Czy rolety rzymskie to dobry pomysł na okno salonowe?

Rolety rzymskie od stuleci chronią domy przed nadmiernym upałem, blokują dopływ promieni słonecznych, dbają o intymność i wygląd naszych domów. Przez lata znacznie zmieniał się ich fason, ale jedno pozostało niezmienne – rolety rzymskie są w wielu przypadkach bezkonkurencyjne. Zobacz, kiedy wygrają z zasłonami do salonu.

Rolety rzymskie – jak wyglądają

Rolety rzymskie odbiegają wyglądem od rolet klasycznych i dzień noc, które przy podciąganiu nawijają się na rolkę i są praktycznie niewidoczne. Rolety rzymskie są widoczne zarówno wówczas, gdy są podciągnięte do góry, jak i wtedy, gdy są opuszczone i zasłaniają okno. Dzięki temu można w pełni wykorzystać ich dekoracyjne możliwości.

Wizualnie opuszczona roleta rzymska przypomina zasłonę uszytą z poziomych pasów. Przy podnoszeniu pasy nakładają się na siebie i tworzą nad oknem stylową dekorację. Dół rolety może być udekorowany falbaną, lamówką lub koralikami. W dużej mierze zależy to od stylu wnętrza, w którym zawiśnie roleta.

Podnoszenie i opuszczanie rolety odbywa się za pomocą mechanizmu koralikowego, znanego z klasycznych rolet.

Rolety rzymskie – zalety

Największą zaletą rolet rzymskich jest ich bardzo dekoracyjny wygląd. Nie są tak proste i ascetyczne, jak rolety klasyczne czy rolety dzień noc, ani tak surowe, jak rolety plisowane. Roletę rzymską można uszyć z dowolnej tkaniny, co znacznie ułatwia dopasowanie jej do wnętrza.

Rolety, nie tylko rzymskie, zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż zasłony. Można je zamontować nawet we wnęce okiennej. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie na zasłony nie ma miejsca.

Jednak chyba najważniejszą zaletą rolet rzymskich jest możliwość zdjęcia ich z okna i uprania. Co prawda jest z tym trochę zachodu, bo trzeba nie tylko odpiąć roletę od mechanizmu, ale też wyjąć wszystkie fiszbiny, obciążnik, zdjąć sznureczki i mechanizm koralikowy, ale z drugiej strony – nie jest to tak trudne, by wymagało pomocy fachowca. Możliwość uprania to też możliwość zmiany tkaniny na inną, grubszą zimą, lżejszą latem. Tej możliwości nie dają inne rodzaje rolet.

Rolety rzymskie – w jakich wnętrzach się sprawdzą

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne. Można powiesić je w każdym wnętrzu. Sprawdzą się zarówno jako ozdoba salonu i sypialni, jak i kuchni bądź salonu. Bez problemu powiesimy je w holu, na klatce schodowej, a nawet w łazience. W tym ostatnim przypadku warto uszyć rolety z tkaniny, która szybko schnie. Dobrze sprawdzi się mikrowłókno. Welwet i welur nie sprawdzą się w łazience, za to doskonale zaprezentują się w salonie. Na rolety do sypialni najlepsza będzie tkanina typu blackout.

Rolety rzymskie w salonie – kiedy wygrają z zasłonami

Salon jako dużą i reprezentacyjną przestrzeń przywykliśmy dekorować zasłonami, najczęściej marszczonymi. Rzeczywiście taki zabieg doskonale eksponuje walory tkaniny, wprowadza do wnętrza dyskretną elegancję, nadaje stylu i klasy. Niemniej nie można powiedzieć, że w salonie nie sprawdzą się rolety rzymskie. Wręcz przeciwnie! One także doskonale wpiszą się w wygląd tego pomieszczenia, szczególnie jeśli zdecydujemy się urządzić je z prostotą i smakiem.

Rolety rzymskie doskonale przesłonią okna salonowe wykuszowe, przeszklone ściany, szerokie okna z drzwiami balkonowymi. Będą najlepszym wyborem do małych salonów, w których nie chcemy wieszać zasłon, bo zależy nam na cennym miejscu pod oknem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.