Jak wybrać zasobnik do pompy ciepła?

Popularność ogrzewania domu kotłem pompą ciepła systematycznie rośnie. Wpływ ma na to przede wszystkich rachunek ekonomiczny takiego rozwiązania oraz aspekt ekologiczny. Pompa ciepła oprócz ogrzewania odpowiada również za podgrzewanie wody użytkowej. W związku z tym w instalacji musi występować odpowiedni zasobnik wody, w którym będzie ona nagrzewana. Jak wybrać takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują sie w niniejszym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasobnika ciepłej wody?

Dokonując zakupu zasobnika c.w.u. przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego pojemność, która powinna odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Aspekt ten jest ważny niezależnie od tego, czy zasobnik będzie elementem instalacji zasilanej pompą ciepła, czy kotłem gazowym lub paliwo stałe. Pojemność zasobnika powinna odpowiadać liczbie i wyposażeniu łazienek w domu, w taki sposób by można było korzystać z ciepłej wody bez konieczności oczekiwania aż znów się nagrzeje. Statystycznie przyjmuje się, że jedna osoba zużywa ok. 50 litrów ciepłej wody dziennie.

W przypadku wyboru zasobnika c.w.u. do pompy ciepła należy również zwrócić uwagę na powierzchnię wężownicy, która powinna być większa niż w przypadku zasobnika do instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe. Jest to istotne, ponieważ praca pompy ciepła charakteryzuje się dużo mniejszymi różnicami temperatur niż praca kotła na paliwo stałe. Zbyt mała powierzchnia wężownicy ogranicza odbiór ciepła i spowalnia lub całkowicie uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanej temperatury wody w zasobniku. Problem ten skutkuje również tzw. taktowaniem pompy ciepła (częste uruchamianie się i wyłączanie się), co przyczynia się do jego szybszego zużycia. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że właściwy dobór zasobnika c.w.u. do pompy ciepła przedłuża jej żywotność. Takim wyborem może być zbiornik Kospel SWPC, który jest produktem dedykowanym do współpracy z pompą ciepła.

Zbiornik Kospel SWPC - duża pojemność i podwójna wężownica

Szukając wymiennika c.w.u. do pompy ciepła warto zwrócić uwagę na zbiornik Kospel SWPC o pojemności 275 litrów. Śmiało można założyć, że jest ona wystarczająca do zaspokojenia potrzeb nawet 5 osobowej rodziny. Za szybkie podgrzewanie wody odpowiada podwójna wężownica, o łącznej powierzchni 4,22m². W zbiorniku istnieje również możliwość zastosowania dwóch dodatkowych grzałek elektrycznych. Jest to wymiennik pionowy, dzięki czemu ograniczona została tzw. martwa strefa oraz można zaoszczędzić miejsce w kotłowni. Zbiornik Kospel SWPC został stworzony w taki sposób, że może współpracować praktycznie z każdą dostępną na polskim rynku pompą ciepła. 

A może zbiornik kombinowany?

W instalacji zasilanej pompą ciepła, oprócz zbiornika c.w.u., należy umieścić również zbiornik buforowy, który odpowiada za stabilną pracę samej pompy, co ma wpływ na jej żywotność. Producenci urządzeń grzewczych zaproponowali więc rozwiązanie, które pozwala uprościć instalację i zaoszczędzić miejsce w kotłowni, a jest nim zbiornik kombinowany (multiwalenty). Stanowi on połączenie wymiennika c.w.u. oraz zbiornika buforowego, dzięki czemu możemy posiadać jedno urządzenie spełniające obie funkcje jednocześnie.

Rekomendowanym modelem zbiornika kombinowanego jest Kospel SWVPC, który posiada łączną pojemność 308 litrów. W jego górnej części umieszczony został wymiennik c.w.u. o pojemności 201 litrów oraz z wbudowaną wężownicą o powierzchni 2,6m². Parametry te są wystarczające, by zbiornik doskonale współpracował z każdym rodzajem pompy ciepła. W jego dolnej części został natomiast umieszczony bufor o pojemności 107. Jego efektywną pracę wspomaga specjalna przegroda, która uniemożliwia mieszanie się ciepłej wody zasilającej instalację z wodą zimną, która z niej powraca.

Właściwy dobór zbiorników wody do pomp ciepła ma wpływ na stabilność ich pracy oraz komfort użytkowania całej instalacji. W tym przypadku warto postawić na sprawdzone rozwiązania, jakimi są produkty firmy Kospel. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie internetowej producenta (Kospel.pl), który od 30 lat zajmuje się wytwarzaniem urządzeń do systemów grzewczych. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.