Na czym polega elewacja wentylowana – jakie są jej cechy?

Elewacja odpowiada nie tylko za wygląd budynku – spełnia ona szereg zadań, takich jak np. ochrona warstwy termoizolacyjnej przed czynnikami zewnętrznymi i odprowadzanie wody pochodzącej z opadów. Czym jest elewacja wentylowana i jak wygląda jej konstrukcja?

Co to jest elewacja wentylowana?

Elewacja jest ważnym elementem budynku, ponieważ pełni funkcje ochronne i odpowiada za efekt wizualny. Wybór odpowiedniego typu elewacji powinien być dobrze przemyślany, a najlepiej skonsultować go z fachowcami. Elewacje wentylowane różnią się od tradycyjnych obecnością szczelin wentylacyjnych, które umożliwiają przepływ powietrza pomiędzy warstwami. Ten sposób tworzenia elewacji nazywany jest również metodą lekką suchą. Do ściany konstrukcyjnej montuje się ruszt z desek, kształtowników metalowych lub przeznaczonych do tego celu listew. Między elementami rusztu układane są płyty odpowiadające za termoizolację – może być to między innymi styropian lub wełna mineralna.

Wienerberger
Co ciekawe, nie przykleja się ich klejem, a jedynie mocuje za pomocą kołkowania. Następny krok to montaż warstwy wierzchniej – robi się to za pomocą przeznaczonych do tego celu łączników lub w sposób określony przez producenta. W każdym przypadku podczas montażu elementów osłonowych należy pozostawić szczelinę pomiędzy warstwą ocieplenia a okładziną. Ruch powietrza w szczelinie pozwala odprowadzać nagromadzoną w niej wilgoć. Ostatnia, wykończeniowa warstwa może mieć formę płyt włókno-cementowych, ceramiki, kamienia naturalnego, laminatów HPL, blach, kompozytów, a także okładzin drewnianych i drewnopodobnych. 

Wentylacja elewacji – jak przebiega i czemu służy?

Elewacja montowana za pomocą metody lekkiej suchej powinna mieć dostęp powietrza od spodu (odpowiednie szczeliny). Dzięki temu będzie następować ciągła swobodna wymiana powietrza. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy południowa ściana jest mocno nasłoneczniona. W takim przypadku nagrzane powietrze unosi się do góry, a w jego miejsce od spodu wchodzi chłodniejsze – jest to naturalny sposób chłodzenia budynku. Elewacja wentylowana sprawdza się również zimą, ponieważ podczas panowania niskich temperatur powietrze przepływające przez szczelinę usuwa z niej wilgoć, którą budynek oddaje na zewnątrz. Proces ten poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną domu. O metodzie lekkiej suchej warto pomyśleć szczególnie wtedy, kiedy jako materiału ociepleniowego używamy wełny mineralnej, która jest dość nasiąkliwa, a wilgoć może pogarszać jej właściwości. Zastosowana okładzina powinna być odsunięta od warstwy ocieplenia o 2‒3 cm. 

Zalety elewacji wentylowanej

Wykończenie fasady domu metodą lekką suchą daje nam duże możliwości w zakresie uzyskania pożądanego przez nas designu. Drewniana szalówka, klinkier czy płyty włókno-cementowe wyróżnią dom wśród innych. Dostępne okładziny pozwalają na uzyskanie niemal dowolnego stylu architektonicznego. Kolejna zaleta to dłuższe zachowanie konstrukcji budynku w dobrym stanie – odprowadzana na bieżąco wilgoć i gorące powietrze nie wpływają na korozję materiałów budowlanych i ociepleniowych. Do zalet elewacji wentylowanej należy również lepsza izolacyjność termiczna budynku w odniesieniu do fasad wykonanych w innych technologiach, a co za tym idzie ‒ mniejsze koszty ogrzewania i większy komfort cieplny wewnątrz domu. Latem ściany nie nagrzewają się, dlatego łatwiej zachować przyjemny chłód w budynku.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

  • Magda 2022-02-09T14:04:35.723Z

    Świetny artykuł! Dobrze wyjaśniony temat, konkretny a przede wszystkim krótszy.