Pompy i filtry w oczku wodnym

Oczko wodne to znakomite urozmaicenie każdego ogrodu. Fontanna czy mały wodospad doskonale ożywią zieloną przestrzeń. Staw, w którym pływają kolorowe ryby, będzie główną atrakcją ogrodu, jednak nie można zapomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji.

Oczko wodne będzie doskonałą atrakcją ogrodu, a plusk wody w fontannie czy wodospadzie będzie działał odprężająco. Pływające w oczku kolorowe gatunki ryb przyciągną wzrok gości, a rośliny otaczające zbiornik wodny roztoczą piękny zapach kojący zmysły. Aby jednak oczko wyglądało estetycznie, należy o nie odpowiednio zadbać.

Oczyszczanie i dotlenianie wody

Mętna woda, w której pływają zanieczyszczenia, nie będzie chlubą naszego ogrodu. Żeby oczko wodne nie zamieniło się w brzydko pachnące bajorko i mogło się w nim rozwijać życie, musi być w nim utrzymana równowaga biologiczna. Ze

względu na pływające w oczku ryby ważne jest regularne oczyszczanie wody i dobre dotlenianie. Konieczne jest więc zainstalowanie filtra, który oczyści wodę, oraz pompy do napowietrzania. Możliwe jest połączenie obu funkcji poprzez zamontowanie pompy tłoczącej wodę do filtra, z którego woda będzie przepływała do strumienia lub fontanny. Warto pamiętać, że fontanna będzie nie tylko piękną ozdobą w naszym ogrodzie, ale także sposobem napowietrzania wody.

Wybór pompy

Wybierając rodzaj pompy, należy wziąć uwagę jej wydajność oraz wysokość, na jaką pompa ma tłoczyć wodę. Poza tym trzeba ją dobrać względem pojemności zbiornika wodnego, efektów wodnych, jakie planujemy umieścić w zbiorniku, a także średnicy i długości węży transportujących wodę. Bardziej wydajną pompę powinniśmy na pewno umieścić w zbiorniku, w którym będzie działało kilka urządzeń. Jeśli pompa zasila filtr, musi być przystosowana do wody brudnej. Poza tym najlepiej ustawić pompę na dnie stawu w najgłębszym miejscu. Można ją także położyć poza oczkiem, ważne jest tylko, aby znajdowała się poniżej poziomu lustra wody.

Pompa do fontanny musi zasysać wodę czystą. Z tego względu przy wlocie powinna się znajdować gąbka lub gęsta siatka, która zatrzyma drobne zanieczyszczenia. Pompa podłączona do fontanny powinna znajdować się na podwyższeniu, a nie na dnie, aby nie została zamulona.

Pompa podłączona do wodospadu i fontanny

Do zasilania małych wodospadów czy kaskad nadają się specjalnie przystosowane pompy o dużej wydajności, które mogą pobierać brudną wodę. Można także używać pomp przeznaczonych do filtra lub fontanny, jednak należy pamiętać o tym, że pompa przystosowana do pobierania brudnej wody może znajdować się na dnie oczka, jednak pompa przeznaczona do wody czystej musi stać na podwyższeniu.

Filtr oczyszczający wodę

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie filtra do wody na brzegu oczka wodnego i ukrycie go pośród roślin, a także położenie pompy, która pobiera brudną wodę do filtra, na dnie w dużej odległości od miejsca, w którym przefiltrowana woda wpływa do stawu. Takie ustawienie sprawi, że woda będzie się dokładnie oczyszczać i natleniać, a w oczku nie będzie miejsc zastoju brudnej wody. Poza tym łatwiej będzie także czyścić filtr. Należy pamiętać o okresowym czyszczeniu filtra, co zapobiegnie zmniejszeniu ciśnienia przepływającej wody.

Komentarze

  • fajnie 2017-03-12T06:50:43Z

    ale duże ryby