Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Zainteresowanie montażem klimatyzacji w domach rośnie szczególnie w miesiącach wakacyjnych. Z uwagi na to, że ceny klimatyzatorów nie są tak wysokie jak kiedyś, przestało się je postrzegać jako sprzęt luksusowy.

Co zrobić, by w ciepłe, letnie dni było w domu przyjemnie? Ulgę w upalne popołudnia oraz komfort użytkowania pomieszczeń w domu przyniesie klimatyzator dostosowany do naszych potrzeb. Urządzenie klimatyzacyjne tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Mimo że ciągle kojarzy się jedynie z funkcją chłodzenia powietrza, może zawierać też funkcję grzania, utrzymując daną temperaturę przez cały rok, jak też funkcję nawilżania czy osuszania powietrza. Odpowiednia temperatura, optymalny poziom wilgotności i brak zanieczyszczeń w powietrzu zapewnią komfort nawet alergikowi.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Najtańsze są klimatyzatory przenośne, które można przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego w zależności od potrzeb. Taki typ klimatyzacji ma jednak niewielką moc chłodzenia i głośno pracuje. Innym rodzajem klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne jednoczęściowe, które instaluje się na ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna część znajduje się na zewnątrz, a druga wewnątrz domu. Wadą jest głośna praca i niezbyt estetyczny wygląd. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się urządzenia typu split. Mają one większą wydajność niż monoblokowe klimatyzatory. Składają się z części wewnętrznej, która schładza powietrze w pokoju, oraz jednostki zewnętrznej, która odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory typu multisplit składają się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku wewnętrznych, które obsługują kilka pokojów jednocześnie. Zaletą jest możliwość ustawienia pożądanej temperatury dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Plusem klimatyzatorów split oraz multisplit jest także to, że część, która wytwarza najwięcej hałasu, znajduje się na zewnątrz.

Przydatne funkcje urządzenia

Klimatyzatorem można sterować za pomocą pilota lub sterownika przymocowanego do ściany. W ten sposób ustawimy preferowaną temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramujemy godzinę włączania i wyłączania się urządzenia. Istnieje także możliwość ustawiania strumienia powietrza, by płynął w określonym kierunku lub regularnie się zmieniał. Niektóre typy klimatyzatorów zawierają funkcję szybkiego schłodzenia powietrza w pomieszczeniu czy też funkcję cichej pracy w nocy.

Urządzenia klimatyzacyjne chłodzą powietrze dzięki zawartym w nich substancjom o niskiej temperaturze wrzenia, które odbierają ciepło z pomieszczenia. Stosuje się w tym celu związki HCFC potocznie zwane freonami. Ze względu na szkodliwy wpływ na warstwę ozonową Ziemi wycofany z użycia został najpopularniejszy związek HCFC z czynnikiem R22 i zastąpiony innymi.

Klimatyzacja nie tylko precyzyjnie reguluje temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale też dostosowuje automatycznie optymalną dla organizmu człowieka wilgotność powietrza. Poza tym stwarza przepływ powietrza, nie powodując przeciągów. Dzięki zawartym w niej filtrom zatrzymującym dopływ pyłu, kurzu, roztoczy i bakterii pozwala na uzyskanie w pokoju czystego powietrza, co jest niezwykle ważne dla alergików. Należy jednak pamiętać, że klimatyzator nie dostarcza świeżego powietrza, a jedynie ochładza powietrze w pomieszczeniu, dlatego ważna jest odpowiednia wentylacja. Nie do końca jest prawdą, że klimatyzatora możemy używać zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza. Zawarty we freonie rozpuszczony olej służący do smarowania sprężarki wytrąca się w niskich temperaturach, przez co uniemożliwia przepływ freonu. Klimatyzatory z wyższej półki zawierają olej o niskiej temperaturze gęstnienia i mogą pracować w temperaturze wynoszącej minimum -10°C. Trzeba jednak wiedzieć, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym słabiej klimatyzator grzeje. Jak zatem widać, klimatyzatora można używać do ogrzania powietrza jedynie w okresie przejściowym przed pojawieniem się dużych mrozów.

Nie zapominajmy o konserwacji

Urządzenie klimatyzacyjne wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Jeśli klimatyzacja działa jedynie jako urządzenie chłodzące powietrze, konserwację należy wykonywać raz do roku, jeśli korzystamy z niej także jako urządzenie grzewcze – dwa razy w roku. Konieczna jest regularna wymiana filtra w urządzeniu, a także przegląd sprzętu stwierdzający brak usterek. Należy pamiętać o tym, że wyciek freonu może nie tylko spowodować uszkodzenie urządzenia, ale także może być niebezpieczny dla środowiska.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.