Ogrzewanie gazowe i na paliwo stałe w jednej instalacji
Czy dwa kotły można podłączyć do jednej instalacji centralnego ogrzewania? Można, dom będzie wówczas mógł być ogrzewany albo gazem, albo paliwem stałym. Połączenie musi jednak spełnić odpowiednie wymagania.
Zdarza się, że po latach użytkowania kotła na paliwo stałe inwestorzy decydują się na podłączenie do systemu ogrzewania również drugiego źródła – pieca gazowego. Mogą stać za tym różne powody, najczęściej chodzi o ułatwienie (piece gazowe są prostsze w obsłudze). Decydując się na takie rozwiązanie, inwestorzy z reguły planują korzystać z pieca na paliwo stałe zimą, a w pozostałym czasie do podgrzewania wody i ogrzewania pomieszczeń wykorzystywać piec gazowy. Aby to było możliwe, trzeba przede wszystkim doprowadzić do budynku gaz, przebudować instalację centralnego ogrzewania oraz zapewnić odpowiednie odprowadzanie spalin.
Zamknięte naczynie wzbiorcze
Kotły gazowe w większości są podłączane do instalacji z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, kotły na paliwa stałe też mogą być montowane w takim systemie, pod warunkiem jednak, że ich moc nie przekracza 300 kW i zostaną wyposażone w armaturę schładzającą.
Inwestorzy zimą korzystają z pieca na paliwo stałe, a w pozostałym czasie do podgrzewania wody i ogrzewania pomieszczeń używają pieca gazowego.
Starsze modele kotłów na paliwo stałe nie mogą być podłączone do układu zamkniętego. W takiej sytuacji nowy piec gazowy umieszcza się w układzie zamkniętym, a kocioł na paliwo stałe pozostaje w systemie otwartym. Układ grzewczy trzeba wówczas wyposażyć w połączenie pośrednie, czyli wymiennik ciepła oraz sprzęgło hydrauliczne. Wymiennik oddziela dwa układy i jednocześnie umożliwia przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej. Instalację z piecem na paliwo stałe bezpieczniej jest wyposażyć w naczynie otwarte również wówczas, gdy w domu jest hydrofor. Ten ostatni nie działa, gdy zabraknie prądu, nie ma wówczas także wody do schładzenia kotła, co może grozić poważną awarią. W domu z hydroforem bezpieczniej więc kocioł na paliwo stałe podłączyć do instalacji otwartej.
Regulacja systemu
Przy montażu dodatkowego kotła konieczna jest także m.in. wymiana zaworów grzejnikowych oraz regulacja przepływającej wody grzejnej. Montaż zaworów zazwyczaj jest niezbędny do równomiernej pracy grzejników. W przeciwnym razie po zmianie grawitacyjnego sposobu krążenia wody na pompowy mogą pojawić się, wynikające z oporów hydraulicznych, problemy z przegrzewaniem lub niedogrzewaniem pomieszczeń.
Komentarze