Zakup styropianu: czy warto zamówić przez internet? Sprawdzamy ceny i jakość
Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów do ocieplenia domu. Producenci oferują go więc w wielu rodzajach, które różnią się od siebie m.in. izolacyjnością czy wytrzymałością oraz co za tym idzie – ceną. A ta najniższa będzie zwykle w sklepie internetowym.
Niestety nie zawsze stan faktyczny odpowiada opisowi produktu w sieci, dlatego sprawdzamy, skąd warto zamawiać i na jakich sprzedawców uważać. Podpowiadamy także, jakie parametry powinien mieć dobry styropian i jak czytać symbole w opisach tego produktu izolacyjnego – aby nie dać się oszukać.
Kolejny aspekt to opłacalność. Czy warto kupować styropian przez internet zamiast w tradycyjnym sklepie stacjonarnym? Postaramy się odpowiedzieć poniżej, a w tym celu porównamy ceny produktów w popularnych sklepach online oraz największych stacjonarnych sieciach budowlanych. Ostatnia bardzo ważna sprawa: co zrobić, gdy zamówiony towar nie będzie nam odpowiadał? O dziwo, zamawiając przez internet jesteśmy bardzo dobrze chronieni prawem konsumenckim, które pozwala nam na bezproblemowe zwroty – bez podawania przyczyny. O tym dokładniej przeczytasz na końcu artykułu.
Rodzaje i wymiary styropianów do ocieplenia ścian, fundamentów i podłóg
Zastosowań izolacyjnych styropianów jest wiele, stąd występuje także mnogość odmian i parametrów tego produktu. I tak kolejno wyróżniamy styropiany białe, szare, frezowane, ryflowane, z wyższą/niższą lambdą itd. Czym więc kierować się szukając styropianu do konkretnego zastosowania? Jakim styropianem ocieplić ściany, a jakim np. stropy? Co oznaczają etykiety na opakowaniach? Sprawdzamy poniżej.
Styropian EPS i XPS – co oznaczają te symbole?
Styropian z definicji jest spienionym polistyrenem, który uformowany został w płyty. Podstawowymi odmianami styropianów dostępnych na rynku jest EPS i XPS. Co oznaczają te symbole?
EPS: to polistyren ekspandowany. Ta odmiana znana jest od wielu lat (kilkudziesięciu). Płyta powstaje poprzez formowanie materiału w bloki. Ponieważ powstałe bloki następnie tnie się do pożądanej grubości, powierzchnia takiego styropianu jest porowata. Tym samym ma większą podatność na nasiąkanie wilgocią (jednak warto wiedzieć, że nasiąkliwość wszystkich styropianów i tak jest znikoma w porównaniu do innych materiałów). Najczęściej płyty EPS mają wymiary 500x1000 mm.
XPS: to polistyren ekstrudowany. Znany jest na rynku polskim od kilkunastu lat. Produkuje się go w odmienny sposób niż styropian EPS, ponieważ od razu płyty formuje się do odpowiedniej grubości. Płyty XPS słabiej wchłaniają wodę, są bardziej wytrzymałe, lepiej izolują – ale tym samym są droższe. Dla odróżnienia, styropian XPS jest barwiony. Najczęściej płyty XPS mają wymiary 600x1250 mm.
Kupujemy styropian przez internet – jak czytać pozostałe oznaczenia?
Kupując styropian przez internet, szczególnie ważne jest zwrócenie na bardziej zawężone parametry. Nie możemy bowiem wcześniej zobaczyć produktu. Podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to współczynnik przewodzenia ciepła λ. Jako że styropian ma by barierą dla utraty ciepła, współczynnik ten powinien być jak najniższy. Mimo, że wartość tego parametru jest jedynie ułamkiem [od 0,030 do 0,044 W/(m·K)], to nie możemy lekceważyć występujących tu różnic. Mogą one sięgać 30 proc. co oznacza, że odczujemy adekwatną różnicę w postaci utraty ciepła przez gotową przegrodę.
Zamawiając przez internet jesteśmy bardzo dobrze chronieni prawem konsumenckim, które pozwala nam na bezproblemowe zwroty – bez podawania przyczyny.
Wielu inwestorów dyskutuje o tym, czy warto kupić – zamiast styropianu białego – styropian grafitowy, który jest droższy, ale ma niższą lambdę. Obecnie różnica w cenach jest jednak bardzo pozorna. Jeżeli np. założymy, że styropian grafitowy ułożymy w cieńszej warstwie, osiągniemy taką samą ciepłochronność, a poniesione koszty się wyrównają. Tego rodzaju styropian warto stosować szczególnie wtedy, gdy zależy nam na bardzo dobrej ochronie przed ucieczką ciepła. W przypadku zwykłego styropianu warstwa musiałaby wynieść ponad 20 cm.
Jakich styropianów nie warto kupować? Przede wszystkim takich, które mają współczynnik lambda powyżej 0,040. To zwykle wyroby złej jakości, które nie tylko gorzej chronią termicznie, ale także mają obniżoną wytrzymałość mechaniczną.
Ceny styropianu białego i grafitowego
Aby sprawdzić, ile kosztuje styropian w obu rodzajach, porównaliśmy ceny w stacjonarnych sieciach budowlanych i sklepach online. Jak się okazuje, zakupy przez internet są w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne. W niektórych sklepach specjalistycznych online – np. www.styropianonline.pl - możemy zakupić te produkty o ok. 10-20 proc. taniej niż w popularnej sieci budowlanej ze sklepem stacjonarnym. Sklep ten ma wiele pozytywnych opinii w sieci, a na stronie łatwo znajdziemy warunki zwrotów czy reklamacji.
Uwaga! Pamiętaj, że kupując przez internet masz prawo do 14-dniowego zwrotu zakupionego i nieuszkodzonego towaru, bez podawania przyczyny. Produkt może być rozpakowany, ale jeśli spowodujesz na nim wadę wykraczającą poza standardowe użytkowanie (odpakowanie i sprawdzenie produktu), wartość, którą sprzedający zwróci może być pomniejszona o powstałą szkodę. Pamiętaj również, że zwrot produktu jest czym innym, niż reklamacja.
Styropian odporny na ściskanie i rozciąganie
W opisach produktów znajdziemy także inne ważne oznaczenia, poza współczynnikiem przewodzenia ciepła. Jest to między innymi wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, regulowana polską normą. Takie oznaczenie ma postać długiego kodu, ale nie powinniśmy go lekceważyć. Znajdują się tam ważne symbole, takie jak CS(10) – wytrzymałość na ściskanie przy 10 proc. odkształceniu względnym; TR – wytrzymałość na rozciąganie. Pierwszy z symboli określa, jak duży nacisk jest konieczny, aby sprasować płytę o 10 proc. jej grubości. To oznaczenie jest kluczowe podczas podejmowania decyzji o tym, czy styropian możemy wykorzystać na gruncie. Uznaje się, że dla podłóg czy dachów płaskich parametr ten nie powinien być niższy niż 80 kPa. Wskaźnik TR natomiast jest ważny wtedy, gdy styropianem chcemy zaizolować ściany dwuwarstwowe metodą mokrą. Wartość tego współczynnika nie powinna być niższa niż 80 dla styropianu fasadowego.
Podsumowanie, czyli co jest najważniejsze przy zakupie styropianu online
Podsumowując, zwracaj uwagę na:
-
oznaczenia zastosowań styropianu (podłoga, fasada, dach),
-
oznaczenia λ, CS(10), TR,
-
warto zapytać sprzedawcę lub producenta spoistość styropianu i gęstość – styropian nie powinien pylić i bardzo łatwo się ukruszać; co do gęstości – im jest ona wyższa, tym lepsze są parametry izolacyjne i wytrzymałościowe produktu.
Zatrzymując się na ostatnim z punktów, warto zwrócić jeszcze na jedną sprawę uwagę. Gęstość styropianu można zmierzyć zwyczajnie go ważąc. Niestety niektórzy producenci fałszują wyniki i sprzedają styropian o mniejszej gęstości, jako lepszy. Dlatego gdy otrzymasz zamówiony styropian, zważ w pierwszej kolejności paczkę – czy odpowiada podanej wartości na stronie producenta. Jeśli tu wykryjesz oszustwo, bardzo możliwe, że pozostałe parametry również mijają się z rzeczywistym stanem.
Czy polecamy kupować styropian przez internet?
Biorąc pod uwagę fakt, że ochrona praw konsumenta jest naprawdę solidna, jak najbardziej zachęcamy do zakupów online. Przed decyzją o wyborze sklepu uczulamy jednak, żeby sprawdzać opinie o sprzedawcy oraz produktach. Ostatnie lata pokazują, że coraz mniej jest sprzedawców nieuczciwych – takie działania w całościowej kalkulacji się nie opłacają, ponieważ konsekwencje są bardzo dotkliwe.
Jakich styropianów nie warto kupować? Przede wszystkim takich, które mają współczynnik lambda powyżej 0,040. To zwykle wyroby złej jakości, które nie tylko gorzej chronią termicznie, ale także mają obniżoną wytrzymałość mechaniczną.
Wszelkiego rodzaju oszustwa będą mieć raczej miejsce na serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, gdzie nie zawsze dokonujemy w pełni bezpiecznej transakcji i ciężko jest dowieść oszustwa. Dlatego niezależnie, co chcesz kupić, sięgaj po ofertę zarejestrowanego sklepu online (np. wspomniany wcześniej sklep, który polecamy), zamiast po tańsze produkty z ogłoszenia. W razie braku współpracy sprzedawcy, jeśli np. towar będzie niezgodny z opisem, możesz zgłosić się do UOKiK, gdzie szybko otrzymasz pomoc. A oszczędności przy zakupach online są naprawdę spore w porównaniu z cenami w sklepach stacjonarnych.
Komentarze