Projekt domu dla rodziny z małymi dziećmi

Jednym z podstawowych kryteriów, względem których powinniśmy wybrać projekt domu, jest model rodziny. Rodzice powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na szereg potrzeb najmłodszych członków rodziny. Nie należy jednak zapominać, że odpowiedni dom to taki, który można dostosować do zmieniających się potrzeb.

Liczba kondygnacji

Dom budowany na lata musi być wygodny i łatwy w dostosowaniu do zmieniających się potrzeb rodziny. Rodzina z małymi dziećmi powinna na pierwszym miejscu stawiać komfort oraz bezpieczeństwo. Dom parterowy będzie spełniał

podstawowe oczekiwania związane z rozplanowaniem przestrzeni osób dorosłych i dzieci. Dzięki rozmieszczeniu wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji komunikacja w domu nie będzie stanowiła problemu, a zatem rodzice będą mogli w łatwy sposób kontrolować to, co robią dzieci.

Dobrym pomysłem okaże się także budowa domu parterowego z poddaszem, które można zaadaptować w późniejszym czasie. W tej sytuacji warto pomyśleć o zaprojektowaniu dodatkowego pokoju na parterze domu, gdzie zaaranżujemy kącik dla dziecka. Ułatwi to doglądanie go w ciągu dnia, gdy życie domowników toczy się w strefie dziennej na parterze. Można tu będzie zostawić malucha na drzemkę, w czasie gdy mama krząta się po kuchni. Kiedy dziecko podrośnie, możliwe będzie wydzielenie mu osobnego pokoju na górnym piętrze. Dodatkowy pokój na parterze w późniejszym czasie przyda się jako gabinet lub jako pokój dla seniora.

Bezpieczeństwo w domu

Oprócz wygody niezwykle ważne jest bezpieczeństwo w domu. Aby dziecko stawiające swoje pierwsze kroki nie było narażone na upadki, należy unikać różnic w poziomach podłogi między pomieszczeniami. Dobrze będzie też wyrównać podłogę i nie budować wysokich progów.

Jeśli nie chcemy, by dziecko wchodziło do kuchni, lepiej będzie zaprojektować w niej drzwi. Istotne jest także zabezpieczenie sprzętów domowych, kominka, mniej stabilnych przedmiotów. W tym celu można wstawić barierki uniemożliwiające dziecku przejście.

Pomieszczenia pomocnicze

Podczas wybierania projektu domu dla rodziny z małymi dziećmi warto zwrócić uwagę na dodatkowe pomieszczenia, które będą ułatwiały codzienne życie. Wśród takich pomieszczeń będzie z pewnością pralnia, do której można zanieść brudną bieliznę. Dobrze będzie wstawić do niego także suszarkę, blat do segregowania odzieży oraz deskę do prasowania i żelazko. Innym przydatnym pomieszczeniem gospodarczym będzie schowek, w którym będzie można przechowywać sanki, zabawki czy rowery. Pomocna będzie także spiżarnia idealna do przechowywania zapasów mleka w proszku czy zupek dla dzieci.

Najważniejsze w projektowaniu domu dla rodzin z małymi dziećmi jest bezpieczeństwo oraz ergonomia przestrzeni, która ułatwi poruszanie się po domu. Elastyczne rozwiązania pozwolą dopasować dom do zmieniających się potrzeb domowników i zaaranżować wnętrze w dowolny sposób.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.