Sprawdź, jakie narzędzia ułatwią ci wykonywanie prac ogrodowych

Coraz więcej ludzi decyduje się na prowadzenie ogrodu. Zazwyczaj są to osoby, które mają duże działki przy domach jednorodzinnych. Jednak jak się okazuje, w ostatnich latach ponownie stały się popularne również ogródki działkowe dzierżawione od związków działkowców. Aby sprawnie je uprawiać, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia. Co faktycznie się przyda w pracy na działce?

Podstawowe narzędzia ogrodowe dla początkujących – co warto kupić?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, nie kupuj wielu rzeczy. Na początek wystarczą ci podstawowe narzędzia, przy pomocy których wykonasz wiele prac w ogrodzie. W co zatem warto zainwestować na początek? Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz uprawiać w ogrodzie, a także od jego wielkości.

Do pracy w ogrodzie przydadzą ci się grabie. Jedne z krótkimi ząbkami do wyrównywania przekopanej ziemi, drugie z długimi, szeroko rozstawionymi zębami do zgarniania liści z trawnika. Oprócz tego przy cięższych pracach ogrodowych warto mieć również łopatę. Tutaj też warto mieć jeden duży model do przekopywania ziemi, a także mniejszą łopatkę, która ułatwi prace przy sadzeniu roślin.

Niezbędne w każdym ogrodzie są również drobne narzędzia, takie jak pazurki, motyczka i wąska łopatka. Możesz też kupić gotowy zestaw takich mininarzędzi ogrodowych. Jeżeli planujesz mieć w ogrodzie krzewy i drzewa, to narzędzia do ogrodu, bez których się nie obędziesz, to także nożyce oraz piły. Przy ich pomocy przytniesz i ukształtujesz żywopłot oraz inne krzewy ozdobne czy owocowe. W takich pracach przydatne mogą okazać się też mniejsze, ręczne sekatory.

Nie zapomnij także o produktach do nawadniania. Podstawą są konewki o różnej wielkości, ale warto też zainwestować w węże ogrodowe i systemy zraszania. Szczególnie przydatnym rozwiązaniem jest czasowy włącznik systemu nawadniania. Dzięki temu trawnik czy warzywnik są regularnie, samoistnie podlewane.

Co jeszcze przyda się w ogrodzie?

Z czasem, gdy twój ogród już będzie odpowiednio urządzony i okaże się, że jest to twoja pasja, możesz zainwestować również w inne sprzęty. Przykładem mogą być tutaj elektronarzędzia ogrodowe, takie jak piły czy nożyce do żywopłotów. Jest to o tyle ciekawy zakup, że część z tego typu produktów należy do systemów akumulatorowych, jakie stosuje się w narzędziach domowych czy warsztatowych. Dzięki temu przy użyciu jednego akumulatora można obsługiwać wiele różnorodnych narzędzi.

Ciekawym pomysłem jest też inwestycja w kompostownik, który będzie pomocny, jeśli chcesz samodzielnie przygotować wartościowy nawóz dla uprawianych przez siebie roślin.

Jeżeli zależy ci na pełnym bezpieczeństwie twoich roślin i bujnym plonach, stosuj też odpowiednie preparaty. W przypadku środków płynnych przyda ci się odpowiednio dobrany spryskiwacz.