Protokół zdawczo odbiorczy - sprawdź krok po kroku jak przepisać licznik prądu

Energia elektryczna to dzisiaj rzecz w gospodarstwie domowym niezbędna. Jedną z czynności koniecznych do wykonania po przeprowadzce do nowego mieszkania jest załatwienie formalności związanych z podpisaniem nowej umowy na prąd. Ta z kolei wymaga przepisania licznika prądu na aktualnego właściciela. Z przepisaniem zaś bardzo często łączy się dokument o nazwie „Protokół zdawczo-odbiorczy”. Czym on jest, czemu służy i jak właściwie przepisać prąd na nowego właściciela? Podpowiadamy!

Przepisanie licznika energii – procedura niezbędna by zachować prąd w mieszkaniu

Nowe mieszkanie, nowy właściciel, nowe ustawienia. Rachunki za prąd są zwykle opłacane przez tego, kto energię w dużej części zużywa, czyli przez osobę w lokalu mieszkającą lub ewentualnie nim zarządzającą. Nic dziwnego więc, że sprzedawcy prądu wymagają od swoich klientów aktualnych danych na temat odbiorców energii elektrycznej w lokalach, do których dostarczają prąd. Chęć otrzymywania faktur na nazwisko nowego właściciela wiąże się z koniecznością przepisania licznika prądu na tę samą osobę. Tylko w ten sposób można dokonać ostatecznych rozliczeń z poprzednim właścicielem i podpisać nową umowę na energię elektryczną. Jak wygląda proces przepisania licznika? To zależy od wybranego sposobu załatwienia sprawy. Sprzedawcy prądu oferują ich bowiem kilka.

Sposoby na przepisanie licznika energii elektrycznej – postaw na online

Licznik prądu można przepisać udając się do salonu stacjonarnego sprzedawcy energii. Zajmuje to czas potrzebny na dojazd, umawianie się na wizytę w salonie i oczekiwanie w kolejce, ale jednocześnie umożliwia bezpośrednie wyjaśnienie wątpliwości u konsultanta i uzyskanie odpowiedzi na pojawiające się pytania. Plusy i minusy ma również druga możliwość, czyli wysłanie wypełnionych i podpisanych dokumentów drogą mailową do sprzedawcy. To droga wymagająca poświęcenia znacznie mniejszej ilości czasu i wysiłku, a więc wygodniejsza. Jednak niezbędne jest w tym przypadku oczekiwanie na odpowiedź i potwierdzenie ze strony konsultanta.

Tego ostatniego nie wymaga sposób trzeci, czyli przepisanie licznika online. Skorzystanie z możliwości oferowanych przez niektórych sprzedawców prądu pozwala w łatwy i szybki sposób dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane od odbiorców energii po przeprowadzce. Przykładem firmy energetycznej, która udostępnia możliwość przepisania licznika z wykorzystaniem specjalnie utworzonego serwisu jest innogy Polska. Portal „Przejmij licznik” został zaprojektowany w taki sposób, by w kilku prostych krokach przeprowadzić użytkownika przez proces. Dzięki temu internetowemu narzędziu całość procedur zająć może nawet mniej niż 15 minut! Jak to działa?

Serwis i drogę postępowania podzielono na trzy główne ścieżki. Wybór jednej z nich uzależniony jest od tego, w jaki sposób zostało się właścicielem mieszkania. Można je kupić na rynku wtórnym (przejęcie od innego właściciela), można nabyć lokal od dewelopera (przejęcie deweloperskie), a można mieszkanie odziedziczyć (przejęcie po osobie zmarłej). W każdym z tych przypadków procedura będzie wyglądała nieco inaczej i różnego rodzaju dokumenty będą potrzebne.

W poszczególnych ścieżkach rdzeń procedury przejęcia licznika wygląda jednak podobnie. Potrzebne jest podanie informacji na temat lokalizacji i wskazań licznika. Konieczne jest podanie danych osoby zdającej i przejmującej dane urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe. Jedną z niezbędnych czynności jest również dokonanie wyboru w kwestii oferty energii, która stanowić będzie podstawę do rozliczeń w ramach nowej umowy na prąd. W trakcie wypełniania formularza konieczne jest jeszcze załączenie wybranych dokumentów. W przypadku przepisania po osobie zmarłej będzie to np. akt poświadczenia dziedziczenia, a dla przejęcia od innego właściciela – protokół zdawczo-odbiorczy. Czym jest ten ostatni dokument?

Protokół zdawczo-odbiorczy – co to jest?

Dokumentem zawierającym wszelkie kluczowe dla przepisania licznika prądu informacje jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jego głównym celem jest określenie stanu licznika w momencie zakończenia poboru energii przez poprzedniego właściciela po to, aby możliwe było wystawienie rozliczenia końcowego. W protokole znajdują się również dane nowego odbiorcy oraz parametry umowy, którą aktualny właściciel chce podpisać, aby w jej ramach rozliczać się ze sprzedawcą prądu. Warto podkreślić, że aby dokument miał moc prawną, musi być podpisany przez oba zainteresowane podmioty, a więc zarówno zdającego, jak i przejmującego licznik.

Sprawy prądu łatwiejsze niż wybór koloru ścian w nowym mieszkaniu

Po przejściu całego procesu przepisania licznika w internetowym portalu wystarczy jedynie wirtualnie zaakceptować nowe ustawienia. Robi się to po prostu klikając w link, który sprzedawca energii prześle drogą mailową wraz z wszelkimi potrzebnymi dokumentami. Proste, prawda? A dodatkowo niezajmujące dużo czasu i pozwalające zaangażować pokłady energii w zupełnie inne projekty związane z przeprowadzką. Przepisanie prądu przez internet jest tak proste, że nawet wybór koloru ścian w nowym mieszkaniu będzie się wydawał bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.