Elektronarzędzia dla fachowców: jakie parametry są ważne?

Każda firma remontowo-budowlana posiada na swoim wyposażeniu specjalistyczne narzędzia budowlane – w tym wytrzymałe i mocne elektronarzędzia. Dzięki nim wykonanie wielu zadań związanych z obróbką wszelkiego rodzaju materiałów przebiega szybko i bezpiecznie. Co ciekawe, na zakup specjalistycznych elektronarzędzi coraz częściej decydują się osoby prywatne. Z racji swoich przystępnych cen i wszechstronnego działania, produkty te cieszą się z roku na rok rosnącym zainteresowaniem wśród amatorów-majsterkowiczów. Czy warto jednak dopłacać do wysoce specjalistycznego sprzętu?

Specjalistyczne elektronarzędzia: co znajdziemy na rynku?

Obecnie wśród ofert wielu sklepów znaleźć można kilkadziesiąt różnych modeli sprzętu. Większość z nich służy do obróbki popularnych materiałów, takich jak drewno, beton, metal, szkło czy plastik. Będą to m.in. pilarki, wyrzynarki, szlifierki kątowe, wiertarko-wkrętarki czy też młotowiertarki. Do bardziej specjalistycznych narzędzi można zaliczyć piły ukosowe, piły szablaste, zakrętarki czy też klucze udarowe. Nie można również o gwoździarkach, nitownicach lub wiertnicach magnetycznych.

Jak widać każdy majsterkowicz znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Tym bardziej, że każde z tych urządzeń dostępne jest w wielu różnych wariantach i o różnych parametrach. Skoro już o nich mowa, to na jakie cechy danego produktu należy zwracać szczególną uwagę? Czy są mniej istotne parametry, które możemy całkiem zignorować? Wyjaśnijmy wszystko po kolei.

Na jakie parametry urządzeń zwrócić uwagę?

Wybierzmy 6 najpopularniejszych typów specjalistycznych elektronarzędzi i sprawdźmy, czym kierować się podczas ich zakupu, w sklepie stacjonarnym czy też online.

Szlifierka kątowa – bez wątpienia jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi. Wielofunkcyjność szlifierek kątowych sprawia, że są one chętnie wykorzystywane nie tylko w przydomowym warsztatach, ale również w firmach przemysłowo-budowlanych. Przy zakupie szlifierki kątowej warto zwrócić uwagę na jej moc, wielkość obsługiwanych tarcz oraz typ mocowania - rodzaj gwintu. Warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, które pozwalają wymienić tarczę bez użycia dodatkowych narzędzi, np. kluczy.

Młotowiertarka – również jedno z wielofunkcyjnych elektronarzędzi. Posłuży zarówno do tradycyjnego wiercenia, wiercenia z udarem oraz do skuwania tynku. Przed zakupem młotowiertarki trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak energia i częstotliwość udaru, moc elektronarzędzia oraz sposób mocowania narzędzia roboczego (najczęściej jest to SDS+ lub SDS-Max).

Klucz udarowy – powszechnie wykorzystywany w warsztatach samochodowych, ale z racji wysokiej dostępności i niskiej ceny coraz częściej stanowi wyposażenie również domowych skrzynek narzędziowych. W przypadku kluczy udarowych najważniejszymi parametrami są: maksymalny moment obrotowy, maksymalna częstotliwość udaru oraz ilość obrotów na minutę.

Piła ukosowa (ukośnica) – należy do specjalistycznego sprzętu, najczęściej wykorzystywanego w zakładach produkcyjnych i zajmujących się obróbką drewna. Ukośnice służą do precyzyjnej obróbki materiału i wykonywania cięć pod różnym kątem. Stąd też przed zakupem piły ukosowej należy zwrócić uwagę na jej maksymalne kąty pochyłu i ukosu, ilość obrotów tarczy na minutę, moc silnika oraz maksymalną średnicę obsługiwanej tarczy.

Piła szablasta – wykorzystywana do obróbki różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne. Najważniejszymi parametrami pił szablastych są: częstotliwość i długość skoku, maksymalna głębokość cięcia oraz moc urządzenia.

Wyrzynarka – podstawowe elektronarzędzie w wielu warsztatach stolarskich i firmach remontowych. Może służyć zarówno do obróbki drewna, jak i metalu oraz tworzyw sztucznych. Wszystko za sprawą wymiennych brzeszczotów. Jeżeli szukasz dobrej wyrzynarki, zwróć uwagę na jej częstotliwość skoków (im większa, tym lepiej), długość skoku, zdolność cięcia w różnych materiałach a także dodatkowe funkcje, jak np. opcja cięcia pod kątem czy też łatwa regulacja prędkości.

Wszystkie powyższe typy elektronarzędzi dla specjalistów oraz wiele więcej rozwiązań dla domu i przemysłu oferuje sklep z narzędziami isprzet.pl.

Zasilanie sieciowe czy akumulatorowe?

Niestety parametry elektronarzędzi to nie wszystko. Trzeba również zdecydować się na konkretny sposób ich zasilania. W sklepach znaleźć można sprzęt zasilany zarówno sieciowo (przewodowo), jak i akumulatorowo (bezprzewodowo). Jakie są zalety obu rozwiązań? Sprzęt przewodowy najczęściej dysponuje większą mocą i jest lżejszy w porównaniu do urządzeń bezprzewodowych.

Elektronarzędzia akumulatorowe z kolei zapewniają 100% mobilność, mogą działać bez konieczności stałego podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Ich wadą jest natomiast ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora oraz nieco większa waga w porównaniu do modeli zasilanych przewodowo.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.