Prace ogrodowe – jak kosić trawę bez wysiłku?

Zadbany ogród wymaga nakładów pracy i czasu. Szczególnie uciążliwe jest koszenie trawnika. Jednocześnie regularne ścianie trawy korzystnie wpływa na jej zdrowy wzrost. Wygodnym rozwiązaniem i zdjęciem z nas obowiązku koszenia są roboty koszące, które wykonują za nas całą pracę.

Jak dbać o trawnik? Podstawy pielęgnacji

Soczyście zielony, gęsty, równo przycięty trawnik bez mchu i chwastów to wizytówka ogrodu. Zadbana trawa uprzyjemnia spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz stanowi doskonałe tło dla pozostałych roślin. Aby miała ładny wygląd i była w dobrej kondycji, wymaga szeregu zabiegów, które powinny być wykonywane w odpowiednim czasie i z właściwą częstotliwością.

Już wczesną wiosną warto wykonać wertykulację, która polega na nacinaniu darni pionowo w celu usunięcia zbitej warstwy obumarłej trawy oraz mchu. Filc blokuje bowiem dopływ wody, dostęp do składników odżywczych oraz powietrza do systemu korzeniowego.

Kolejny zabieg to aeracja, czyli napowietrzanie. Za pomocą wideł lub aeratora robi się nakłucia w ziemi na głębokość 8-10 cm. Dzięki temu zbita darń i korzenie rozluźniają się, przez co poprawia się dopływ powietrza oraz wody i składników odżywczych.

Właściwe podlewanie trawnika pozwala uniknąć problemów z wysychaniem, ale także z gniciem trawy. Częstotliwość nawadniania zależy m.in. od rodzaju gleby i warunków pogodowych. Przyjmuje się, że wystarczy podlewać trawę co kilka dni lub codziennie w czasie upałów. Przy tym efektywne nawadnianie oznacza, że woda dociera na głębokość ok. 15 cm. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Nawożenie sprawia, że trawa lepiej się krzewi i ukorzenia oraz nabiera intensywnie zielonego koloru. Korzystne działanie mają nawozy bogate w: azot, potas, fosfor czy magnez. W zależności od rodzaju preparatu stosuje się je z różną częstotliwością, np. raz w miesiącu, raz na 100 dni lub raz w sezonie. Warto stosować odpowiednią dawkę – nadmiar źle wpływa na trawnik, a zbyt mała ilość nie spełni swojej roli.

Koszenie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko regularnie ścinana trawa zdrowo rośnie i intensywnie się krzewi. Ponadto częste koszenie ogranicza rozwój mchu (do krótkiej trawy dociera więcej słońca, którego mech nie lubi) oraz chwastów (są wrażliwe na niskie koszenie). Główna zasada mówi, że lepiej kosić często, ścinając niewielką część źdźbła, niż rzadko i dużo. Jednak systematyczne ścinanie trawy jest problematyczne – nie zawsze jest na to czas, chęci i sprzyjająca pogoda. Dlatego powstały roboty koszące.

Jak kosić trawę bez wysiłku? Wybierz roboty koszące!

Husqvarna zaprojektowała kosiarkę automatyczną do koszenia trawnika bez wysiłku i straty czasu, która jednocześnie gwarantuje nie tylko piękny wygląd zieleńca, ale także poprawia jej kondycję. Inteligentne roboty koszące Automower® samodzielnie każdego dnia, bez względu na pogodę i porę równomiernie ścinają źdźbła w trybie losowym. Ścinki są tak drobne, że nie ma potrzeby ich zbierania i trafiają do gleby, zamieniając się w odżywczy nawóz.

Roboty koszące wyposażone są w inteligentne technologie, dzięki którym doskonale radzą sobie z pokonywaniem wąskich przejść, przeszkód oraz stromych wzniesień (niektóre modele koszą zbocza o nachyleniu do 70%). Ponadto dostosowują tryb koszenia do pogody, tempa wzrostu i wysokości trawy. Same się ładują, a ich pracę można kontrolować za pomocą smartfona. Modele wyposażone w łączność GSM stają się także integralną częścią systemów Smart Home i Smart Garden. Co więcej, roboty koszące Husqvarna wyróżniają się cichą, bezpieczną i przyjazną dla środowiska i otoczenia pracą.

Warto podkreślić, że kosiarki Automower® nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Profesjonalnym serwisem zajmują się Autoryzowani Dilerzy Husqvarna, którzy zapewniają także dostęp do szerokiej gamy oryginalnych części i akcesoriów. Ponadto przedstawiciele na podstawie wizji lokalnej w ogrodzie dobierają optymalny model robota do danego trawnika i potrzeb użytkownika oraz dokonują montażu. Odpowiednia kosiarka automatyczna oraz prawidłowa konserwacja gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Jaki robot koszący do małego ogrodu?

Roboty koszące wbrew pozorom są idealnym rozwiązaniem do koszenia trawy również w małych ogródkach. Przykładem jest Automower® 305, czyli kompaktowa kosiarka automatyczna, która wyróżnia się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Przeznaczona jest do pielęgnacji terenu o powierzchni do 600 m². Bez problemu kosi na wzniesieniach o nachyleniu 40% oraz automatycznie pokonuje przejścia o szerokości 60 cm.

Robot wyposażony jest w funkcję systematycznego koszenia wąskich przewężeń, koszenie po spirali (w celu wyrównania różnej wysokości trawy) oraz czujnik pogody, który dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych (skraca działanie w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie już tak intensywnie). Posiada także czujnik mrozu, co oznacza, że automatycznie przerywa harmonogram pracy, by chronić w ten sposób trawnik i maszynę przed niskimi temperaturami. Automower® 305 można obsługiwać za pomocą smartfona – funkcja Automower® Connect@Home (łączność Bluetooth z zasięgiem do 30 m). Umożliwia to zaplanowanie harmonogramu pracy, wysyłanie polecenia uruchamiania/zatrzymywania bądź aktualizację ustawień.

Robot koszący do wymagających trawników

W ofercie Husqvarna znajdują się roboty koszące do każdego trawnika, nawet skomplikowanego, rozległego i o nierównym ukształtowaniu. Z koszeniem takich właśnie terenów poradzi sobie Automower® 315X, który obsługuje obszary o powierzchni do 1600 m², pokonując przy tym wąskie przejścia, przeszkody i pagórki o nachyleniu do 40%.

Automower® 315X posiada wiele inteligentnych funkcji, w tym koszenie po spirali, dzięki czemu wyrównuje trawę o różnej wysokości oraz zegar pogodowy, który dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawnika. Co więcej, robot wyposażony jest w Automower® Connect (łączność GSM). Daje to możliwość zdalnego zarządzania maszyną z każdego miejsca na świecie. Poza tym ma fabrycznie wbudowany GPS, który tworzy mapę ogrodu i wspomaga nawigowanie, a w przypadku kradzieży umożliwia śledzenie urządzenia. Automower® Connect pozwala także zintegrować robota koszącego z systemem Smart Home i Smart Garden. Dodatkowo Automower® 315X, podobnie jak wszystkie modele z serii X-line dla większego bezpieczeństwa posiada reflektory LED oraz gumowy przedni zderzak.

Robot koszący do obsługi terenu wokół firmy

Teren wokół firmy stanowi jej wizytówkę, dlatego ważne jest, aby był zadbany. Z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie robot koszący Husqvarna, który dzięki cichej pracy nie zakłóca spokoju pracowników, a przy tym jest tani w eksploatacji.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Automower® 535 AWD, z napędem na wszystkie 4 koła oraz unikalną przegubową konstrukcją. Wyróżnia się doskonałą wydajnością w terenie o powierzchni do 3500 m². Co ważne, kosi wzniesienia o nachyleniu aż do 70%.

Automower® 535 AWD wyposażony jest w profesjonalny interfejs, zapewniający prostą obsługę oraz szereg inteligentnych funkcji, takich jak: zegar pogodowy, zdalne wykrywanie obiektów, GPS czy Automower® Connect. Fabrycznie wbudowany moduł Husqvarna Fleet Services™ ułatwia monitorowanie i zarządzanie urządzeniem w ramach systemu floty maszyn

Jak zaprojektować ogród, by był w pełni obsługiwany przez robota koszącego?

Roboty koszące Husqvarna sprawdzają się w każdym ogrodzie. Aby zminimalizować ilość pracy, np. przy dokaszaniu obrzeży, warto na etapie planowania trawnika zaadaptować go w taki sposób, aby kosiarka mogła swobodnie się przemieszczać i efektywnie pracować.

Eksperci Husqvarna rozwiewają wątpliwości w poradniku: Czy robot koszący skosi każdą trawę?

Przede wszystkim nie należy nadmiernie komplikować kształtu trawnika i tworzyć zbyt wąskich korytarzy (poniżej 60 cm), aby nie trzeba było dokaszać fragmentów trawnika wykaszarką. Rozdzielone obszary także utrudniają pracę kosiarce i wpływają na wyższy koszt instalacji.

Warto zadbać, by krawężniki i obrzeża znajdowały się na wysokości gruntu, a nie trawy. Trzeba wiedzieć, że ostrza w robotach koszących Husqvarna zlokalizowane są w odległości 15 cm od obudowy. Oznacza to, że dokładne skoszenie trawnika do samej krawędzi wymaga wyjechania robota o te właśnie 15 cm poza przewód ograniczający. Wystający krawężnik uniemożliwia taki manewr lub będzie unieruchamiał maszynę. Z tego też powodu należy zastosować odstęp między trawnikiem a tarasem czy ścianą. Trzeba także pomyśleć o lokalizacji stacji dokującej, która powinna znaleźć się w miejscu zacienionym i najlepiej w pobliżu źródła zasilania (do 10 m).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.