Bezpieczny kominek

Odkąd kominki, stały się praktycznie standardem podczas budowy domu, coraz więcej mówi się o ich bezpiecznej eksploatacji. Co więcej, każdy wypadek spowodowany niewłaściwą obsługą kominka jest nagłaśniany, w celu zwiększenia świadomości dotyczącej bezpiecznego korzystania z tych urządzeń. Wydajnie funkcjonujący kominek to doskonałe źródło ciepła, wspomagające system grzewczy oraz element wystroju pomieszczenia. Ponadto, kominek tworzy niepowtarzalny klimat w długie zimowe wieczory. Aby móc się cieszyć ciepłem kominka bez przeszkód, warto poznać kilka zasad bezpiecznej obsługi kominka.

Odpowiedni materiał opałowy

Jakość materiału opałowego wpływa na wiele kwestii związanych z użytkowaniem kominka. Przede wszystkim zbyt wilgotny materiał emituje znacznie więcej substancji szkodliwych niż drewno sezonowane. Dodatkowo, kominek zabrudza się dużo wolniej. Warto pamiętać, aby nie korzystać z różnego rodzaju sklejek i płyt lakierowanych lub impregnowanych. Substancje chemiczne zawarte w tych materiałach mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia użytkowników.

Regularne przeglądy

Bez względu na to czy korzysta się z zabudowanych wkładów kominkowych czy też z kominków wolnostojących (np. marki Defro), polskie prawo jasno nakazuje, aby przeprowadzać regularne przeglądy urządzeń grzewczych. Przeglądy kominiarskie są kluczem do bezpiecznej eksploatacji kominka. Warto, aby były przeprowadzane przez sprawdzonych fachowców, zgodnie z obowiązującymi normami.

Samodzielne dbanie o komponenty

Przed każdym sezonem grzewczym warto sprawdzić stan szyby kominka oraz uszczelnienia drzwiczek. Dzięki dbaniu o jakość tych komponentów, można w pełni kontrolować dopływ powietrza do paleniska. Co więcej, należy pamiętać o tym, aby nie przegrzewać kominka. Maksymalna ilość opału, który może być spalany w danym momencie, nie powinna przekraczać 1/3 kubatury paleniska.

Regularne czyszczenie

W czyszczeniu kominka, najważniejsze jest usuwanie popiołu. Dzięki temu spalanie będzie wydajne. Dodatkowo, regularne czyszczenie kominka, poprawia oczywiście estetykę urządzenia. Podczas czyszczenia szybu w drzwiczkach, trzeba zachować ostrożność oraz korzystać tylko z dedykowanych do kominków preparatów.

Stosowanie sterowników i czujników

Sterowniki pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury oraz procesu spalania. Przed ustawieniem sterowników, należy zapoznać się z dokładnymi wytycznymi producenta, dotyczącymi zakresów ustawianych temperatur. Sterowniki mogą być wspomagane czujnikami czadu, które ostrzegają o zbyt dużej emisji tego niebezpiecznego związku.

Regularne palenie

Przede wszystkim, kominek z płaszczem wodnym, nawet tak uznanej marki jaką jest firma Defro, powinien być uruchamiany regularnie. Zbyt rzadkie rozpalanie w takim kominku, może doprowadzić do licznych usterek i zmniejszenia efektywności działania urządzenia.

Odpowiedni dobór kominka

Powyższe zasady dotyczące użytkowania kominka są bardzo ważne, jednak kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jest odpowiedni dobór kominka. Zasady doboru i montażu urządzenia grzewczego określa prawo budowlane oraz przepisy przeciwpożarowe. Główna zasada mówi o tym, że kubatura pomieszczenia, w którym będzie kominek, nie może być mniejsza niż 30 m3 lub należy ją obliczyć według wskaźnika 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka. Poza tym pomieszczenie z kominkiem musi mieć zapewnioną wentylację lub klimatyzację oraz odpowiedni dopływ powietrza.

Czy kominek jest bezpieczny? Wszystkie urządzenia grzewcze stanowią potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Warto pamiętać o tym, że mimo klimatu, który tworzy kominek, trzeba zachować rozsądek i stosować się do instrukcji danego produktu. Mimo coraz bardziej nowoczesnych technologii, zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest niezbędne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.