Jaką bramę wybrać do nieogrzewanego garażu?

Ogrzewany garaż wymaga montażu dobrze zaizolowanej termicznie bramy, aby ograniczyć straty ciepła. W przypadku budynków bez ogrzewania inwestycja w model o wysokich parametrach termoizolacyjnych może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Co wobec tego wybrać – bramy garażowe uchylne, rozwieralne, a może segmentowe lub rolowane?

Ogrzewany garaż wymaga montażu dobrze zaizolowanej termicznie bramy, aby ograniczyć straty ciepła. W przypadku budynków bez ogrzewania inwestycja w model o wysokich parametrach termoizolacyjnych może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Co wobec tego wybrać – bramy garażowe uchylne, rozwieralne, a może segmentowe lub rolowane?

Bramy garażowe uchylne

Do niedawna należały do najbardziej popularnych, obecnie ciągle cieszą się niemałym zainteresowaniem inwestorów. Ze względu na prostą konstrukcję mogą posłużyć przez wiele lat bez awarii, a ich dodatkową zaletą jest niewątpliwe atrakcyjna cena. W tego typu modelach skrzydło podczas otwierania najpierw wysuwa się przed garaż, a następnie chowa pod sufitem. Klasyczne bramy garażowe uchylne będą więc dobrym wyborem na działkę z długim podjazdem – na mniejszych posesjach uniemożliwią parkowanie auta bezpośrednio przed garażem.

Bramy rozwieralne

Klasyczne bramy rozwieralne również dostępne są w atrakcyjnych cenach, a ich zaletą także jest bezawaryjność. Ze względu na sposób montażu i otwierania pozwalają w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń wewnątrz garażu, dlatego świetnie sprawdzą się w niewielkich budynkach. Ponieważ nie wymagają instalowania żadnych elementów konstrukcyjnych na suficie, będą dobrym wyborem również do garaży z bardzo niskim nadprożem. Podobnie jak bramy garażowe uchylne, wymagają nieco miejsca na podjeździe, zimą zaś konieczne będzie odśnieżanie przestrzeni przed budynkiem, aby skrzydła mogły się swobodnie otwierać.

Bramy segmentowe

Zbudowane są z połączonych ze sobą paneli wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Płaszcz bramy segmentowej może poruszać się do góry, a wówczas po otwarciu zachodzi na sufit. W modelu bocznym panele są ułożone pionowo, a sama brama porusza się w bok i ustawia pod jedną ze ścian wewnątrz garażu. Taka konstrukcja wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni wewnątrz budynku, za to nie wysuwa się przed jego lico, a co za tym idzie – umożliwia parkowanie bezpośrednio przed garażem. Będzie więc dobrym wyborem na działkę z krótkim podjazdem lub z bramą garażową znajdującą się w linii ogrodzenia.

Bramy rolowane

Pod względem budowy i sposobu poruszania się przypominają klasyczne rolety okienne. Zbudowane są z wąskich aluminiowych lameli, które nawijają się na wał umieszczony nad otworem wjazdowym do garażu. Podczas otwierania płaszcz bramy rolowanej unosi się pionowo do góry, dlatego ten model również będzie odpowiedni na posesje z krótkim podjazdem do garażu oraz do budynku z otworem wjazdowym w linii ogrodzenia. Wał, na który nawijany jest płaszcz bramy, można zamontować wewnątrz budynku lub na jego zewnętrznej ścianie. Dzięki temu nawet jeśli w środku nie ma zbyt wiele miejsca, brama rolowana sprawdzi się doskonale.

Który model będzie najlepszy do nieogrzewanego budynku?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe ze względu na różne oczekiwania inwestorów. W przypadku wyboru bramy do nieogrzewanego garażu parametr izolacji termicznej będzie miał drugorzędne znaczenie. Nie oznacza to jednak, że takie kwestie jak materiał, z którego zostały wykonane skrzydła, czy sposób otwierania również nie jest istotny. Osoby poszukujące drzwi garażowych w przystępnej cenie mogą zainteresować modele uchylne lub rozwieralne. Nieco droższe są bramy segmentowe oraz rolowane do garażu.

Pamiętajmy, że podczas wybierania odpowiedniej bramy trzeba pod uwagę wziąć również ilość dostępnej przestrzeni w budynku oraz przed nim. W ciasnych i małych garażach lepiej sprawdzą się modele rozwieralne oraz rolowane z wałem montowanym na zewnątrz. Jeśli podjazd jest krótki i zależy nam, by brama podczas otwierania i zamykania nie wysuwała się przed garaż, warto rozważyć zakup modelu segmentowego lub rolowanego.

Obecnie wielu inwestorów decyduje się na wyposażenie bramy garażowej w napęd. Automatykę można zamontować w dowolnym modelu, nawet w rozwieralnych drzwiach garażowych. Napęd zwiększy komfort otwierania i zamykania bramy i będzie rozsądnym wyborem zwłaszcza w przypadku garaży, z których korzystamy każdego dnia. Jeśli budynek jest użytkowany sporadycznie, automatyka do bramy może okazać się niepotrzebnym wydatkiem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.