Kupujesz okna? Nie popełniaj tych błędów! Poradnik jak NIE kupować okien

Wbrew pozorom wybór odpowiednich okien do domu nie jest łatwym zadaniem. Często popełniane są błędy, które sprawiają, że okna nie spełniają swojej roli i w rezultacie nadają się do wymiany. Wynika to głównie z braku fachowej wiedzy, nieskorzystania z profesjonalnego wsparcia bądź chęci poczynienia oszczędności kosztem jakości. Jakich błędów należy się wystrzegać przy zakupie okien? Sprawdźcie w naszym poradniku.

Nie tylko wygląd okna się liczy!

Wiele osób skupia się na wyglądzie okien, błędnie zakładając, że każde z nich spełni swoją rolę. Dobranie stolarki okiennej do stylu domu oraz jej walory estetyczne są oczywiście bardzo ważne, ale – jeśli zależy nam na komforcie domowników – warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry. Do najważniejszych z nich należą: współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik izolacji akustycznej.

Zacznijmy od pierwszego z nich – czyli współczynnika przenikania ciepła (Uw) – który ma kluczowe znaczenie dla zachowania energii cieplnej w domu. Im wartość Uw jest niższa, tym okno jest bardziej energooszczędne. Montaż takich okien jest wprawdzie droższy, ale gwarantuje znacznie niższe rachunki za ogrzewanie – inwestycja będzie więc opłacalna!

Bardzo ważny jest również współczynnik izolacji akustycznej (Rw), który wyrażany jest w decybelach. W zwykłych oknach wynosi on ok. 30 dB, co w przypadku budynku w głośnej okolicy może okazać się niewystarczające. Jaka wartość będzie więc optymalna? Okna w domu przy ruchliwej, hałaśliwej ulicy powinny mieć min. 40 dB, a w pobliżu lotniska ponad 45 dB.

Nieznajomość przepisów – warunki techniczne dotyczące okien

Osoby budujące dom powinny koniecznie zapoznać się z obowiązującymi warunkami technicznymi, które dotyczą współczynnika Ep i innych wartości. Współczynnik Ep określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, zużywaną do ogrzewania, wentylacji, oświetlenia czy przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W Warunkach technicznych 2017 wskazana jest również wartość współczynnika przenikania ciepła, która może osiągnąć maksymalnie 1,1 W/m²K dla zwykłych okien oraz 1,3 W/m²K dla okien dachowych. Wymagania te będą obowiązywać do końca 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. przepisy będą jeszcze bardziej restrykcyjne: w przypadku zwykłych okien dopuszczalna wartość spadnie do 0,9 W/m²K, a okien dachowych – do 1,1 W/m²K.

Decyzja o zakupie okna oparta tylko na cenie

Jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze okien jest ich cena. Kiedy jednak jest zbyt niska, powinno to dać nabywcy do myślenia. Warto sprawdzić nie tylko parametry okna, ale również wszystkie elementy, wchodzące w zakres ceny oraz długość udzielanej gwarancji. Jeśli wątpliwości się nie rozwieją, zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór renomowanego producenta stolarki okiennej.

Czy wszystkie okna w domu powinny być takie same?

Kolejnym błędem przy wyborze okien jest niedopasowanie ich do poszczególnych pokoi w domu oraz innych warunków. I nie chodzi tu tylko o różne wielkości czy kształty okien, ale również ich umiejscowienie, parametry i dodatkowe zabezpieczenia. Różnice te zależą od głównie od dwóch czynników:

1. Ekspozycji na poszczególne strony świata

Warto pamiętać o tym, że na elewacji południowej powinno się umieścić duże okna, co zagwarantuje doskonałe doświetlenie wnętrz i zyski ciepła, a po stronie północnej lepiej ograniczyć ich wielkość i ilość.

2. Funkcji pomieszczenia, w którym się znajdą

Przykładowo w sypialni umiejscowionej od strony ulicy powinno się rozważyć opcję zakupu nawiewników, a w pokojach dziecięcych montaż blokad uniemożliwiających łatwe otwieranie okien.

Pominięcie bezpieczeństwa okien

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można włamać się do domu, jeśli okna nie będą odpowiednio zabezpieczone. Oczywiście nawet najlepsze okna antywłamaniowe nie dają gwarancji, że nie wejdzie przez nie włamywacz – wszystko zależy od jego sprzętu i doświadczenia. Jednak okna o podwyższonej odporności na włamanie skutecznie opóźnią moment sforsowania okien, umożliwiając właścicielom lub służbom ochrony interwencję. Nie trzeba montować stolarki okiennej z zabezpieczeniami w całym domu – wystarczy w miejscach, do których jest łatwy dostęp z zewnątrz, czyli na parterze.

Świetną alternatywą dla tradycyjnych okien antywłamaniowych, a także systemów alarmowych jest REHAU Smart Guard, czyli prewencyjna ochrona przeciwwłamaniowa. W ościeżnicy okien ukryty jest inteligentny czujnik, który wykrywa włamywacza i samoczynnie uruchamia program ochronny, skutecznie go odstraszając za pomocą sygnałów optycznych i akustycznych. Co więcej – w odróżnieniu od popularnych systemów alarmowych – włącza się zanim dojdzie do uszkodzenia okien lub drzwi.

Zobaczcie, jak działa system REHAU Smart Guard.

1. Czujnik ruchu wykrywa ruchy w strefie aż do 20 cm przed oknem lub drzwiami balkonowymi.
2. Włącza się migające światło LED, będące wizualnym ostrzeżeniem dla włamywacza.
3. Jeżeli włamywacz się nie wycofa, uruchamia się następny stopień eskalacji… i
4. ...sygnalizator wydaje ostrzeżenie akustyczne.

Poniżej zamieszczamy parę zdjęć przedstawiających okna wyposażonych w system REHAU Smart Guard. Jak widać, są nie tylko bezpieczne, ale również piękne i nowoczesne. Oprócz tego charakteryzują się świetnymi parametrami technicznymi, które sprawiają, że są też energooszczędne.

Pominięcie komfortu domowników

Aby zapewnić najmłodszym domownikom komfort i bezpieczeństwo, warto pomyśleć nie tylko o blokadach uniemożliwiających otwarcie okien na oścież, ale również o niskich progach drzwi balkonowych i tarasowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się też, gdy w domu będą miały zamieszkać seniorzy lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zdarza się również, że inwestorzy planują duże i efektowne przeszklenia na piętrze, nie zwracając uwagi na ich bezpieczeństwo. Montują portfenetry z poziomymi balustradami, po których z łatwością mogą wspiąć się dzieci i zrobić sobie krzywdę. Sposobem na uniknięcie tego zagrożenia są systemy ochrony przed upadkiem z wysokości, które najczęściej jednak mają niekorzystny wpływ na wygląd przeszklonych fasad z oknami.

W odpowiedzi na potrzeby klientów, którym zależy nie tylko na efektownym wyglądzie przeszkleń, ale również ich bezpieczeństwie, powstał nowy system balkonów francuskich SKYFORCE. Prezentuje się stylowo i zapewnia nieograniczone widoki na zewnątrz. Widoczne części systemu SKYFORCE można idealnie dopasować do koloru okien REHAU, co stworzy piękną koncepcję architektoniczną. Co więcej, ekipa REHAU może zamontować nie tylko okna, ale również gotowy balkon, dzięki czemu można oszczędzić cenny czas i skrócić realizację budowy domu.

Nieuwzględnienie dodatkowych akcesoriów

Dokonując wyboru okien, warto od razu zastanowić się nad montażem odpowiednich dodatkowych elementów, takich jak parapety, rolety zewnętrzne, nawiewniki czy klamki, ponieważ ich późniejsza wymiana może być kłopotliwa. Wszystkie akcesoria powinny być do siebie dopasowane.

Zatrudnienie niewłaściwej ekipy montażowej

Należy pamiętać o tym, że nawet okna z najwyższej półki, o najlepszych parametrach, takich jak wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna czy ochrona przed włamaniem, nie zachowają swoich właściwości, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Z tego powodu należy starannie dobrać ekipę montażową, zwracając uwagę na jej referencje i certyfikaty a nie niską cenę.

Komentarze

  • Bedzio 2021-02-23T15:29:53Z

    co to za projekt domu?