Oświetlenie na wysoki połysk. Jak wyczyścić nawet najbardziej nietypową lampę?

Nadeszła wiosna a z nią najwyższa pora na odwieczne i uświęcone tradycją porządki. Piękne, słoneczne dni i budząca się do życia przyroda, motywują nas, żeby zmienić coś na lepsze również w naszych domach. Ochoczo zabieramy się zatem do porządkowania większych i mniejszych elementów wyposażenia. W ferworze działań nie można również zapominać o doprowadzeniu do pięknego stanu wszystkich lamp, które posiadamy w domach i mieszkaniach, żeby mogły służyć nam swym niezmąconym światłem przez długi czas.

W przypadku opraw oświetleniowych, podobnie jak z innymi sprzętami domowymi, należy przeprowadzać oczyszczanie w sposób delikatny i ostrożny. Jak to zrobić najlepiej, żeby poszczególne elementy wyglądały cały czas pięknie i nie ulegały zniszczeniu? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Sprzątaj z głową – czyli czym czyścić każdą z lamp?

Współczesne lampy wykonuje się z wielu, rozmaitych materiałów, o często różnych właściwościach. Z tego też powodu najlepiej kierować się sugestiami podanymi przez producenta. Jeśli nie zamieścił on instrukcji odnośnie konserwacji produktu, można znaleźć inne, praktyczne porady, jak skutecznie usunąć zabrudzenia z poszczególnych powierzchni. Kilka z nich zamieszczamy poniżej.

Zacznij od serca – czyścimy żarówki

Najlepiej zawsze zacząć od samego początku. Jeśli dysponujemy lampą, w której żarówka jest odsłonięta, szybko pokrywa się ona kurzem, który nie dość, że jest nieestetyczny, to również ogranicza ilość światła, przedostającego się do naszych wnętrz. Wiąże się to oczywiście ze stratą energii. Podczas czyszczenia wszystkie żarówki należy ostrożnie wykręcić z opraw i dokładnie wytrzeć suchą ściereczką. Świetnie sprawdza się mikrofibra, przyciągająca drobinki kurzu i pozwalająca dokładnie wyczyścić całą szklaną powierzchnię.

Pamiętaj, że woda i detergenty mogą uszkodzić niektóre części, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych technologii LED, dlatego zaleca się nie stosować ich podczas czyszczenia żarówek.

Piękny, klasyczny i czysty żyrandol

Żyrandole znów wracają do modnych wnętrz. Przyjmują różnorakie kształty i formy. Zazwyczaj są to dość rozbudowane struktury. Jak sobie z nimi poradzić w trakcie porządków? Jeśli jesteśmy zwolennikami kryształowej klasyki – kilka razy do roku, regularnie należy czyścić wszystkie szklane powierzchnie, aby zachowywały swój połysk i nie stawały się matowe. Można do tego używać mieszanki wody z mydłem i octem. Wlewamy przygotowaną miksturę do spryskiwacza i dokładnie rozpylamy na poszczególnych kryształkach. Zostawiamy je do wyschnięcia i następnie polerujemy ściereczką z mikrofibry, żeby nadać im piękny połysk.

Skarby niekoniecznie chciane pod sufitem – oprawy sufitowe

Lampy sufitowe brudzą się niezmiernie szybko. Niekiedy oprócz kurzu pojawiają się również w ich wnętrzu przeróżne insekty, które dokonują tam swojego żywota. Dlatego tak ważne jest, aby myć oprawy regularnie. Po zdemontowaniu klosz lub szklaną osłonę wkładamy do pojemnika wypełnionego ciepłą wodą z mydłem i dokładnie myjemy, a następnie wycieramy miękką, suchą ściereczką aż do uzyskania połysku.

Nie można również zapominać o samej oprawce i metalowych elementach – dla swojego bezpieczeństwa należy to robić wyłącznie suchą szmatką, która skutecznie przyciągnie wszelki kurz, nie uszkadzając przy tym istotnych elementów lampy.

Moda na różnorodność – jak czyścić różne materiały?

Współczesne produkty oświetleniowe są wykonywane z wielu różnych materiałów. Pozwala to na dopasowanie idealnej lampy do każdego wnętrza. Nie zapominajmy jednak, że nawet najmodniejsze i najlepsze jakościowo oprawy, które oferuje na przykład sklep z oświetleniem Azzardo.com.pl, wymagają regularnych zabiegów konserwatorskich, żeby mogły cieszyć nas swym pięknym wyglądem przez długi czas.

Lampy są obecnie produkowane z rozmaitych surowców, które powinno się czyścić w różny sposób, ze względu na odmienne właściwości każdego z materiałów.

Klosze i osłony z tradycyjnego szkła, metalu i plastiku, jeśli jesteśmy w stanie zdemontować je w sposób bezpieczny i oddzielić od przewodów elektrycznych, można bez przeszkód myć ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, po czym należy dokładnie wysuszyć i wypolerować każdy z elementów.

Nieco trudniej jest z abażurami z mniej trwałych materiałów, jak tkaniny lub papier. Warto je regularnie przecierać wełnianą ściereczką, przyciągającą drobinki kurzu, a raz na jakiś czas wyczyścić dokładnie z pomocą szczotki, dostępnej w zestawie z odkurzaczem.

Niestety, osłony papierowe, choć początkowo wyglądają pięknie i subtelnie, z czasem szarzeją i zmieniają kolor. Dlatego nawet pomimo regularnego odczyszczania, co jakiś czas warto pomyśleć o wymianie ich na nowe.

Z kolei w przypadku nowoczesnych produktów z drewna lub betonu podczas porządków można zastosować suchą lub wilgotną ściereczkę, która pomoże zebrać powierzchniowych kurz oraz usunąć wszelkie powstałe na powierzchni oprawy zanieczyszczenia. Jeśli pojawiają się silniejsze plamy, beton bez przeszkód wyczyścimy też z pomocą detergentów. Z kolei w przypadku drewna warto zastosować preparaty impregnujące, które nie dość, że nadają mu z powrotem piękny wygląd, zabezpieczają materiał, to często również sprawiają, że staje się ono zdecydowanie bardziej odporne na przyszłość na wszelkie zanieczyszczenia.

Kiedy już sama oprawa lśni czystością, pamiętajmy też, zwłaszcza w przypadku lamp stojących, o kablach – na nich również gromadzi się sporo brudu i kurzu, które mogą wpływać na estetyczny odbiór całego przedmiotu.

Modny dom, to czysty dom

Wiosenne porządki to jeden z punktów obowiązkowych w każdym domu. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę o ład i dobry stan wszystkich elementów wyposażenia należy dbać systematycznie przez cały rok.

Jeśli chcemy, żeby nasze piękne lampy zachwycały i dawały zawsze idealne światło, należy je regularnie odkurzać na sucho, a dwa-trzy razy do roku przeprowadzać kompleksowe mycie. Wówczas możemy być pewni, że nie dość, że wnętrze każdego dnia wygląda dobrze, to jeszcze oprawy posłużą nam przez długi czas. Systematyczność to podstawa pięknego i czystego domu. Nie ma zatem na co czekać. Zabieramy się zatem za porządki już teraz?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.