Jak samodzielnie zamontować okap kuchenny? Instrukcja

Remont czy wyposażenie mieszkania od zera to niemały wydatek. Znaczącym kosztem jest sam montaż szafek czy domowego sprzętu. Na szczęście nie musisz być złotą rączką pokroju MacGyvera, by wiele czynności wykonać samodzielnie. Dzisiaj przyjrzymy się montażowi okapu kuchennego. Na szczęście to zadanie jest prostsze niż się wydaje i niemal każdy z nas może bez problemu wykonać je samodzielnie. Jak to zrobić?

Wyciąg czy pochłaniacz?

Zanim przejdziemy do montażu, zastanówmy się, czego oczekujemy od okapu. To urządzenie, w zależności od modelu, może pełnić funkcję wyciągu czy pochłaniacza. Czym się od siebie różnią? Wyciąg pracuje w tzw. trybie otwartym – odprowadza kuchenne zanieczyszczenia z pomieszczenia na zewnątrz budynku. W ten sposób skutecznie pozbywamy się z domu aromatów towarzyszących gotowaniu, a także brudu i tłuszczu.

Pochłaniacz z kolei pracuje w trybie zamkniętym. Oznacza to, że urządzenie pochłania powietrze, oczyszcza je przez filtr, a następnie wpuszcza z powrotem do wnętrza. Pochłaniacze sprawdzają się tam, gdzie nie możemy zamontować wyciągu, czyli wtedy, gdy nie mamy samodzielnego przewodu kominowego.

Jak zamontować okap w obiegu otwartym?

Wybierz odległość od blatu

Na początku wybierz wysokość, na jakiej znajdzie się okap. Jeśli zamocujesz go zbyt wysoko, może nie poradzić sobie z całkowitym pochłanianiem zapachów. Z kolei zbyt mała odległość od kuchenki może skutkować przygaszaniem się palnika. Poza tym, okap powinien znajdować się nad naszą głową, by nie przeszkadzał w gotowaniu. Przyjmuje się, że urządzenie powinno się montować co najmniej 65 cm nad kuchenką gazową, a nad płytą elektryczną i indukcyjną – co najmniej 55 cm.

Już na etapie doboru okapu zwróć uwagę na jego szerokość, a także szerokość posiadanej przez Ciebie kuchenki. Aby sprzęt skutecznie zasysał zapachy, nie powinien być węższy od szerokości podstawy kuchenki.

Do zamocowania okapu w obiegu otwartym potrzebujesz:

  • poziomicy,
  • wiertarki,
  • śrubokrętu,
  • taśmy mierniczej,
  • ołówka,
  • korków rozporowych,
  • wkrętów.

Po określeniu wysokości, na której zamontujesz okap, wyrównaj położenie sprzętu za pomocą poziomicy. Następnie wywierć otwory i użyj wkrętów oraz kołków rozporowych do zawieszenia okapu na ścianie. Ułóż przewód odprowadzający powietrze w taki sposób, by poprowadzić go najkrótszą i najprostszą drogą. Dzięki temu wydajność okapu będzie wysoka. Jeden koniec rury podłącz do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do szybu wentylacyjnego.

Jak zamontować pochłaniacz?

Montaż okapu w obiegu zamkniętym to mniej skomplikowane zadanie. Jeśli okap ma pracować na zasadzie pochłaniacza zapachów, wystarczy przymocować go do ściany. Postępujemy podobnie jak w przypadku wyciągu, bez podłączania do wentylacji.

Decydując się na pochłaniacz, koniecznie zaopatrz się w filtry węglowe, pochłaniające zapachy i wilgoć.

Szukasz okapu dla siebie? Zobacz ofertę okapów kuchennych na Neonet.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.