Pompa hydrauliczna, czyli podstawowy element maszyny budowlanej i rolniczej. Jak o nią dbać i gdzie naprawiać?

Pompa hydrauliczna jest niezbędnym elementem każdej maszyny budowlanej i rolniczej. Jej zadaniem jest dostarczanie do silnika hydraulicznego cieczy pod odpowiednim ciśnieniem, dlatego bez niej nie byłoby możliwości zasilania wielu maszyn. Jej prawidłowe działanie jest kluczowe, dlatego warto wiedzieć jak o nią dbać i gdzie naprawiać.

Pompa hydrauliczna – co to jest?

Zasada działania hydrauliki oparta jest na przepływie określonego rodzaju cieczy po układzie hydraulicznym. Pompa hydrauliczna odgrywa w tym procesie kluczową rolę. To właśnie ona odpowiada za zasilanie napędu hydraulicznego odpowiednią ilością oleju pompowanego pod wysokim ciśnieniem. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej, która została dostarczona przez silnik napędowy na energię hydrauliczną tłoczoną pod optymalnym ciśnieniem i ze wskazaną wydajnością.

Głównym zadaniem pompy hydraulicznej jest wygenerowanie dostatecznego ciśnienia, które zasili układ hydrauliczny. Cieczą przepływającą przez mechanizm pompy hydraulicznej jest olej. Pełni on funkcję przekaźnika, gdyż to właśnie on przekazuje energię. W zależności od metody podnoszenia ciśnienia cieczy wyróżniamy różne rodzaje pomp hydraulicznych.

Prawidłowa eksploatacja pomp hydraulicznych – jak dbać o nią?

Prawidłowa eksploatacja pomp hydraulicznych jest niezmiernie ważna, gdyż urządzenie stanowi serce każdej maszyny budowlanej i rolniczej. Podczas użytkowania urządzenia należy pamiętać o tym, aby dobierać do niego olej o odpowiednich parametrach oraz zapewniać maszynie jego optymalny poziom. Zbyt mała ilość może powodować zapowietrzanie się pompy hydraulicznej, o którym świadczyć może zbyt głośna praca urządzenia. Uzupełnienie oleju powinno całkowicie zniwelować ten problem.

Standardową praktyką powinno stać się również filtrowanie nowego oleju. System hydrauliczny jest dość wymagający i może się okazać, że zapewniony przez producenta poziom czystości będzie niewystarczający. Zaniechanie tej czynności może skutkować awarią elementów układu hydraulicznego bądź zatkaniem się wkładu filtrującego. Maksymalne wydłużenie żywotności elementów układu zapewni dostosowywanie klasy czystości cieczy do zaleceń producenta.

Zadbaj o odpowiedni stan wkładów filtrujących

Kolejnym ważnym aspektem jest dbanie o odpowiedni stan wkładów filtrujących. Ich zatkanie może skutkować wprowadzeniem do obiegu zanieczyszczonego oleju, co z kolei objawiać się będzie, obniżeniem wydajności urządzenia bądź awarią. Niepoprawne funkcjonowanie maszyny jest niewskazane zarówno w budownictwie, jak i rolnictwie, gdyż naprawa pompy hydraulicznej skutkuje wydłużeniem czasu pracy, a w najgorszym przypadku nawet jej całkowitym zatrzymaniem.

Częstotliwość wymiany filtrów zależna jest od stopnia zanieczyszczenia środowiska, w którym działa dany układ hydrauliczny. Aby określić czas wymiany filtrów, regularnie pobiera się próbki cieczy roboczej i bada ich stan. Profesjonalne filtry można znaleźć na sklep.interhandler.pl/

Gdzie naprawić pompę hydrauliczną?

Nawet najkrótsza przerwa w pracy maszyny może skutkować ogromnymi stratami finansowymi, dlatego regeneracja pompy hydraulicznej, powinna odbyć się w jak najkrótszym czasie.

Najlepiej do tego zadania wybierać doświadczony serwis świadczący kompleksowe usługi regeneracji. Usunięcie usterek polega na tym, że pompa hydrauliczna jest naprawiana oraz poddawana odpowiednim testom, których zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.