Jaki ekogroszek wybrać? Ranking ekogroszków 2019

Aby dowiedzieć się, jaki ekogroszek dostępny na rynku jest najlepszy, konieczne jest zapoznanie się z kilkoma podstawowymi terminami, obowiązującymi normami i parametrami. Ekogroszek musi spełniać sztywno określone wymagania jakościowe, które wprowadziła Unia Europejska.

Jaki wybrać ekogroszek? Ranking
Jaki wybrać ekogroszek? Ranking

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to surowiec należący do grupy paliw stałych, a jego przedrostek “eko” wziął się z bardzo niskiej zawartości substancji szkodliwych dla środowiska, jak na przykład siarka, której poziom to mniej niż 1%. Wytwarzany jest ze specjalnie wyselekcjonowanych brył węgla o wysokiej kaloryczności, aby zapewnić maksymalną wydajność przy relatywnie niskim zużyciu surowca. Dzięki temu, ekogroszek jest aktualnie jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu, a jego popularność wciąż wzrasta.

Wytwarzany z węgla kamiennego oraz brunatnego, jest surowcem dedykowanym dla kotłów retorowych. Dobrej jakości ekogroszek, powinien charakteryzować się wartością opałową równą lub większą niż 24 MJ. Istotnymi parametrami, świadczącymi również o jego dobrej jakości, będą niska zawartość wody, substancji niepalnych oraz niska spiekalności.

Aby węgiel mógł stać się ekogroszkiem, musi zostać sklasyfikowany ze względu na swoją kaloryczność oraz rozmiar. Dopiero kiedy surowiec spełni wszystkie sztywno określone kryteria, może zostać poddany dalszym obróbkom, podczas których bryły są kolejno kruszone na mniejsze, a następnie przesiewane przez specjalne sita, które pomagają wyłowić kawałki o odpowiednim rozmiarze. Dla ekogroszku idealny wymiar to średnica o wielkości od 5-25mm. Ponieważ producenci dbają o to, by finalny produkt był jak najwyższej jakości, po rozdrobnieniu surowiec jest dodatkowo poddawany dalszym procesom, takim jak czyszczenie wodą i suszenie. Te zabiegi mają na celu pozbycie się substancji zbędnych, takich jak pył powstały przy rozdrabnianiu i miał, oraz zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności. Zbyt mokry ekogroszek bardzo traci na swojej kaloryczności, a więc i na jakości i wydajności.

Na rynku dostępne są ekogroszki o tak wysokiej zawartości wody (nawet ponad 12%!), że może on prowadzić do zapychania się pieca, a nawet do jego rdzewienia. Powszechną praktyką jest również zaniżanie ceny produktu, celem zachęcenia do jego zakupu mimo bardzo niskich parametrów. Taki ekogroszek najczęściej jest mało kaloryczny (nawet poniżej 21 MJ), co w konsekwencji będzie prowadziło do zakupu znacznie większej ilości materiału, a więc i do stanowczego przepłacenia za opał.

Prawidłowy proces produkcji ekogroszku powinien zakończyć się na jego spakowaniu do odpowiednich worków polipropylenowych. Takie opakowanie pozwala opałowi oddychać, dzięki czemu będzie suchy i kaloryczniejszy.

Co wybrać?

Czy istnieje produkt, który swoimi parametrami zasłużył na miano najlepszego? Jaki ekogroszek jest mu najbliższy? Poniższy ranking ma na celu przybliżyć mocne i słabe strony kilku popularnych na rynku produktów. 

Ekogroszek Ogień firmy SIBUGOL

Jest to dość specyficzny ekogroszek o zróżnicowanych parametrach. Jednym z jego największych plusów jest niewątpliwie bardzo niska zawartość siarki, co wpływa korzystnie na żywotność kotła, jak również przewodów kominowych. Maksymalna ilość tego pierwiastka plasuje się na poziomie 0.2%, czyli najniżej wśród dostępnych na rynku ekogroszków. Do jego plusów należy również bardzo mała ilość popiołu powstałego podczas spalania, którego wartość według producenta to 5%, ale realna, sięga rzędu nawet 3%, co daje bardzo dobry wynik, patrząc na inne produkty z podobnej półki cenowej. W przypadku tego parametru liczy się także jakość powstałego popiołu. Im drobniejszy, przypominający pyłek osad, tym lepiej.

Produkt posiada również minusy, które mogą zrazić do siebie wielu konsumentów. Jednym z największych, jest bardzo niska kaloryczność. Producent podaje, że wynosi ona 24 MJ, jednak w rzeczywistości ma zaledwie 21 MJ, max. 22 Mj. Ekogroszek Ogień staje się zatem mało opłacalnym wyborem, patrząc na stosunek jego ceny, do wartości opałowej.

 

Czarna Perła firmy KTK Polska

Kolejnym ekogroszkiem w rankingu jest Czarna Perła oraz jej alternatywna, dodatkowo osuszana wersja znana pod nazwą STABEK. Jest to zasadniczo ten sam produkt, lecz według zapewnień producenta, STABEK ma być opcją o znacznie niższej zawartość wilgoci. Poziom wody jest jednak parametrem w dużej mierze uzależnionym od warunków, w jakich składowany jest opał. Ten ekogroszek najczęściej wybierany jest wśród klientów, którzy swoje decyzje zakupowe, opierają głównie na niskiej cenie. W tym konkretnym przypadku jednak, koszt jaki musi ponieść konsument, nie rekompensuje jego niskiej jakości.

Wartość opałowa surowca, czyli jeden z najistotniejszych parametrów, to zaledwie 22 MJ max. 24 MJ. Teoretycznie, nie jest to najniższa wartość, biorąc pod uwagę fakt, że zdarzają się ekogroszki o kaloryczności nawet poniżej 22 MJ, lecz większość producentów zaleca korzystanie z produktów o wartości opałowej na poziomie 26 MJ, gdyż są one najlepsze dla zachowania prawidłowej pracy pieca. Kolejnym kluczowym parametrem, przy wyborze dobrego opału jest również ilość popiołu, powstałego podczas procesu spalania ekogroszku, im większa ilość tego niechcianego odpadu, tym gorzej dla żywotności kotła i czasu marnowanego na jego systematyczne czyszczenie.

W przypadku Czarnej Perły ilość popiołu to aż 12%, przy czym zalecana, nie powinna przekraczać 10%. Konsumenci często jednak nie biorą pod uwagę wyżej wymienionych parametrów bagatelizując je lub uznając za nieistotne, często kosztem jakości zakupionego opału. 

 

Ekogroszek Wesoła ze składu opałowego Gwóźdź

Trzeci ekogroszek w zestawieniu może budzić wśród klientów sporo kontrowersji, a to za sprawą jego zmiennej jakości. Jako jedyny produkt na polskim rynku nie posiada stałych, określonych parametrów, co oznacza, że możliwy jest jego zakup o dobrej jakości i niskiej cenie, jak również trafienie na surowiec o bardzo niskich, wręcz granicznych parametrach, a to za sprawą jednej, konkretnej zmiennej, spiekalności RI. Dla dobrej jakości ekogroszku, wartość ta nie powinna przekraczać 20 RI zaś w przypadku omawianego opału, waha się od 13 RI do aż 50 RI! 

 

Ekogroszek firmy Kolombus

Pozornie jest to produkt idealny, sugerując się parametrami, o jakich zapewnia nas producent: popiół 1%, kaloryczność 30 MJ, siarka 0.5%, frakcja 10/25 mm, zerowa spiekalność (RI).

Największym mankamentem tego ekogroszku jest jednak jego zaporowa cena. Koszt zakupu jest prawie dwa razy wyższy niż w przypadku produktów konkurencyjnych marek, o bardzo zbliżonych parametrach. Sięga on prawie 1300 zł. Przy tak wysokiej kwocie, przeliczając ją do wartości opałowej, można założyć, że przy dostępności podobnego kapitału, możliwe jest ogrzanie domu gazem czy pelletem, co zdecydowanie ograniczy wizyty w kotłowni i ułatwi utrzymanie jej w czystości. 

 

Ekogroszek Eko Premium firmy Najlepszy Ekogroszek

Produkt o bardzo wyrównanych parametrach: kaloryczność około 26 MJ, popiół na poziomie około 4-5%, siarka do 0.5%.

Kaloryczność na poziomie 26 MJ to średnia, dostępna na rynku wartość opałowa, jednak przekładając ją do ceny omawianego produktu otrzymujemy naprawdę wydajny i ekonomiczny ekogroszek. Dodatkowo, 26 MJ to wartość podawana przez wielu producentów jako najlepszy kompromis, który zapewni kotłowni dłuższą żywotność. Siarka na poziomie 0,5%, to również bardzo dobra wartość, w porównaniu do konkurencji. Optymalna ilość tego pierwiastka nie powinna przekraczać 1%. Ostatnim istotnym i bardzo często bagatelizowanym parametrem, jest ilość popiołu powstałego podczas procesu spalania, którego wartość to 4-5%, a jego drobna struktura wyglądem przypominająca pył z papierosa świadczy o tym, że ekogroszek spala się do samego końca, zapewniając wydajne i ekonomiczne ogrzewanie.

Który ekogroszek jest najlepszy?

Niestety ekogroszek o idealnych parametrach i niskiej cenie nie istnieje. Każdy produkt ma swoje zalety i wady, które potrafią skutecznie konsumentów do ponownego zakupu zniechęcić. Sumując jednak wszystkie wymienione powyżej plusy i minusy dostępnych na polskim rynku ekogroszków, najbliższy ideałowi jest taki produkt, który zapewnia bardzo dobry gatunkowo opał, przy zachowaniu najlepszej ceny. W naszym rankingu pierwsze miejsce zajął ekogroszek Eko Premium firmy Najlepszy Ekogroszek, dostępny na stronie najlepszyekogroszek.pl. Mimo iż produkt nie wyróżnia się najlepszymi dostępnymi na rynku parametrami, to dzięki stosunkowi ceny do naprawdę dobrej jakości (wszystkie parametry powyżej minimalnych założeń), jest optymalnym wyborem.

Materiał Partnera

Komentarze

 • Arek

  Paliłem Ogniem, rzeczywiście był mokry, ale nie wszystkie worki i nie żeby od razu woda się lała. Co mi jeszcze nie pasuje, to sporo spieków - podajnim z PID'em. Całe szczęście, że bez kamieni i spala się dobrze, bo raz miałem historię podobną do opisanej przez pana Jarka.

 • Jarek

  Eko premium plus, Najlepszy ekogroszek. Czyli najlepszy z najlepszych.... MASAKRA. Kupiłem w lipcu - wody pełno, waga worków od 24,3 do 24,7kg max. 40% worków rozrywa się na zgrzewie. To wszystko w zamian za niewielką ilość popiołu można znieść, ale... P E Ł N O K A M I E N I !!! Poświęciłem się, ręcznie wybrałem z jednego worka 311 gr kamieni w cenie ponad 900 zł za tonę. Dziś skończyły mi się zawleczki - 3 szt., wybierałem, przebierałem i kolejny raz zerwany gwóźdź (bo zawleczek już nie mam). M A S A K R A. NIGDY NIE POLECĘ, chyba że najgorszemu wrogowi. Zapłaciłem za: wodę, kamienie i swoją pracę ponad 900 zł za tonę.

 • Stanisław

  Paliłem Ogniem. Kiedy mi przysłali , woda lała się z worków , zalane płytki w kotłowni, Przed zasypaniem dwa tygodnie uszyłem n a słońcu .Mało popiołu mało kaloryczny . Nie wart tej ceny.
  Czarna perła. Cholernie dużo popiołu, niska kaloryczność. Z Wesołej nie paliłem. Kolombusem nie paliłem. Paliłem tym ostatnim o 27 MJ. Bywało różnie. Jeden spalał sie dobrze, drugi się nie dopalał, trzecia dostawa się spiekał i za cholerę nic nie dało się zrobić z ustawieniami. jednym słowem wszystkie te rodzaje cenowo są przeszacowane w granicach około 150 zł na tonie. Ponadto obecnie zaobserwowałem , że ci którzy handlują rosyjskim węglem posiadają potężną reklam w stosunku do posiadanego towaru a na tle cen dostają głupoty. Ładne opakowania a wewnątrz niekiedy woda i szajs.

 • Darek

  Faktycznie z ekogroszkami jest różnie, ale i tak z tymi workowanymi jest o wiele lepiej niż ze zwykłym węglem ze składów, gdzie się kupuje z hałdy - przez kilka lat kupowałem od tego samego sprzedawcy ten sam węgiel, z tej samej kopalni, ta sama granulacja - efekt? Tak ogromna rozpiętość jakości sezon do sezonu, że dałem sobie spokój. Workowany opał może i nie zawsze da się kupić tak tanio, ale jednak jest bardziej ustandaryzowany, chociażby pod kątem wilgotności.