Jak wybrać projekt domu z garażem?

Garaż jedno- czy dwustanowiskowy? Znajdujący się w bryle budynku czy wolnostojący? Jak wybrać projekt domu z garażem, by najlepiej spełniał bieżące potrzeby rodziny, a jednocześnie nie wykroczył poza budżet? Sprawdź!

W Polsce jest 539 samochodów na 1000 mieszkańców – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że większość polskich rodzin ma przynajmniej jeden pojazd. Nic więc dziwnego, że tak dużym powodzeniem cieszą się projekty domów z garażem – parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.

Projekt domu z garażem w bryle budynku czy bez? Które rozwiązanie wybrać?

Garaż wbudowany w bryłę domu jest połączony z częścią mieszkalną, stanowi więc integralną część projektu – zarówno pod względem technicznym (wspólne instalacje, konieczność ocieplenia większej powierzchni itd.), jak i estetycznym. Nie wymaga więc dodatkowych formalności w urzędzie. Tymczasem w przypadku garażu wolnostojącego o powierzchni zabudowy do 35 m2 konieczne jest jego zgłoszenie w urzędzie. Jeśli natomiast garaż wolnostojący jest większy lub na działce znajdują się już inne obiekty i po budowie garażu ich liczba będzie większa niż dwa na każde 500 m2 powierzchni terenu – zgodnie z prawem należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Zaplanowanie garażu w bryle budynku już na etapie wyboru projektu pozwala więc uniknąć późniejszych komplikacji i wizyt w urzędach. Warto jednocześnie pamiętać, że na wybudowanie takiego domu na konkretnej działce nie zawsze zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wygody. Garaż w bryle domu zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, a dzięki temu ułatwia np. przenoszenie zakupów z samochodu do kuchni czy przejście do domu w czasie deszczu.

Przeciwnicy planowania garażu w bryle budynku zaznaczają, że takie rozwiązanie może doprowadzić do przenikania zapachu spalin do części mieszkalnej, a także do zakłócania spokoju domowników przez dźwięki pracującego silnika samochodu. W rzeczywistości wystarczy jednak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń oraz o ich izolację akustyczną.

Minusem garaży wolnostojących jest większy podatek od nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z garażem?

Jeśli decydujesz się na wybudowanie domu z garażem w bryle, już na etapie wybierania projektu zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Garaż jedno- czy dwustanowiskowy – jeśli masz dwa samochody, wybierz projekt domu z garażem dwustanowiskowym – dzięki temu oba pojazdy będą miały miejsce pod dachem, a jednocześnie zyskasz dużo przestrzeni do przechowywania sprzętów do ogrodu, rowerów itp. Jeśli w rodzinie jest tylko jeden samochód i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić – wystarczy garaż jednostanowiskowy.
  • Garaż na poziomie gruntu czy w podpiwniczeniu – niektórzy inwestorzy decydują się na budowę garażu w podpiwniczeniu, by nie tracić powierzchni użytkowej domu. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonania dodatkowych wykopów i izolacji przeciwwilgociowej, co podnosi koszty budowy. Dlatego też częściej wybierane są projekty domów z garażem wpisanym w poziom parteru. Przestrzeń nad garażem – w przypadku budynków piętrowych lub z użytkowym poddaszem – można wtedy przeznaczyć na taras, pomieszczenie gospodarcze, a nawet dodatkową sypialnię.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.