Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?

Nasze społeczeństwo jest obecnie bardzo zróżnicowane. Sporą jego część stanowią osoby niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku. Szacuje się, iż jakaś połowa osób po 70. roku życia nie jest już tak sprawna, jak kiedyś. Problemy z poruszaniem się odbierają sporą dozę samodzielności, co dla osób z niepełnosprawnościami często bywa powodem frustracji i poczucia obciążenia dla bliskich, którzy muszą się nimi opiekować. Do największych problemów zaliczamy bariery architektoniczne, z którymi niestety niepełnosprawni stykają się nie tylko na zewnątrz, ale także w swoich domach. Nieprzystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej znacznie ogranicza jej możliwości, ponadto sprzyja wypadkom, które mogą pogorszyć jej stan. Stąd tak istotne jest zaprojektowanie poszczególnych pomieszczeń z myślą o zapewnieniu osobie niepełnosprawnej bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Szczególnie ważne jest wyposażenie łazienki dla takich osób. Jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych można znaleźć na rynku?

Łazienka dla niepełnosprawnych
Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych – co wziąć pod uwagę?

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych powinien obejmować nie tylko dodatkowe wyposażenie ułatwiające poruszanie się, ale przede wszystkim jego wielkość, szerokość wejścia do łazienki, pole manewrowe dla wózka inwalidzkiego, a także wysokość montażu poszczególnych urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta czy umywalka.

Warto też zadbać o zlikwidowanie wszelkich progów i różnic w poziomie posadzki, które mogłyby utrudniać swobodne poruszanie się na wózku lub być przyczyną upadku osoby starszej, poruszającej się o kuli. Na etapie projektu warto też przewidzieć montaż posadzki antypoślizgowej, która zmniejszy ryzyko upadku na mokrej podłodze, na przykład po wyjściu z kąpieli.

Aranżacja strefy umywalki i toalety

Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim należy wybrać umywalkę płaską i głęboką, zawieszoną na takiej wysokości, by móc z niej swobodnie korzystać w pozycji siedzącej.

W obrębie umywalki powinno być sporo wolnego miejsca, by móc dojechać do niej na wózku. Przy problemach z poruszaniem się świetnym rozwiązaniem będzie montaż wyprofilowanych uchwytów łazienkowych po obu stronach umywalki, tak by osoba korzystająca z niej, mogła się podeprzeć i utrzymać stabilność.

Korzystnym rozwiązaniem będzie też montaż lustra uchylnego, którego poziom można dostosować do aktualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W strefie umywalki warto też zamontować dodatkowe akcesoria, takie jak automatyczny dozownik do mydła czy suszarkę do rąk, które ułatwią zadbanie o higienę.

Jeśli chodzi o miskę WC, również warto wybrać model nieco wydłużony i podwyższony, tak, aby móc komfortowo usiąść na nią wprost z wózka inwalidzkiego. Na ścianie montujemy dwie poręcze, jedną stałą i jedną uchylną po stronie transferowej, aby ułatwić skorzystanie z toalety.

Aranżacja strefy prysznica/wanny

Projekt strefy kąpielowej dla osób starszych i niepełnosprawnych wymaga szczególnej uwagi i przemyślenia. Chodzi o to, by umożliwić takim osobom samodzielne dbanie o czystość, bez pomocy osób trzecich.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co będzie lepsze: wanna czy prysznic. Oba rozwiązania okażą się dobre, jeśli przystosujemy je do indywidualnych potrzeb osób, które będą z nich korzystać. W przypadku kabiny prysznicowej, przede wszystkim wybieramy model bez brodzika lub z niskim brodzikiem wbudowanym w posadzkę, bez zmiany poziomu podłogi.

Powinien on być wytrzymały i odporny na uszkodzenia, mogące wynikać z wjeżdżania na niego wózkiem inwalidzkim. Dodatkowo przydatny okaże się taboret prysznicowy, na którym osoba mająca problemy z poruszaniem się usiądzie i będzie mogła się umyć w bezpiecznej i wygodnej pozycji.

Nieocenione są także wszelkiego rodzaju uchwyty i poręcze wspomagające zachowanie równowagi. W przypadku wanny należy wybrać model z otwieranymi drzwiczkami, które umożliwią wejście do wanny bez potrzeby unoszenia wysoko nóg. W wannie także przyda się siedzisko oraz uchwyty do podciągania się z dwóch stron.

Krzesełko prysznicowe
Fot. Sanjo
Krzesełko prysznicowe

Co mówią przepisy?

Projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej to nie tylko gestia architekta i jego wyobrażeń na ten temat. Przepisy ściśle określają szereg rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych, by była ona bezpieczna i funkcjonalna.

Najważniejsza wytyczna dotyczy minimalnej powierzchni manewrowej takiej łazienki – wynosi ona 150 x 150 cm dla wózka inwalidzkiego i powinna ona być zagwarantowana przed umywalką, miską WC oraz kabiną prysznicową. Drzwi do łazienki dla osoby niepełnosprawnej powinny mieć szerokość 100 cm i nie mogą posiadać podwyższonego progu.

Takie rozwiązanie umożliwia swobodne wjechanie wózkiem do łazienki, którego szerokość najczęściej wynosi około 70 – 80 cm. Dodatkowo poruszanie się w drzwiach ułatwi uchwyt przykręcony do drzwi na wysokości 80 – 85 cm. Taka wysokość powinna być zachowana przy montażu wszystkich poręczy i uchwytów w łazience.

Projekt powinien także uwzględnić, że ściany, na których będą montowane poręcze bądź siedziska, powinny być dodatkowo wzmocnione.

Strefa umywalki i toalety

Umywalka powinna być zawieszona w taki sposób, by wysokość blatu nie przekraczała 80 cm. Jej spód ma się znajdować powyżej kolan osoby niepełnosprawnej, która podjedzie do niej na wózku inwalidzkim. Z kolei wysokość umywalki w tym obszarze nie może być niższa niż 67 cm.

Lustro łazienkowe powinno umożliwiać swobodne przeglądanie zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, czyli musi obejmować wysokość od 85 cm do 200 cm. Jeśli chodzi o dodatkowe uchwyty wokół umywalki, powinny być zamontowane wzdłuż niej i wystawać o około 5 cm przed jej rant. Mocujemy je na wysokości do 85 cm oraz w odległości 70 cm od siebie.

Jeśli chodzi o toaletę, jej wysokość wraz z deską powinna wynosić 48 cm, z kolei przestrzeń po obu stronach jakieś 95 cm. Jeżeli po jednej ze stron znajduje się ściana, powinna ona być oddalona od miski WC o jakieś 30 cm. Mocuje się na niej uchwyt w kształcie litery L lub poziomy.

Strefa prysznica/wanny

Minimalna przestrzeń powierzchni brodzika wynosi jakieś 100 x 100 cm. Wysokość krzesełek prysznicowych powinna wynosić 48 cm. Ponadto brodzik powinien mieć powierzchnię antypoślizgową i być wpuszczony w podłogę.

Jeżeli wybieramy kabinę prysznicową bez brodzika, należy zadbać, aby płytki były ułożone z 1 – 2% spadkiem oraz posiadały szersze fugi między sobą. Wanna powinna z kolei mieć szerokość około 70 – 80 cm i głębokość w granicach 32 – 38 cm. Szerokość wejścia do wanny powinna wynosić tyle, co wysokość wózka, czyli jakieś 48 cm. Dno wanny powinno być perforowane, można także zastosować siedziska montowane na krawędziach wanny.

Gdzie kupić wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Jak widać, projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej musi być bardzo przemyślany i szczegółowo zaplanowany. Nie można też zapomnieć o licznych udogodnieniach dla osób mających trudności z poruszaniem się, takich jak uchwyty i poręcze łazienkowe, siedziska prysznicowe i wannowe, i inne. Bogatą ofertę tego typu akcesoriów posiada sklep internetowy Sanjo.pl/.

W asortymencie sklepu znajdziemy między innymi: poręcze proste, poręcze łukowe, poręcze kątowe, uchwyty nad wannę, siedziska pod prysznic, i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu.

Komentarze