Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie

Niezależnie od tego, czy relaksujące chwile na tarasie spędzasz przy kawie i książce, czy też w towarzystwie swoich bliskich, warto uczynić tę przestrzeń jeszcze milszą dla oka. Aranżacja tarasu powinna być nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale również korzystna dla samopoczucia. Duże znaczenie zarówno dla estetyki, jak i klimatu w Twojej strefie odpoczynku ma obecność roślin. Sprawdź, jakie gatunki sprawdzą się na tarasie!

Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie
Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie

Jakie rośliny wybrać na taras?

Nawet podczas sezonu letniego przestrzeń tarasu narażona jest na gwałtowne porywy wichury i ulewne deszcze towarzyszące częstym burzom. Z tego względu łatwo wywnioskować, że delikatne okazy roślin doniczkowych nadają się tylko do domu. Na zewnątrz mogą nie poradzić sobie z trudnymi warunkami podczas niepogody. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wskażemy sprawdzone i najpopularniejsze wskazówki dotyczące aranżacji tarasu.

Najłatwiejszym sposobem na metamorfozę tarasu jest wykorzystanie roślin, które mogą rosnąć na zewnątrz w donicach. Jeżeli jednak Twój taras znajduje się tuż nad ziemią, możesz otoczyć go rabatą lub posadzić pod nim pnące kwiaty, które obejmą barierki fantazyjnymi splotami. W ten sposób jeszcze bardziej poczujesz bliskość natury podczas wypoczynku!

Rośliny sezonowe na taras

Do dekoracji tarasu możesz wykorzystać rośliny sezonowe. Są zwykle przystosowane do warunków zewnętrznych panujących w naszej strefie klimatycznej, dlatego sprawdzają się tak samo dobrze na balkonie, jak na werandzie. Stosowanie gatunków jednorocznych jest doskonałą alternatywą dla osób, które lubią wprowadzać zmiany do swojego otoczenia. Taras co roku będzie wyglądał inaczej. W jednym sezonie możesz postawić na dominantę kolorystyczną, w drugim – na fantazyjnie ukształtowane listowie, innym razem zaś połączyć wiele ciekawych okazów w niepowtarzalną kompozycję!

Jakie rośliny sezonowe na taras wybrać? Do dyspozycji masz wiele gatunków – zarówno pod postacią nasion zasiewanych bezpośrednio do Twojej donicy, jak i uprawianych metodą rozsady, a więc dostępnych zwykle w postaci sadzonek lub młodych okazów. Do najpopularniejszych kwiatów jednorocznych na taras należą begonie, lobelie, petunie, lwie paszcze, werbeny, aksamitki, astry, goździki i celozje. Chętnie wybierane są również kocanki, wilce i kobee. Wykorzystać możesz także maciejkę i inne kwiaty rabatowe.

Rośliny wieloletnie na taras

Na Twoim tarasie brakuje cienia? A może masz sporo przestrzeni do zaaranżowania? Postaw na krzewy, które przemienią to miejsce w prawdziwy ogród! Do uzupełnienia aranżacji wykorzystaj wieloletnie byliny, które są znacznie okazalsze od roślin kwitnących przez tylko jeden sezon.

Jakim roślinom tego typu warto się przyjrzeć? Zwróć uwagę na iglaki – być może Twoje świąteczne drzewko w doniczce zyska drugie życie jako ozdoba tarasu? Do zasadzenia w donicy nadają się także odmiany jałowca i kosodrzewiny. Jeżeli preferujesz kwiaty, postaw na krzewy ozdobne, np. azalie, tawuły i forsycje. Pośród najpopularniejszych bylin, których wysokość osiąga około pół metra, znajdziesz m.in. odmiany rozchodnika i rudbekii.

W czym posadzić rośliny na tarasie?

Niezbędnym akcesorium ogrodniczym do uprawy wszelkich roślin na tarasie są doniczki dla roślin tarasowych. Ich rozmiar dopasuj do możliwości wzrostu danego okazu. Wśród dostępnych na rynku modeli z pewnością znajdziesz wiele wariantów uzupełniających obecny wystrój tarasu bądź dopasowanych do Twojego pomysłu na nową aranżację. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ewentualne otwory drenażowe w doniczkach. Niektóre modele mogą wymagać dokupienia podstawki!

Rośliny jednoroczne kupowane w formie sadzonek lub młodych okazów zazwyczaj mają plastikową doniczkę. Nie musisz jednak ich przesadzać. Wystarczy, że zakupisz zestaw osłonek, który doskonale pasuje do Twojego tarasu. Każdego roku jednym ruchem wsuniesz nowy okaz w stylową osłonkę i bez trudu uzyskasz estetyczną dekorację.

Podłoże dla roślin tarasowych

Każdy gatunek rośliny ma swoje preferencje pod względem warunków. Wybierając rośliny na swój taras, weź pod uwagę kwestię związaną z nasłonecznieniem. Zadbaj o to, aby okaz otrzymał tyle światła, ile potrzebuje, inaczej nie rozwinie się prawidłowo lub szybko zżółknie i zwiędnie.

Dla wzrostu rośliny znaczenie ma również rodzaj podłoża. Postaraj się, aby ziemia wykorzystana do sadzenia roślin w donicy była dopasowana do gatunku, a nie uniwersalna. Gotowe mieszanki glebowe są dostępne na rynku, ale jeżeli chętnie zajmujesz się ogrodnictwem, możesz własnoręcznie przygotować podłoże. Wykorzystaj w tym celu ziemię kompostową, torf kwaśny lub odkwaszony i inne składniki, np. perlit, piasek lub korę kompostowaną – zależnie od preferencji rośliny.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Tak jak rośliny domowe i ogrodowe, okazy, które rosną na tarasie, wymagają odpowiedniej opieki. Dbaj o właściwy poziom nawilżenia gleby – zwłaszcza w upalne dni. Warto również skorzystać z nawozów i odżywek, które wzmocnią rośliny.

Jeśli masz na swoim tarasie rośliny wieloletnie, wymagają one także przygotowania do przezimowania. Mniejsze byliny przechowaj w domu, a iglaki i krzewy zabezpiecz przed mroźnym wiatrem. Pamiętaj, że nie tylko górna część rośliny musi być osłonięta. Donica również powinna być zaizolowana, aby chłód nie uszkodził korzeni.