Nowoczesne okna – sprawdź TRENDY 2020!

Początek roku w świecie designu to czas zapowiedzi nadchodzących trendów. Co będzie modne w 2020 roku w stolarce okiennej? Jakie okna architekci polecają do nowych domów? Jakie wykończenia okien okażą się najmodniejsze?

Nowoczesne okna - trendy 2020
Nowoczesne okna - trendy 2020

Nowoczesne okna – minimalizm nadal na topie…

Już od kilku sezonów dominującym trendem jest minimalizm i styl inspirowany skandynawskim designem, owocującym w proste, geometryczne bryły. Oszczędność środków, brak zbędnych ozdobników, skupienie na praktyczności rozwiązań – to nurty, którymi projektanci kierują się w dekorowaniu wnętrz i wykończeniach w 2020 roku – także w stolarce okiennej. Dominują proste formy okien, bez niepraktycznych detali czy ornamentów – w tym m.in. przecinających szkło ram oraz szprosów. Poniżej kilka przykładów.

Moda na energooszczędność – zwłaszcza w przypadku okien

Drożejące ogrzewanie i rosnąca świadomość na temat ekologii sprawiają, że coraz popularniejsze stają się okna energooszczędne, które znacznie zmniejszą zapotrzebowanie budynku na energię. Dzięki montażowi energooszczędnych okien, obniżysz rachunki za ogrzewanie, a także przyczynisz się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy. Mimo, że okna energooszczędne są nieco droższe od standardowych, ostatecznie inwestycja w nie może okazać się dla nas opłacalna już na początkowym etapie, ponieważ istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na taki zakup z programu „Czyste powietrze”.

Wybór okien energooszczędnych od jakiegoś czasu wydaje się ponadto być koniecznością ze względów prawnych – zaostrzone zostały bowiem przepisy dotyczące zapotrzebowania budynku w energię, o czym piszemy poniżej. Kupując nowe okna, musisz mieć więc na uwadze nie tylko nowoczesny wygląd, ale także parametry, aby spełnić wymagania dla nowych budynków realizowanych w 2020 i 2021 roku. Od 2017 roku obowiązują nowe Warunki techniczne 2017, według których wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien może osiągnąć maksymalnie wartość 1,1 W/(m2.K). Od 2021 roku poziom ten zostanie jeszcze bardziej zaostrzony – do 0,9 W/(m2.K). Oznacza to, że jeśli chcemy zbudować dom w przyszłym roku (2021), musimy zastosować w nim nowoczesne okna podobne parametrami do pasywnych (dla okien pasywnych Uw jest nie większe niż 0,8 W/(m2.K)). Inne wartości dotyczą okien dachowych – w tym przypadku od 2019 roku wymagane jest maksymalnie 1,3 W/(m2.K) oraz od 2021 roku 1,1 W/(m2.K). Jakie okna spełnią opisane wyżej parametry? Powinniśmy wybierać okna trzyszybowe, w których zastosowano m.in. ciepłe ramki dystansowe ograniczające straty ciepła. Więcej na temat wymaganych parametrów dotyczących energooszczędności budynków przeczytasz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002285).

Duże przeszklenia – to więcej światła w Twoim domu!

W kwestii energooszczędności, od razu nasuwa się pytania: czy istnieją okna, które są bardzo nowoczesne, ale jednocześnie energooszczędne? Oczywiście. Producenci idąc z duchem czasu, proponują nam np. duże, nowoczesne przeszklenia, z doskonałymi parametrami przenikalności cieplnej. Okazuje się, że duże okna sięgające od podłogi do sufitu, mogą być równie energooszczędne, co małe, tradycyjne przeszklenia. Przykładem mogą być systemy okienne Synego, których współczynnik Uw plasuje się na poziomie 0,66 W/(m2.K). To piękno, energooszczędność i dużo światła w jednym! Co ma wpływ na tak niski współczynnik przenikania ciepła we wspomnianych oknach? To m.in.:

 

  • głębokości profili 80 mm (wąskie proporcje przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów ochrony cieplnej),
  • niskie złożenia 117 mm (pozwalające na zastosowanie większych tafli szyb),
  • miejsce na oszklenie do 51 mm (aby można było zastosować ciepłe, potrójne szyby zespolone),
  • 7 komór w ościeżnicy oraz 6 komór w skrzydle (aby podwyższyć parametry izolacji termicznej),
  • obwiedniowe uszczelki (ochrona przed wilgocią oraz przeciągami),
    opcjonalna uszczelka środkowa (stosowana w celu osiągnięcia jeszcze lepszej izolacyjności okna).

Warto zainwestować w energooszczędne, duże przeszklenia, ponieważ nadadzą budynkowi i wnętrzom wyjątkowej lekkości i synergii z otoczeniem. Taras i ogród będą wówczas stanowić naturalne przedłużenie salonu. Więcej światła w domu polepszy również samopoczucie mieszkańców.

Jaki wybrać kolor i strukturę okien? Najmodniejsze okna w 2020 roku!

Niegdyś nie wyobrażaliśmy sobie, aby kupić okna PVC w innych kolorze niż białym lub ewentualnie z ciemną ramą od strony zewnętrznej. Wynikało to z tego, że inne wykończenia po pierwsze nie były tak powszechne i dostępne, po drugie – okna z nietypowymi wykończeniami były zwyczajnie o wiele droższe. Dzisiaj wykończenia z wyższej półki stają się również osiągalne dla osób z przeciętnym budżetem. A dostępne kolory i struktury pozwalają na dopasowanie okien praktycznie do każdego wnętrza. Jakie barwy będą królować wśród okien w nowo budowanych domach? Jak wskazują eksperckie portale internetowe, klasyczne białe okna wybierane są nadal, ale znacznie rzadziej, niż kilka lat temu – ustępują miejsca oknom w odważnych kolorach. Coraz bardziej modne stają się okleiny imitujące drewno, zwłaszcza kolory takie jak: złoty dąb, orzech, winchester. Odnotowuje się również zainteresowanie stolarką okienną w ciemniejszych tonach, np. antracycie (który już jest bardzo widoczny w Polsce w stolarce drzwiowej i bramach garażowych/wjazdowych), w różnych jego odmianach (piaskowanym czy drewnopodobnym). Dostępność nowoczesnych oklein i ich jakość wykonania sprawiają, że na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy okna ma ramę drewnianą, czy PVC. Dzięki temu możemy wprowadzić do swoich wnętrz naturalną, skandynawską stylistykę w stolarce, zachowując trwałość i niezawodność, jaką dają nam plastikowe okna.

Nowoczesne wykończenia okien – polecamy!

Zanim kupisz okna, sprawdź, jakie są dostępne wykończenia w ofertach online. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najbardziej stylowe warianty (więcej oklein, lakierów i nakładek okiennych – sprawdź TUTAJ).

1. Okleiny do złudzenia przypominające drewno!

Okleiny do złudzenia mogą przypominać drewno, a stosowane są na oknach PVC! To idealna alternatywa dla drewna – okna zachowują styl tego naturalnego materiału, jednak są zdecydowanie trwalsze i pozbawione jego wad. W przeciwieństwie do okien drewnianych nie musimy ich regularnie impregnować, a to wymaga czasu i nakładów finansowych. Okleiny są matowe – to piękny, naturalny design.

2. Okleiny w wielu barwach! Drewnopodobne, metaliczne, jednolite...

Okleiny w wyjątkowych barwach dla profili okiennych. Do wyboru mamy np. folie barwne do okleinowania okien PVC, które zbudowane są z dwóch warstw (bazy oraz warstwy ochronnej). Dostępne są również warianty gładkie lub o powierzchni strukturowanej.

3. Lakiery do profili okiennych zamiast okleiny

Poza okleinami, mamy do wyboru profile okienne wykończone lakierem. Zdecydowanie się na taki wariant umożliwi nam zastosowanie praktycznie każdego koloru. Powierzchnia może być błyszcząca lub matowa. Możliwe są również warianty z różnymi fakturami, dzięki nowym lakierom strukturalnym z domieszkami specjalnych cząsteczek.

4. Nakładki aluminiowe – nowoczesne i bardzo trwałe wykończenie okien!

Nakładki aluminiowe to gwarancja uzyskania nowoczesnego wyglądu stolarki okiennej. Za ich wyborem przemawia atrakcyjny wygląd aluminium połączony z zaletami tworzywa PVC. Nakładki doskonale dopasowują się do kształtu profili, są bardzo trwałe oraz odporne na wszelkie warunki pogodowe. Ponadto nakładki okienne dostępne są aż w ponad 170 kolorów palety barw RAL! Twoje okna mogą być unikatowe, nowoczesne i służyć przez długie lata!

Kolor to nie wszystko! Okna chroniące przed hałasem z ulicy

Przy wyborze okien – zwłaszcza dużych przeszkleń – warto zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność, którą mierzymy w decybelach. W standardowych oknach plasuje się ona na poziomie ok. 30 dB. Wybierając okna, zwróć więc uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw – powinien on przekroczyć przynajmniej 35 dB. Jednak okna z takim współczynnikiem Rw nie będą nadawały się np. do domu usytuowanym blisko trasy szybkiego ruchu – w takich lokalizacjach poleca się okna z izolacyjnością akustyczną na poziomie 45 dB. Jeżeli natomiast mieszkamy niedaleko lasu, w cichej okolicy, możemy wybrać okna z niższym parametrem Rw.

Jeśli chcesz określić, czy okna zapewnią Ci komfort dźwiękowy, odejmij od wartości danego hałasu wartość Rw, czyli np. od 80 dB generowanych przez szczekanie psa, odejmij współczynnik izolacji akustycznej okna np. na poziomie 35 dB. Otrzymasz tym sposobem wynik 45 dB. Oznacza to, że im wyższa jest wartość współczynnika Rw okna, tym lepiej ochroni ono wnętrza budynku przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.

Od czego zależy dźwiękoszczelność okien? Jest ona uzależniona m.in. od liczby szyb (okna 3-szybowe lepiej izolują wnętrza nie tylko od strat ciepła, ale i od hałasu). Istotne jest też zespolenie szyb oraz wklejenie ich do profilu okiennego. Nie bez znaczenia pozostaje liczba uszczelek przylgowych – standardem są min. trzy uszczelki.

Duże okna mogą być bezpieczne! Nowoczesne systemy przeciwwłamaniowe

Nowoczesne, duże okna, mogą nie przekonać niektórych inwestorów, ponieważ pojawia się obawa włamania – wnętrza są bardziej widoczne, a wybicie szyby i dostanie się do domu przez włamywacza może wydawać się na pozór łatwiejsze. Rozwiązaniem jest zakup takich systemów okiennych, które posiadają ukryte w ościeżnicy technologie przeciwwłamaniowe (m.in. inteligentny czujnik wykrywający włamywacza i uruchamiający program ochronny), np. REHAU Smart Guard.

To zupełnie nowe podejście do tematu bezpieczeństwa, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, system odstrasza włamywacza zanim dojdzie do szkody. To nie jest produkt z kategorii alarm, gdyż te informują domowników, że do wtargnięcia już doszło, a tym samym szkody zostały już wyrządzone.

Komentarze

  • Jacek lewandowski 2020-04-13T06:12:57Z

    Cena pelnego okna np. 2na2m

    • Tooba.pl 2020-04-15T07:21:37Z

      Dzień dobry! W artykule pisaliśmy o różnych możliwościach dopasowania okna do własnego stylu (kolor, rodzaj okleiny, smart guard). Aby uzyskać wycenę konkretnego okna należy skorzystać z wyszukiwarki punktów sprzedaży: https://www.rehau.com/pl-pl/punkty-sprzedazy-okien - wystarczy wpisać miejscowość, w której Pan się znajduje i wyświetlą się punkty, w których można kupić okna REHAU i tam również zostanie przygotowana wycena. Pozdrawiamy!