sporo wyższa niż gazu (zwłaszcza ziemnego). Ponadto paliwo to wymaga przechowywania w wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu (nie może być poddawane działaniu ujemnych temperatur). Olej przechowuje się w specjalnym zbiorniku, a czasami w kilku połączonych ze sobą zbiornikach (wyłącznie naziemnych), które należy składować w piwnicy lub przyziemiu budynku. Jeśli zbiorniki mają niewielkie pojemności można ustawić je w tym samym pomieszczeniu co piec c.o. Jednak składowanie większej ilości oleju opałowego wymaga dysponowania oddzielnym pomieszczeniem, spełniającym wymogi przeciwpożarowe. Odpowiedniej ilości miejsca potrzeba również do instalacji samego pieca olejowego, który przeważnie ma większe gabaryty niż kocioł gazowy. Piece olejowe nie są też niestety tanie, a starsze modele bywają hałaśliwe (emitują drgania). W niektórych domach są jeszcze w użytku takie urządzenia, które trzeba regularnie czyścić i regulować palniki.

Kocioł olejowy wymaga więcej miejsca, niż kocioł na gaz
Kocioł olejowy wymaga więcej miejsca, niż kocioł na gaz

Gaz czy olej do ogrzewania domu – co wybrać?

Jeśli tylko jest to możliwe, zdecydowanie lepiej jest postawić na ogrzewanie gazowe, które przede wszystkim jest tańsze niż olejowe. Gaz ziemny jest pobierany z sieci na bieżąco, a kocioł gazowy nie wymaga lokalizacji w oddzielnej kotłowni. Jeżeli jednak okolica, w której budujemy dom nie jest wyposażona w gazociąg – alternatywą może być ogrzewanie olejowe. Wprawdzie olej opałowy nie należy do paliw tanich, ale zasilany nim system grzewczy może być równie komfortowy w użytkowaniu co gazowy.

Komentarze