Wymagania związane z wielkością kotłowni gazowej

Kotły gazowe zapewniają stałą, nieprzerwaną pracę nawet w trakcie długiej nieobecności domowników, ponieważ nie trzeba do nich dokładać paliwa. Urządzenia gazowe przeważnie są mniejsze niż kotły na paliwa stałe, a kotłownia z piecem gazowym nie musi być tak duża jak kotłownia w domu ogrzewanym paliwem stałym.

Kocioł na gaz może mieścić się w osobnym pomieszczeniu zaadaptowanym na kotłownię lub w kuchni czy łazience. W przypadku pierwszego rozwiązania możemy wybrać kocioł o dowolnym rozmiarze, w przypadku drugiego – będzie nam zależało na tym, by był jak najmniejszy i zajmował niewiele miejsca.

Kocioł dwufunkcyjny zawiera wbudowany przepływowy podgrzewacz wody. Więcej miejsca zabiera kocioł jednofunkcyjny, w którym zasobnik ciepłej wody użytkowej jest oddzielny. Przeważnie stawia się go na podłodze.

Kocioł gazowy wiszący

W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się kotły gazowe wiszące. Jeśli mają znajdować się w kuchni albo w łazience, należy jeszcze przed urządzeniem wnętrza zdecydować się na konkretny model, by dopasować do jego rozmiaru zabudowę. Kotły gazowe wiszące mają przeważnie wysokość 70–80 cm, szerokość 40–45 cm i głębokość 30–35 cm. To, ile będą zajmowały miejsca, zależy również od tego, czy zdecydujemy się na kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. W przypadku kotła dwufunkcyjnego urządzenie zawiera wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, a zatem wszystkie akcesoria mieszczą się w jego obudowie. Inaczej jest w przypadku kotła jednofunkcyjnego – zasobnik ciepłej wody użytkowej jest oddzielny i stawia się go przeważnie na podłodze. Ma pojemność 120–200 l. Niektórzy producenci oferują zasobniki dopasowane kształtem i wymiarami do kotła. Wiesza się je na ścianie obok niego, tworząc zestaw. Jeśli nie mamy tyle miejsca, by zmieścić na ścianie kocioł oraz zasobnik, a kocioł dwufunkcyjny będzie zbyt mało wydajny, idealny będzie kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Jest on nieco większy od dwufunkcyjnego, lecz mniejszy od jednofunkcyjnego z osobnym zasobnikiem.

W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się kotły gazowe wiszące
W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się kotły gazowe wiszące

Kocioł gazowy stojący

Kotły gazowe stojące są dużo większe i cięższe od wiszących, gdyż zwykle zawierają żeliwne wymienniki. Są jednak cały czas popularne wśród inwestorów. Ich średnie wymiary to wysokość wynosząca około 85 cm, szerokość 40–60 cm, głębokość 60–70 cm. Ponadto trzeba zostawić także miejsce na zasobnik ciepłej wody. Można kupić większe kotły stojące z już wbudowanym zasobnikiem, które mają wysokość wynoszącą ponad 120 cm.

Urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyjątek stanowią pomieszczenia kuchenne bez okien połączone z pokojem, pod warunkiem zastosowania dodatkowego wentylacyjnego otworu wywiewnego.

Dostęp do kotła

Przyczyną, dla której do instalacji kotła gazowego nie potrzeba tak dużej ilości miejsca, są nie tylko jego mniejsze gabaryty. Wynika to również z faktu, że do jego obsługi konieczny jest dostęp jedynie z przodu. Aby możliwe było swobodne przyłączenie rur, pod piecem wiszącym należy zostawić szczelinę o szerokości około 25 cm, zaś po bokach równą 1,5–2,5 cm. W przypadku kotła stojącego z jednej strony należy zostawić szczelinę o szerokości 25 cm, z drugiej 50–70 cm do wygodnego podłączenia. Przed piecem powinno być tyle wolnego miejsca, by możliwe było wykonanie czynności serwisowych.

W pomieszczeniach mieszkalnych mogą być instalowane urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania
W pomieszczeniach mieszkalnych mogą być instalowane urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania

Przepisowe rozmiary kotłowni

Kotły gazowe dzielą się na te z zamkniętą oraz otwartą komorą spalania. Urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyjątek stanowią pomieszczenia kuchenne bez okien połączone z pokojem, pod warunkiem zastosowania dodatkowego wentylacyjnego otworu wywiewnego. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych.

Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, zależy także od rodzaju kotła. W przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń nie powinna być mniejsza niż 8 m³, w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania – niż 6,5 m³. Jeśli chodzi o wysokość kotłowni, to dla urządzeń do 30 kW powinna wynosić minimum 2,2 m dla nowo budowanych obiektów i 1,9 m dla modernizowanych kotłowni w istniejącym budownictwie, dla urządzeń o mocy 30–60 kW powinna być taka, aby zapewnić możliwość ich obsługi, nie mniejsza jednak niż 2,2 m, a dla kotłów o mocy 60–2000 kW nie mniejsza niż 2,5 m.

Komentarze

  • Grzegorz 2021-01-24T18:05:02Z

    Jakie wymiary ma kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem 40-45 litrów

    • Mateusz 2018-10-26T14:10:29Z

      Witam co jeśli kotłownia jest pod klatką schodową i są dwie wysokości 2,5m i 1,5m. Która wysokość w tym przypadku się liczy? Kocioł będzie wisiał pod schodami czyli na tym mniejszym wymiarze

      • Mika 2018-02-06T14:00:58Z

        Witam, Jaka musi być odporność ogniowa ścian i drzwi pomieszczenia z kotłem gazowym o mocy max. 30kW. Czy są jakieś konkretne przepisy pożarowe?

      • maciek 2017-08-26T10:01:00Z

        Witam.mam piec dwufuncyjny bez nawiewu zewnętrznego,kabatura pomieszczenia to ok 55m3.czynawiew jest wymagany?

      • Jurek 2017-06-26T19:46:45Z

        Witam A jak obiętość pomieszczenia kotłowni dla kotła z zamkniętą komorąspalania o mocy powyżej 30kW?

        • Tooba.pl 2017-07-12T10:10:38Z

          Kubatura nie mniejsza niż 8 m³, a jeżeli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, kubatura ta nie może być mniejsza niż 6,5 m³. Kotły o mocy większej niż 30 kW muszą być umieszczane w pomieszczeniu o wysokości co najmniej 2,2 m.