Wanna narożna do łazienki – zalety, rodzaje, aranżacje

Wanny narożne cieszą się dużą popularnością i są bardzo chętnie wybierane podczas urządzania łazienki. Nic dziwnego – ich liczne zalety sprawiają, że jest to bardzo polecane rozwiązanie. Rynek oferuje wiele modeli i rodzajów wanien narożnych. Który z nich wybrać? W jaki sposób dostosować wannę do stylu łazienki? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

1. Jakie są zalety wanny narożnej?

2. Wanna narożna - akrylowa czy stalowa?

3. Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience?

4. Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej

5. Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Jakie są zalety wanny narożnej?

Dobrej jakości wanna narożna sprawdzi się w każdej łazience – zarówno niewielkim pomieszczeniu, jak też całkiem sporym pokoju kąpielowym. Ze względu na swój charakterystyczny kształt może zajmować mniej miejsca, niż model prostokątny. Dzięki temu znakomicie sprawdzi się w niedużych łazienkach, pozwalając zaoszczędzić cenną przestrzeń. Równocześnie opływowy kształt produktu nadaje całemu pomieszczeniu wizualnej lekkości. Wanna narożna nie przytłacza pomieszczenia.

Castorama

Ważną korzyścią wynikającą z posiadania wanny narożnej jest duży komfort jej użytkowania. Zwłaszcza modele wyposażone w siedziska pozwalają na wygodną kąpiel w pozycji siedzącej. Wersje te sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób starszych albo ludzi z ograniczoną sprawnością ruchową. Pozwalają na większy komfort mycia w porównaniu z tradycyjnymi wannami.

Warto również podkreślić wyjątkowo estetyczny wygląd wanien narożnych. Jak już wspomniano, ich kształt nadaje pomieszczeniu lekkości, a równocześnie przytulnego charakteru. Ten model sprawdzi się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Odpowiednio dobrane umeblowanie, kafle oraz dodatki pozwalają wykończyć łazienkę z wanną narożną w gustowny, elegancki sposób.

Wanna narożna - akrylowa czy stalowa?

Rynek oferuje różne modele wanien, wśród których do najpopularniejszych należą wersje stalowe oraz akrylowe. Oba rodzaje mają liczne zalety, ale i wady. Jakie konkretnie?

Akryl to sztuczne, plastyczne tworzywo, które można w dowolny sposób formować w procesie obróbki, nadając mu pożądany kształt. Wanna akrylowa cechuje się dużą odpornością na zarysowania. Jest przyjemna, ciepła w dotyku i gładka, dzięki czemu łatwo ją utrzymać w czystości. Ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne.

Niestety, należy liczyć się z tym, że modele te mogą pękać. Pod wpływem ciężaru ewentualne mikrouszkodzenia powiększają się, czego efektem mogą być właśnie pęknięcia. Należy więc uważać na to, aby nie dopuścić do częstych upadków słuchawki prysznicowej albo kosmetyków na dno wanny.

Ciężkie, stalowe wanny to polecana alternatywa dla wanien akrylowych. Ich dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz nacisk. Dodatkowo wanny narożne produkowane ze stali pokrywane są specjalną emalią o wzmacniających i ochronnych właściwościach. Sam materiał trudniej kształtować, dlatego zazwyczaj modele te są nieco droższe niż wersje z akrylu. Należy wiedzieć, że stal jest materiałem chłodnym. Aby więc powierzchnia stalowa nie wychładzała się szybko, w wannach stosowane są specjalne ocieplające wkłady.

Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience?

Wielkość nie jest jedynym parametrem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo korzystania z wanny. Istotna jest również jej wysokość. Jaka jest najbardziej odpowiednia? Przyjmuje się, że optymalna wysokość to ok. 60 cm mierzone od wykończonej posadzi do górnej krawędzi wanny. Na rynku dostępne są rzecz jasna wersje znacznie niższe. Sprawdzą się one w szczególności w przypadku osób starszych oraz mających różne problemy i schorzenia związane z układem ruchu.

Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej

Obudowę wanny narożnej można wykonać samodzielnie, montując np. kafle czy mozaikę na płycie budowlanej G-K albo panelach styropianowych, a także zakupić gotową obudowę wykonaną np. z akrylu. Dobrym rozwiązaniem jest również obmurowanie wanny bloczkami z betonu komórkowego.

Wykończenie wanny narożnej najlepiej jest dopasować do aranżacji łazienki. Zazwyczaj na obudowie wykorzystuje się te same płytki czy dekory, które zamontowano na ścianach albo podłodze. Jeśli jednak na pozostałych powierzchniach zamocowane kafle o dużych wymiarach, należy pamiętać, że mogą one nie wyglądać zbyt na obudowie wanny. Dlatego w takiej sytuacji lepiej jest zdecydować się na mniejsze kafle. Niekiedy producenci wykonują wybrane kolekcje kafli w różnych wymiarach, co pozwala na łatwe dopasowanie wyrobu do konkretnych potrzeb. Innym rozwiązaniem jest zamocowanie płytek podobnych stylistycznie lub też wykorzystanie zupełnie innego materiału na zasadzie kontrastu, np. drewna albo kamienia ozdobnego.

Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Wybierając wannę narożną, dobrze jest ją dopasować do stylu łazienki. Duże znaczenie odgrywa nie tyle model wanny, co jej obudowa. Jak już wspomniano, najlepiej, aby była ona dopasowana pod względem wykończenia do reszty pomieszczenia. Istotna jest również armatura. Kran, słuchawka prysznicowa czy kurki o prostej formie i stalowym kolorze sprawdzą się w nowoczesnych albo klasycznych wnętrzach. Z kolei produkty z elementami złota to idealne rozwiązanie do łazienek utrzymanych w  stylistyce glamour albo retro.

 

Komentarze