Jakie są zalety blachy trapezowej jako pokrycia dachowego?

Dach to jeden z elementów chroniących całą konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi. Ma też istotne znaczenie dla właściwej izolacji termicznej domu. To ważne z uwagi na optymalizację kosztów utrzymania budynku, a także ochronę przed zawilgoceniem. Jakie materiały na pokrycie dachu są dostępne na rynku? Czy warto zdecydować się na blachę trapezową?

Jakie są rodzaje pokrycia dachowego?

W marketach budowlanych, a także bezpośrednio na stronach producentów można znaleźć wiele materiałów, które wykorzystywane są do krycia dachów. Jak się okazuje, do najczęściej wybieranych zalicza się różnego rodzaju dachówki, w tym te ceramiczne. To materiały odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia. Niektórzy wskazują jednak na ich dość duży ciężar, który może być przeszkodą w przypadku niektórych konstrukcji dachowych, szczególnie w budynkach już istniejących, które wcześniej kryto lżejszym materiałem. Rozwiązaniem w tym przypadku jest np. blacha. Do wyboru są różne rodzaje tego materiału. Przykładem mogą być blachy płaskie oraz blachy trapezowe od Balex. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ blachy może być stosowany na budynkach przemysłowych, gospodarczych, a także mieszkalnych.

Jakie są zalety wykorzystania blachy trapezowej do pokrycia dachu?

Blacha trapezowa jest materiałem bardzo wytrzymałym, pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczona. Wskazuje się, że przy odpowiednim montażu dach z blachy trapezowej ocynkowanej może wytrzymać nawet do 25 lat. Odporna na uszkodzenia związane z warunkami atmosferycznymi, a także uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie jest stosunkowo tania w porównaniu do innych materiałów stosowanych jako wykończenie dachu. Chodzi tutaj również o koszty montażu. Podkreśla się, że blacha trapezowa jest łatwa w montażu, dlatego nie potrzeba do jej układania wysoce specjalistycznego sprzętu. Warto też zauważyć, że blacha dostępna jest w wielu kolorach, co pozwala dobrać ją w taki sposób, aby pasowała do budynku wizualnie.

Kiedy najczęściej stosuje się blachę trapezową?

Blacha trapezowa może być układana przede wszystkich na więźbach o prostej i ekonomicznej konstrukcji. Sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie nie ma silnych podmuchów wiatru, które mogłyby zerwać tak lekkie poszycie. Dodatkowo blacha bywa stosowana zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i gospodarczym. Bardzo często wykorzystywana jest do krycia dachów w altanach, komórkach gospodarczych, a także garażach. Sprawdza się jako wykończenie różnego rodzaju wiat i otwartych pawilonów. Może być też stosowana jako wykończenie dachu budynków przemysłowych, takich jak hale czy magazyny.